• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

liczby względnie pierwsze do siebie

VPS Starter Arubacloud
0 głosów
240 wizyt
pytanie zadane 26 stycznia 2023 w C i C++ przez Marcinuq Użytkownik (640 p.)

Witam! Mam taki problem, że nie wiem gdzie mam błąd, a mianowicie mam stworzyć program, który ma sprawdzić, jaka liczba z pliku jest względnie pierwsza do innych liczb (czyli jedyny wspólny dzielnik tych liczb to 1), i zmienna num powinna pokazać ile tych liczb jest, a jak wypisuję ją na konsoli to pokazuje wartość 0 i nie wiem dlaczego (Na 100% w pliku są liczby względnie pierwsze do siebie). Proszę o pomoc.

int main()
{
    ifstream odczyt("liczby.txt");
    ofstream zapis("wyniki.txt");
    int liczba[200];
    for(int i=0; i<200; i++)
    {
        odczyt>>liczba[i];
    }

    int reszta, num=0, pierwsze[200]; 

    for(int i=0; i<200-1; i++)
    {
        for(int j=i+1; j<200; j++)
        {
            int a=liczba[i];
            int b=liczba[j];
            while(reszta!=0)
            {
                reszta = a%b;
                if(reszta==1)
                {
                    pierwsze[num]=liczba[i];
                    num++;
                }
                a=b;
                b=reszta;
            }
        }
    }
    cout<<num;

    return 0;
}

 

komentarz 27 stycznia 2023 przez Whistleroosh Maniak (56,900 p.)
Zastanów się nad tym: ile razy pętla while wykona się w ciągu całego czasu działania programu?
komentarz 27 stycznia 2023 przez Marcinuq Użytkownik (640 p.)
Wydaje mi się, że wiele razy. Chyba to w niej może być błąd, ale właśnie nie wiem jaki
komentarz 27 stycznia 2023 przez Whistleroosh Maniak (56,900 p.)
Czy wykona się choć raz dla i = 0, j = 2 (zakładając że zmieniłeś domyślną wartość zmiennej reszta na np. -1)?

1 odpowiedź

0 głosów
odpowiedź 26 stycznia 2023 przez tangarr Mędrzec (154,780 p.)
Prześledź jaką wartość ma zmienna reszta.
komentarz 26 stycznia 2023 przez reaktywny Nałogowiec (40,650 p.)
Tak jak @tangarr pisze.

W 11 linii warto byłoby przypisać jakąś sensowną wartość do zmiennej reszta.

Pętle też mi się nie podobają - coś tu jest nie tak.
komentarz 26 stycznia 2023 przez Marcinuq Użytkownik (640 p.)
Zrobiłem, że reszta to wartość zwracana z modulo liczb a i b. Wydaje mi się, że tylko dla liczb względnie pierwszych (dla siebie) reszta ta będzie wynosiła 1, w przedostatnim powtórzeniu pętli while. Nie widzę nic "podejrzanego" w wartości tej zmiennej.
komentarz 26 stycznia 2023 przez Marcinuq Użytkownik (640 p.)

@reaktywny, to jak przypisze konkretną wartość to nic to nie zmieni raczej, a tymi pętlami sprawdzam każdą liczbę z kolejnymi liczbami z pliku.

komentarz 26 stycznia 2023 przez reaktywny Nałogowiec (40,650 p.)
MZ dobrze jakby zmienna reszta miała jakąś sensowną wartość na początku :) Ja bym dał -1.

Nie rozumiem, co chcesz uzyskać w liniach 27 i 28. Nie mówię, że jest źle, ale nie bardzo rozumiem w jakim celu są te dwie linie
komentarz 26 stycznia 2023 przez Marcinuq Użytkownik (640 p.)
zmieniam wartości liczb a i b na zasadzie działania algorytmu euklidesa, bo największy wspólny dzielnik to będzie ta ostatnia nie zerowa reszta (rzecz jasna, że na końcu tego algorytmu reszta będzie równa 0 dlatego taki warunek w pętli while). Poza tym jak przypisałem wartość reszta = -1, to teraz num=1, jak sprawdzam zerową szufladkę tablicy to to jest poprostu pierwsza liczba z pliku. Nie wiem co tu nie gra.

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 244 wizyt
pytanie zadane 18 grudnia 2022 w C i C++ przez polandonion Mądrala (6,970 p.)
0 głosów
0 odpowiedzi 185 wizyt
pytanie zadane 19 września 2021 w C i C++ przez polandonion Mądrala (6,970 p.)
0 głosów
2 odpowiedzi 248 wizyt
pytanie zadane 23 kwietnia 2019 w C i C++ przez mrKaczorrro13 Użytkownik (560 p.)

92,453 zapytań

141,262 odpowiedzi

319,088 komentarzy

61,854 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Akademia Sekuraka 2024 zapewnia dostęp do minimum 15 szkoleń online z bezpieczeństwa IT oraz dostęp także do materiałów z edycji Sekurak Academy z roku 2023!

Przy zakupie możecie skorzystać z kodu: pasja-akademia - użyjcie go w koszyku, a uzyskacie rabat -30% na bilety w wersji "Standard"! Więcej informacji na temat akademii 2024 znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...