• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Tani serwer nas z komputera - komponenty

Aruba Cloud PRO i VPS, Openstack, VMWare, MS Hyper-V
+1 głos
109 wizyt
pytanie zadane 23 stycznia w Sprzęt komputerowy przez BarSki13 Obywatel (1,150 p.)
Witam,

Chciałbym zbudować serwer nas nie jakieś drogie podzespoły komputerowe tylko w miarę tanie i energooszczędne. Ktoś robił może taki serwer i ma jakieś rady ? Jakiego procesora taki żeby pobierał jak najmniej prądu ale był tez efektywny żeby móc np. nie tylko serwer nas postawić ale także serwer www.

Pozdrawiam i dziękuję za odpowiedź

2 odpowiedzi

+1 głos
odpowiedź 24 stycznia przez patefoniq Użytkownik (540 p.)
Wystarczy celeron z pasywnym chłodzeniem. 4GB RAM to już dużo plus dyski SSD. A najlepiej to jakiegoś netbooka użyj. Ja mam np. Samsunga n150 i sprawdza się idealnie. Jedyny problem to RAID. Możesz poszukać też jakiegoś thin client'a, byle dało się upchać więcej dysków.
+1 głos
odpowiedź 25 stycznia przez reaktywny Nałogowiec (35,090 p.)
edycja 25 stycznia przez reaktywny
Użyj Thin Client / ew. Mini PC / SBC do takiego projektu. Jeśli chodzi o SBC to odradzam Raspberry Pi (nawet z 8GB RAM ma słabą wydajność, brak SATA). Z SBC dobre są ODROID-y koreańskiej firmy Hard Kernel. Są dużo droższe od maliny, ale dużo lepsze procki, więcej RAM, także w modułach SO-DIMM, niektóre mają złącza SATA3, a nawet M2. Wykorzystanie laptopa też jest średnim pomysłem :)  ;). Są ODROID-y dedykowane do tych zastosowań.

Są też ciekawe miniserwery, szczególnie HP - sporo używek jest na Alledrogo.

Ogólnie nie napisałeś za wiele, szczególnie jaki masz budżet i jakie jest przeznaczenie tego NAS-a, bo to b. szeroki temat.

Zastosowałbym distro oparte na BSD, ew. na Linux. Wiele z nich poleca co najmniej 0.5-1 GB RAM na 1 TB dysków. Czyli RAM całkiem sporo potrzeba. Nie oszczędzałbym na prądzie za bardzo,...bo nie bardzo się da. ARM-y - tzn. większość z nich ma małe zużycie, ale też słabą wydajność. Procki x86: Intela i AMD - odwrotnie.

Wybór OS na NAS też nie jest prosty. Wszystko zależy od konfiguracji sprzętu, budżetu, przeznaczenia, itd. Ja bym poszedł w TrueNAS (dawniej FreeNAS). Ale jest kilka ciekawych alternatyw. Łącznie z softem "hackowanym" od Synology czy QNAP-a.

Temat jest b. ciekawy. Ale nie trywialny, najwięcej problemów stwarza skonfigurowanie softu i utrzymywanie go później. Nie zawsze się to opłaca, chyba że chcesz się nauczyć (i zostać np. administratorem). Mniej problemu, za niewiele większe pieniądze, to zamówienie ....gotowego NAS od QNAP czy Synology :)

Podobne pytania

0 głosów
0 odpowiedzi 63 wizyt
0 głosów
1 odpowiedź 172 wizyt
+1 głos
1 odpowiedź 144 wizyt

91,314 zapytań

139,985 odpowiedzi

315,288 komentarzy

60,760 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Sklep oferujący ćwiczenia JavaScript, PHP, rozmowy rekrutacyjne dla programistów i inne materiały

Oto dwie polecane książki warte uwagi. Pełną listę znajdziesz tutaj.

...