• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Studia informatyczne — samouk z pewnymi umiejętnościami, ale nie matematycznymi

Object Storage Arubacloud
0 głosów
600 wizyt
pytanie zadane 22 stycznia 2023 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez Calek Nowicjusz (120 p.)

Podobne pytania pojawiały się wiele razy, ale wydaje mi się, że moja sytuacja jest nieco inna. 

Jestem w 4 klasie liceum, matura w maju. Z rozszerzeń zdaję informatykę, której nie miałem rozszerzonej, ale uczę jej się i idzie mi dobrze, geografię oraz matmę

Problem jest z tym ostatnim. Mimo ćwiczeń wciąż nie jestem w stanie zauważyć pewnych rzeczy, mylę się, próbną napisałem na ok. 30% (musieliśmy sobie sami sprawdzać) i nie jestem przekonany, że napiszę ją dobrze w maju. Z podstawą nie ma problemu, miałem z próbnej 85%. 

Programowaniem interesuje się od jakiegoś czasu, bez problemu posługuję się Pythonem, JavaScriptem, robiłem boty discordowe, aplikacje w Reactcie, API we Flasku i Expressie, stawiałem to wszystko na VPSie w kontenerach dockerowych. Znam Linuxa i jego komendy. W przyszłości chciałbym wykonywać zawód związany z informatyką, czy to programista/sysadmin/DevOps czy coś takiego. 

Problemem jest matematyka. Raz, że dobry wynik z matury z matmy jest potrzebny na studia, a jak już się gdzieś dostanę, to z wypowiedzi innych użytkowników forum wiem, że studia informatyczne to w dużej mierze matematyka wyższa, więc wątpię czy bym sobie poradził. 

Z tej sytuacji widzę 4 wyjścia: 

  • iść na prywatną, gdzie dostanę się bez matmy rozszerzonej i nie będzie z nią aż tak ciężko (wiem, że np na PJATK) aż tyle jej nie ma 
  • przycisnąć matmę i mieć (złudną) nadzieję, że dostanę się na publiczną i tam przeżyję
  • nie iść na studia, skoro pracodawcy i tak nie patrzą na dyplom
  • dać sobie spokój z informatyką i poszukać czego innego 

Pytam się więc osób, które były/są w podobnej sytuacji, co najlepiej zrobić. Byłbym też wdzięczny usłyszeć od studentów informatyki, czy z matematyką jest aż tak ciężko, albo od studentów uczelni prywatnych (szczególnie PJATK Warszawie) jak tam jest i jak wyglądają perspektywy. 

Dodam, że na studia chciałbym iść w miarę możliwości w Warszawie. 

Z góry dziękuję za wszystkie odpowiedzi.

1 odpowiedź

+1 głos
odpowiedź 23 stycznia 2023 przez Gynvael Coldwind Nałogowiec (27,530 p.)
IMO ilość matematyki na studiach informatycznych jest zdecydowanie przesadzona, więc to nie jest problem z Tobą, tylko problem z programami studiów. No i full disclosure: być może jestem na to trochę cięty, bo mnie wykopali z jednolitych studiów magisterskich przez matematykę (ale, o ironio, skończyłem ostatecznie inżynierskie na informatyce matematycznej).

Więc tak, na uczelni publicznej będziesz musiał matematykę przycisnąć ostro, szczególnie, że pierwszy rok zazwyczaj ma jej masę i jest zrobiony tak, żeby przyjąć dużo osób i część odsiać. Dodam, że matematyka na studiach wygląda inaczej niż w szkole średniej – jest też trochę trudniejsza. Po pierwszym roku są mechanizmy na uczelni (jak urlopy dziekańskie, czy to ile punktów trzeba żeby zaliczyć rok – można tam czasem być nieźle kreatywnym), żeby móc różne matematyki powtarzać po kilka razy (statystykę powtarzałem chyba 3 razy; ale m.in. dlatego, że 7:30 to za wcześnie jak na egzamin, więc kto by tam na niego wstawał ;p).

Prywatna uczelnia może być niezłym rozwiązaniem, szczególnie jeśli mają lepszy program (trochę matmy, ale bez przesady) i masz warunki ($$$), żeby na taką iść.

Jeśli chodzi o pracę od razu, to generalnie to co zawsze powtarzam, to: idź na studia, chyba, że w momencie zdawania matury już pracujesz na przynajmniej część etatu w zawodzie. Jeśli nie pracujesz, to znalezienie pracy bez studiów jest bardzo ciężkie. Tj. jeśli interesuje Cię ta opcja, to znajdź pracę zanim podejdziesz do matury.

Podobne pytania

0 głosów
4 odpowiedzi 349 wizyt
0 głosów
1 odpowiedź 352 wizyt

92,556 zapytań

141,404 odpowiedzi

319,561 komentarzy

61,942 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...