• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

problem a autostartem programu w Raspbery Pi 3 ?

VPS Starter Arubacloud
0 głosów
145 wizyt
pytanie zadane 18 stycznia 2023 w Systemy operacyjne, programy przez Mati336 Użytkownik (560 p.)
Witam! Próbuje uruchomić automatycznie odpalany w terminalu mój skompilowany program (nazwa startp)
I teraz program się odpala "z palca" wpisując w terminal ./startp
Natomiast chciałbym żeby po włączenie Raspbery Pi 3 automatycznie startował terminal z programem.
Próbowałem poniższe próby ale nic nie działa (chyba że program działa w tle ale coś takiego też mnie nie urządza)

próba 1 przez crone:
crontab -e
dopisuje na końcu pliku:
@reboot /home/pi/program/startp
po restarcie komputera nic się nie dzieje

próba 2:
sudo nano /etc/init/startp.conf
wklejam do startp.conf tekst:
description "startp"
start on startup
task
exec /home/pi/program/startp
zapisuje
po restarcie komputera nic się nie dzieje

próba 3:
uruchamiam sudo nano /etc/rc.local
przed "exit 0" wklejam:
/home/pi/program/startp
zapisuje
po restarcie komputera nic się nie dzieje

próba 4:
tworze plik
/usr/local/bin/start.sh
w pliku:
/home/pi/program/startp
dodaje uprawnienia
plik gdy wpisuje start.sh to się odpala lecz po restarcie znowu nic się nie dzieje.

żadna z tych prób nie działa jak jeszcze mogę spróbować?
1
komentarz 18 stycznia 2023 przez mokrowski Mędrzec (155,460 p.)

Nie do końca rozumiem co chcesz osiągnąć. Napisz więc dokładniej jak to ma działać.

Przyjmuję że chcesz aby w sesji (w trakcie gdy pracujesz w sesji graficznej), program się uruchamiał? Jeśli tak, powinieneś uruchomić program w programie terminala.

Zakładam że posiadasz program obsługi terminala xterm. Inne (zależne od środowiska) to gnome-terminal czy xfce4-terminal ... oraz wiele innych. Zapoznaj się z ich linią poleceń do uruchomienia programu.

Dla xterm to będzie:

xterm -e '/ścieżka/do/twojego/programu'

Oczywiście program xterm (lub inne), nie uruchomią się jeśli sesji graficznej nie będzie...

To niestety tylko moje przypuszczenie że chcesz osiągnąć taką funkcjonalność.

1 odpowiedź

0 głosów
odpowiedź 19 stycznia 2023 przez Mati336 Użytkownik (560 p.)

ok już sobie poradziłem. z pomocą przyszła edycja pliku autostart w 

/home/pi/.config/lxsession/LXDE-pi/

dzięki za zainteresowanie!

 

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 421 wizyt
pytanie zadane 12 lipca 2017 w Sprzęt komputerowy przez Undisputed Gaduła (3,040 p.)
0 głosów
0 odpowiedzi 437 wizyt
pytanie zadane 20 kwietnia 2019 w Systemy operacyjne, programy przez kubekszklany Gaduła (3,170 p.)
0 głosów
1 odpowiedź 93 wizyt

92,454 zapytań

141,262 odpowiedzi

319,089 komentarzy

61,854 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Akademia Sekuraka 2024 zapewnia dostęp do minimum 15 szkoleń online z bezpieczeństwa IT oraz dostęp także do materiałów z edycji Sekurak Academy z roku 2023!

Przy zakupie możecie skorzystać z kodu: pasja-akademia - użyjcie go w koszyku, a uzyskacie rabat -30% na bilety w wersji "Standard"! Więcej informacji na temat akademii 2024 znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...