• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Początkujący Programista (Program nauczania Python)

Object Storage Arubacloud
0 głosów
319 wizyt
pytanie zadane 14 stycznia 2023 w Python przez Razley23 Nowicjusz (120 p.)

Dobry wieczór wszystkim. 

Parę tygodni temu rozpocząłem swoją przygodę z kodowaniem. Obecnie i docelowo celuję w język Python. Chcę poszerzyć swoje kwalifikacje zawodowe, a jak dobrze wiemy programowanie jest przyszłością. Na naukę mam zamiar poświęcać od 2 - 4 godzin dziennie. 

Sporządziłem plan nauki oraz materiałów z których mam zamiar się uczyć. Bardzo proszę o ocenę. przedsięwzięcia tych co się znają lepiej i mogą doradzić, co dodać, co skreślić, co zmodyfikować, ewentualnie zamienić kolejnością.

Z racji tego, że nie znalazłem żadnego konkretnego planu nauczania tego języka programowania, niniejszy został wypluty przez ChatGPT dlatego obawiam się o jego zasadność: 

1. Wprowadzenie: poznanie podstaw składni języka, takich jak zmienne, operatory, kontrola przepływu, instrukcje warunkowe, pętle typy danych (np. liczby, ciągi znaków, listy itp.).

2. Nauka podstawowych konstrukcji programistycznych, takich jak funkcje, moduły i biblioteki standardowe, lambda-wyrażenia i mapowanie/filtrowanie danych.

3. Moduły i biblioteki: nauka korzystania z różnych modułów i bibliotek Pythona, takich jak NumPy, Pandas, Matplotlib

4. Nauka jak stosować język Python do różnych zastosowań, takich jak automatyzacja, analiza danych, tworzenie aplikacji webowych i automatyzacja testów.

5. Obsługa plików i baz danych: poznanie sposobów obsługi plików i baz danych w Pythonie, takich jak czytanie/zapisywanie plików, komunikacja z bazami danych (np. SQLite) i wykonywanie zapytań SQL.

6. Programowanie obiektowe: poznanie podstaw programowania obiektowego, takich jak klasy, dziedziczenie, polimorfizm i działanie metod, generatory, wyrażenia regularne, wyjątki i narzędzia do debugowania.

 

Materiały

Kursy Internetowe Udemy

Programowanie w języku Python - od A do Z - 2022 (autor Paweł Krakowiak)

200+ Ćwiczeń - Programowanie w języku Python - od A do Z (autor Paweł Krakowiak)

Ćwiczenia:

https://www.w3resource.com/python-exercises/

https://projecteuler.net/archives

 

Książki:

Nauka języka Python, 5. edycja 

Autor: Mark Lutz

Python Crash Course, 2nd Edition: A Hands-On, Project-Based Introduction to Programming 2nd Edition

Autor:  Eric Matthes 

 

Dajcie znać o co mogę uzupełnić swoje kwalifikacje. Bardzo pasjonuje mnie wizja uczenia maszynowego i programowania sztucznej inteligencji, oczywiście wiem, że po tym zdawkowym projekcie nie będę miał jeszcze jakiejkolwiek wiedzy na ten temat ale z czasem pewnie będę starał się do tego przygotować.

Powiedzcie co sądzicie o tym programie, bardzo mi zależy na poprawie moich kwalifikacji zawodowych i nie wiem czy z takim zapleczem będę w stanie się na coś załapać?

Dziękuję wam bardzo i pozdrawiam serdecznie.

1 odpowiedź

+2 głosów
odpowiedź 15 stycznia 2023 przez Benek Szeryf (90,790 p.)
Może na początku nauki faktycznie jest sens odhaczać kolejne punkty, im jesteś bardziej doświadczony, to już nie bardzo. Zazwyczaj uczysz się tego, co jest potrzebne, a z biegiem miesięcy dostrzegasz jak różne koncepty są ze sobą powiązane (w różnych językach programowania czy toolach).

Moim głównym językiem jest Python. Obecnie jestem na etapie nauki nowego języka programowania. Pomimo, że napisałem już wiele programów w Pythonie i pracuję w nim zawodowo, znane są mi różne koncepcje programistyczne, to do nowego języka podszedłem od podstaw.

Przejrzałem kilka krótkich filmów wprowadzających i jeden kilkugodzinny tutorial (wszystko darmowe na YT). Pozwoliło mi to dostrzec, że są pewne niuanse i z samych tutoriali nie nauczę się języka. Przejrzałem opinie o książkach i wybrałem polecaną. I po prostu przerabiam ją, wykonując zadania, które są na końcu rozdziałów. Ta książka ma to do siebie, że zaczyna od podstaw i przechodzi do bardziej zaawansowanych tematów.

Książka kosztowała mnie około 60 zł, jak pamiętam. Największym kosztem jest jednak czas, bo przerobiłem jak dotąd 1/3 i poświęciłem na to około 150 godzin (oczywiście wliczając w to przeszukiwanie Internetu i czytając oficjalną dokumentację).

Tak więc nie zastanawiaj się, tylko zacznij działać. To jest zawsze największy problem, a nie to, czy zaplanowałeś dobrze agendę.

Podobne pytania

+9 głosów
5 odpowiedzi 901 wizyt
pytanie zadane 24 października 2016 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez Eimens Maniak (69,240 p.)
–3 głosów
2 odpowiedzi 345 wizyt
pytanie zadane 23 lutego 2016 w Offtop przez veryhotshark Obywatel (1,620 p.)
0 głosów
0 odpowiedzi 234 wizyt

92,536 zapytań

141,377 odpowiedzi

319,456 komentarzy

61,922 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...