• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Studia, staż, czy praca?

Object Storage Arubacloud
0 głosów
604 wizyt
pytanie zadane 7 stycznia 2023 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez Dam_Ian Nowicjusz (140 p.)
Cześć,

przychodzę tutaj, żeby zapytać o jakąś mądrą i profesjonalną poradę odnośnie, można powiedzieć, swojego dalszego rozwoju i znalezienia pierwszej pracy. Znalazłem się w dosyć trudnej / nieprzyjemnej sytuacji i nie wiem co dalej myśleć i robić ze sobą.

Około półtorej roku temu dostałem się na studia informatyczne. Początkowo sądziłem, że czegoś się tu nauczę w kierunku jednego z dwóch zawodów, które chciałbym wykonywać w przyszłości, lecz z miesiąca na miesiąc to przekonanie zanikało, aż w końcu dotarło do mnie, że zamiast uczyć się w tym kierunku, zostaję co chwila zawalany kolejnymi projektami z przedmiotów, które z tym zawodem nie mają nic wspólnego. Koniec końców czuję, że zamiast się rozwijać, to po prostu się tu męczę i tracę czas.

Na studia poszedłem od razu po ukończeniu technikum (zdałem maturę i oba egzaminy zawodowe, ee08 i ee09). Nie mam więc żadnego doświadczenia, nigdy też nie pracowałem w branży IT (jeśli już jakąś pracę wykonywałem, to była to jedynie praca fizyczna lub obowiązkowe w ramach technikum praktyki w serwisie komputerowym) i nie podejmowałem się żadnych projektów, bo zawsze brakowało mi czasu no i nie mam też wiedzy co do tego jak się za to w ogóle zabrać.

Robiąc rozeznanie wśród ofert pracy/staży w większości spotykałem w wymaganiach jakieś programy / technologie, z którymi nigdy wcześniej nie miałem styczności. Moja rozterka jest więc taka:

Gdybym rzucił studia, to czy mając jedynie jakieś fundamentalne podstawy C++, Javy, JavaScripta, MS SQL / Oracle SQL, HTML'a i CSS'a jest sens szukać w ogóle jakiegoś stażu / pracy na stanowisku juniorskim?

Czy może w swojej marnej (o ile nie beznadziejnej) sytuacji powinienem raczej kontynuować te studia i jakoś się przemęczyć do końca, a wtedy i praca się znajdzie?

Niby wiem, że nikt za mnie nic nie zrobi, ani życia nie przeżyje, ale po prostu nie wiem już co robić.. Chciałbym się czegoś nauczyć, ale samemu nie potrafię, a z kolei praktyki nie mam gdzie nabyć, bo kto mnie przyjmie do pracy bez doświadczenia?
komentarz 7 stycznia 2023 przez jankustosz1 Nałogowiec (35,880 p.)
Wydaje mi się, że jest na rynku przesyt juniorów bez doświadczenia, z tego powodu może być ciężko, ale może uda Ci się coś znaleźć. Zrób kilka projektów, opisz je dobrze i powysyłaj CV, jak się uda to zrezygnuj ze studiów lub np. studiuj i pracuj na pół etatu
komentarz 7 stycznia 2023 przez Dam_Ian Nowicjusz (140 p.)

Zrób kilka projektów, opisz je dobrze i powysyłaj CV

Kilkukrotnie myślałem już nad zrobieniem jakiegoś projektu, ale nie mam żadnej, ale to dosłownie żadnej wiedzy jak się za to w ogóle zabrać np. czego ten projekt mógłby dotyczyć, jak już znajdę jakiś temat, od czego zacząć, gdzie zapisywać wyniki i jak w ogóle prowadzić taki projekt. Gdzie mogę się doedukować w temacie rozpoczęcia i prowadzenia własnego projektu? 

A co do studiów, póki co nie widzę żadnego sensu w robieniu ich. Człowiek idzie z nadzieją, że się czegoś nauczy w kierunku zawodu, który chciałby wykonywać, a tymczasem dostaje do nauki zupełnie niepotrzebne rzeczy z przedmiotów, które do tego zawodu są absolutnie zbędne, a z zaliczeniem których jest ogromny problem (chociażby dlatego, że już na pierwszych zajęciach profesorowie ogłaszają, że "ich przedmiot zdaje max 15-20% studentów, a reszta albo się poddaje, albo bierze kolejny warunek"). Według mnie, mija się to z celem. 

No chyba, że się mylę? 

komentarz 7 stycznia 2023 przez jankustosz1 Nałogowiec (35,880 p.)
Mi się moje studia podobają. Fakt, większości przedmiotów wprost w pracy nie wykorzystam, ale rozwijają one umysł i tworzą pewne intuicji, dzięki czemu wiesz jak wszystko działa "pod spodem".

Ja studiuję na UWr i pracuję na pół etatu, jak narazie około połowa ludzi została z mojego roku (trzeci)

1 odpowiedź

+2 głosów
odpowiedź 7 stycznia 2023 przez Wiciorny Ekspert (270,150 p.)

Gdybym rzucił studia, to czy mając jedynie jakieś fundamentalne podstawy C++, Javy, JavaScripta, MS SQL / Oracle SQL, HTML'a i CSS'a jest sens szukać w ogóle jakiegoś stażu / pracy na stanowisku juniorskim?

Jest ogrom juniorów, ogrom konkurencji, jednak musisz mieć swoje projekty i mieć rzetelną i dobra wiedzę, znajomość podstaw nie wystarczy musisz tworzyć włąsne projekty poznać technologie pracy: nie tylko frameworki, ale narzędzia programistyczne, systemy kontroli wersji, jak wdrażane są aplikacje itp
 

Czy może w swojej marnej (o ile nie beznadziejnej) sytuacji powinienem raczej kontynuować te studia i jakoś się przemęczyć do końca, a wtedy i praca się znajdzie?

 Ale co Ci da skończenie studiów, skoro nic z nich nie wynosisz? Ten papierek nie da Ci pracy, pracodawca w wiekszosci przypadków nie pyta o wyksztalcenie nawet, tym bardziej kierunkowe. Jest to mile widziane, ale nie jest tak, że mając studia ktoś Cię zatrudni, bo ludzie w IT to ludzie czesto zmieniali branże i nawet studiów nie mają 
Więc po studiach bedziesz na tym samym etapie jesli nic nie zrobisz tylko z papierkiem ktory nie ma wartosci i nie daje Ci nic.

Pozostaje się uczyć, rozwijać i działać 

komentarz 7 stycznia 2023 przez Dam_Ian Nowicjusz (140 p.)

Jest ogrom juniorów, ogrom konkurencji, jednak musisz mieć swoje projekty i mieć rzetelną i dobra wiedzę, znajomość podstaw nie wystarczy musisz tworzyć włąsne projekty poznać technologie pracy: nie tylko frameworki, ale narzędzia programistyczne, systemy kontroli wersji, jak wdrażane są aplikacje itp

Żeby stworzyć własny projekt musiałbym wiedzieć najpierw od czego zacząć.Tak jak wspomniałem w komentarzu powyżej, nigdy tego nie robiłem i nie wiem nawet jak zacząć. Chętnie bym się dokształcił w tym temacie, ale po prostu nie wiem jak i gdzie.

Co do studiów, masz chyba rację, tylko skąd mam wiedzieć czego dokładnie się uczyć i co konkretnie do danego zawodu mi się przyda?  

1
komentarz 7 stycznia 2023 przez Wiciorny Ekspert (270,150 p.)
Mamy 21 wiek, masz cały INTERNET największa bazę wiedzy, mnóstwo tutoriali, mnóstwo książek ... nigdy w hisotrii ludzkości nie było takiego dostępu do wiedzy.
Więc programowania nigdy nie nauczy Cię ktoś, jedynie TY sam możesz się tego nauczyć, najwyżej z czyjąś pomocą, zależy co chcesz robić.
Znajdź to co chcesz robić i dobierz do tego narzędzia. Nikt Ci "od tak " gotowca na to nie da, to niestety wymaga twojej pracy i wkładu również w szukanie tego co chcesz robić.
komentarz 8 stycznia 2023 przez prutprut Początkujący (370 p.)
oj dana dana, chłopak wiciorny ma rację :)

Podobne pytania

+6 głosów
6 odpowiedzi 6,279 wizyt
+1 głos
3 odpowiedzi 520 wizyt
pytanie zadane 23 maja 2022 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez Marcelek Nowicjusz (130 p.)
+1 głos
2 odpowiedzi 1,133 wizyt

92,573 zapytań

141,423 odpowiedzi

319,648 komentarzy

61,959 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...