• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Jaka jest najlepsza nazwa czcionki do pisania dokumentów?

VPS Starter Arubacloud
0 głosów
444 wizyt
pytanie zadane 4 stycznia 2023 w Systemy operacyjne, programy przez Krzysiek_34 Mądrala (6,050 p.)

Witam.

Muszę napisać pewien wniosek i następnie go wydrukować, aby to wszystko ładnie estetycznie wyglądało.

Na starym laptopie Toshiba (z Windows 7) mam zainstalowany pakiet Microsoft Office 2003. To jest stara, ale dość dobra wersja tego pakietu do pisania dokumentów w Wordzie i tam domyślnie jest ustawiona nazwa czcionki Times New Roman (jako tekst podstawowy) o rozmiarze 12. Minusem tej wersji Worda 2003 jest brak możliwości zapisu dokumentu w formacie: *.docx i *.pdf. Z tego starego laptopa już w ogóle nie korzystam, bo za wolny procesor i tylko 2GB RAM-u.

Na nowszym laptopie Dell (z Windows 10) mam zainstalowany pakiet Microsoft Office 2013. To jest nowsza, ale niekoniecznie lepsza wersja tego pakietu do pisania dokumentów w Wordzie i tam domyślnie jest ustawiona dziwna nazwa czcionki Calibri (jako tekst podstawowy) o rozmiarze 11. Plusem tej wersji Worda 2013 jest możliwość zapisu dokumentu w formacie: *.docx i *.pdf. Trochę dziwnie wyglądają niektóre litery i cyfry przy tej czcionce - Calibri.

Skoro korzystam już z tego nowszego pakietu 2013, to jaka tam będzie najbardziej standardowa i odpowiednia nazwa czcionki (łącznie z rozmiarem) do pisania dokumentów?

Tak, aby wszystkie polskie litery i cyfry wyglądały prawidłowo.

Będę Wam bardzo wdzięczny za fachowe podpowiedzenie.

2
komentarz 4 stycznia 2023 przez overcq Pasjonat (21,540 p.)

Możesz wybrać spośród nowego zestawu czcionek dostępnego tutaj i porównać, czy rzeczywiście jest wyświetlana ta czcionka. Opisy po polsku są dostępne jeszcze tutaj.

komentarz 4 stycznia 2023 przez Krzysiek_34 Mądrala (6,050 p.)
edycja 4 stycznia 2023 przez Krzysiek_34

Zrezygnowałem z czcionki Times New Roman, a tym bardziej z Calibri. Wstępnie zdecydowałem się na czcionkę - Arial.

Później obadam ten nowy zestaw czcionek.

Dzięki.

1
komentarz 4 stycznia 2023 przez overcq Pasjonat (21,540 p.)
Masz na myśli czcionkę Arial...
komentarz 4 stycznia 2023 przez Krzysiek_34 Mądrala (6,050 p.)
Sorry, miałem na myśli czcionkę - Arial.

Pomyliło mi się i już poprawiłem.

1 odpowiedź

+4 głosów
odpowiedź 4 stycznia 2023 przez SzkolnyAdmin Szeryf (86,280 p.)
edycja 4 stycznia 2023 przez SzkolnyAdmin

Wg np. tego źródła najczęściej używane są czcionki Times New Roman lub Helvetica, ale zaleca również nowsze: Calibri, Verdana, Cambria, Garamond lub Georgia. Tekst ciekawy, a autor z kancelarii prawniczej, zatem w dziedzinie pism urzędowych chyba można mu wierzyć.

komentarz 5 stycznia 2023 przez Krzysiek_34 Mądrala (6,050 p.)
Napisałem wniosek przy użyciu czcionki - Arial.

Czy taka czcionka jest jak najbardziej odpowiednia do napisania pisma urzędowego?
1
komentarz 7 stycznia 2023 przez SzkolnyAdmin Szeryf (86,280 p.)
Najbardziej odpowiednia będzie taka, z którą odpowiedź na pismo będzie satysfakcjonująca :) Na pewne warto trzymać się kilku zasad:

- jeden rodzaj czcionki na stronie (pismo urzędowe to nie jest "list porywacza")

- właściwy układ pisma

- ortografia i gramatyka bez zarzutów

- czcionki z kategorii "poważnych", żadne np. haloweenowe czy gotyckie (Comic Sans też odpada)

Podobne pytania

0 głosów
0 odpowiedzi 136 wizyt
pytanie zadane 14 stycznia 2020 w Systemy operacyjne, programy przez lapa19904 Stary wyjadacz (11,560 p.)
0 głosów
1 odpowiedź 3,074 wizyt
+1 głos
1 odpowiedź 89 wizyt

92,454 zapytań

141,262 odpowiedzi

319,089 komentarzy

61,854 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Akademia Sekuraka 2024 zapewnia dostęp do minimum 15 szkoleń online z bezpieczeństwa IT oraz dostęp także do materiałów z edycji Sekurak Academy z roku 2023!

Przy zakupie możecie skorzystać z kodu: pasja-akademia - użyjcie go w koszyku, a uzyskacie rabat -30% na bilety w wersji "Standard"! Więcej informacji na temat akademii 2024 znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...