• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Istota informatycznego pojmowania informacji

Object Storage Arubacloud
0 głosów
202 wizyt
pytanie zadane 2 stycznia 2023 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez maxkolanko1998 Gaduła (3,230 p.)

Uczę się o informacji z takiej książki https://ksiegarnia.pwn.pl/seria/Wyklady-z-informatyki,s,762767361 i jest tam fragment w wikipedii:


Informacja (łac. informatio – przedstawienie, wizerunek; informare – kształtować, przedstawiać) – termin interdyscyplinarny, definiowany różnie w różnych dziedzinach nauki; najogólniej – właściwość pewnych obiektów[1], relacja między elementami zbiorów pewnych obiektów, której istotą jest zmniejszanie niepewności (nieokreśloności)[2].

Z tej definicji wybrano ceche informacji, która brzmi następująco:


Informacje niesie każde zjawisko zmniejszające niepewność

Jak wy tą ceche postrzegacie w kontekście informatyki. Bo generalnie staram się stworzyć "informatyczną" definicje informacji i czerpe garściami z różnych źródeł. Czy to co jest tutaj napisane "Informacje niesie każde zjawisko zmniejszające niepewność" można odnieść w jakiś sposób do informatyki. O jakie zjawiska może tutaj chodzić. Mi się osobiście wydaje że tutaj chodzi o źródła, ewentualnie sposoby w jakie człowiek może pogłębiać swoją wiedze na różne tematy poprzez rozwój n technologi dzięki informatyce.

 

3 odpowiedzi

+1 głos
odpowiedź 2 stycznia 2023 przez Gynvael Coldwind Nałogowiec (27,530 p.)
wybrane 2 stycznia 2023 przez maxkolanko1998
 
Najlepsza

Bardzo ciekawa definicja informacji - brzmi bardzo matematycznie. Ale w sumie nie mam nic przeciwko niej. Po jej przeczytaniu od razu do głowy mi wskoczyły tzw 'side-channele' (termin z hakingu), czyli ataki polegające na analizowaniu na pierwszy rzut oka bezużytecznych danych w celu wyciągnięcia jakiegoś sekretu. Wymienić "sekret" na "informacje" i mamy tę definicję o której piszesz.

Przykład side-channel: mając trywialną funkcję porównującą podany ciąg z tajnym hasłem znak po znaku, jeśli mamy możliwość dokładnego zmierzenia czasu trwania tej operacji porównania, to możemy dość sprawnie ustalić jakie jest to tajne hasło po prostu próbując kolejne znaki na danej pozycji aż funkcja porównująca nie wykona się o kwant czasu dłużej - to oznacza, że trafiliśmy w kolejny dobry znak, a funkcja nie wyszła wcześniej stwierdzając niezgodność. Czyli, wracając do definicji, co dostajemy informacje (wybrany ciąg wejściowy, czas operacji), to zmniejsza nam się niepewność co do tego jakie jest to tajne hasło (bo albo trafiamy w kolejny znak na danej pozycji, albo eliminujemy znak na danej pozycji).

Co do samej definicji informatyki i informacji, to ja sobie definiowałem je zawsze tak:

Informatyka - "działka nauki/techniki zajmująca się komputerami/sieciami/etc; akademicy mówią, że formalnie przetwarzaniem informacji, ale to ta mniej ciekawa część" :)

Informacja - "przetworzone dane, które mają jakiś sens dla odbiorcy / można z nich coś wywnioskować" (OK, to mi zostało z wykładów z politechniki)

komentarz 2 stycznia 2023 przez maxkolanko1998 Gaduła (3,230 p.)
Dzięki wielkie.
+2 głosów
odpowiedź 5 stycznia 2023 przez spamator12 Nałogowiec (28,230 p.)
Sa 2 definicje - w zaleznosci gdzie kto siedzi to widzi to po swojemu.

Informacja - dane ktore maja jakas wartosc.

Informacja - dane, ktore cos opisuja.

 

Oczywiscie wglebiajac sie w temat mozna zapytac co to jest przetwarzanie danych... gromadzenie danych... itd., itp. konczymy na RNG (moj bog).
+1 głos
odpowiedź 5 stycznia 2023 przez spamator12 Nałogowiec (28,230 p.)
Sa 2 definicje - w zaleznosci gdzie kto siedzi to widzi to po swojemu.

Informacja - dane ktore maja jakas wartosc.

Informacja - dane, ktore cos opisuja.

 

Oczywiscie wglebiajac sie w temat mozna zapytac co to jest przetwarzanie danych... gromadzenie danych... itd., itp. konczymy na RNG (moj bog).

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 204 wizyt
pytanie zadane 14 listopada 2015 w PHP przez Tnifey Pasjonat (24,190 p.)
0 głosów
3 odpowiedzi 405 wizyt
+1 głos
1 odpowiedź 375 wizyt

92,539 zapytań

141,382 odpowiedzi

319,476 komentarzy

61,928 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...