• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Własna domena na własnym serwerze DNS dla strony

Object Storage Arubacloud
0 głosów
479 wizyt
pytanie zadane 28 grudnia 2022 w Sieci komputerowe, internet przez mateusz45 Gaduła (3,240 p.)
Hej, szukam od bardzo dawna rozwiązania na mój problem i nikt nie jest w stanie jasno i prosto odpowiedzieć jak to zrobić o ile się da. A konkretniej chodzi o to, że posiadam stronę na swoim serwerze (apache) i posiadam przekierowane porty. Chciałbym mieć domenę bo ip tak średnio wygląda a, że jako Polak jestem Januszem i nie chce płacić za domenę poszukałem jak działają domeny i dowiedziałem się że jest to serwer DNS i ok stwierdziłem że postawie w domowej sieci serwer DNS trafiło na bind9 i wszystko ok ale działa w sieci lokalnej i to tylko po ustawieniu ip serwera jako serwer dns w windowsie. I wiem że są takie rozwiązania jak freenom i są darmowe domeny czy subdomeny ale bardzo chcę się dowiedzieć jak uzyskać aby mój serwer dns działał poza siecią lokalną przekierowanie portów raczej nic nie da. Słyszałem już z różnych stron potrzebne jest partnerstwo z NASK czy musisz podpiąć do globalnego drzewa DNS ale nic nie mogę w necie znaleźć a nikt nie mówi konkretnie. Jestem ciekawy czy jest jakikolwiek sposób aby zrobić to za darmo a nawet jeśli nie ma sposobu to co trzeba kupić gdzie i za ile oraz co potem i ogólnie jak to działa bo nie zbyt rozumiem

1 odpowiedź

+1 głos
odpowiedź 29 grudnia 2022 przez Arkadiusz Waluk Ekspert (287,950 p.)
wybrane 29 grudnia 2022 przez mateusz45
 
Najlepsza
Nie osiągniesz tego w żaden realny sposób. Daleko nie trzeba szukać, bo masz działanie DNS opisane nawet sensownie na Wikipedii: https://pl.wikipedia.org/wiki/Domain_Name_System#Techniczna_strona_DNS Aby to zrobić musiałbyś mieć kontrolę nad jakimś autorytatywnym serwerem DNS, np. najwyższego poziomu albo obsługującego TLD .pl czy inne.

Samo wystawienie serwera poza Twoją domową sieć nic nie da, bo to jeszcze nie znaczy, że wszyscy zaczną z niego korzystać. On sobie będzie działał, a wszyscy i tak będą pytali inne serwery, które mają u siebie skonfigurowane, a te będą pytały główne serwery i nadal nie masz nad niczym kontroli.

Partnerstwo z NASK też nic Ci w tym nie pomoże. Będąc partnerem będziesz mógł po prostu normalnie rejestrować domeny w imieniu swoim czy klienta, staniesz się pośrednikiem między chętnym na posiadanie domeny a rejestrem, jak wszyscy inni rejestratorzy. Nadal NASK nie da Ci dostępu do tego, abyś mógł sobie robić co chcesz i dodawać losowe domeny prosto do DNS. Tu masz szczegóły: https://www.dns.pl/zostan_rejestratorem_domeny_pl a tu cennik rejestracji: https://www.dns.pl/cennik_dla_rejestratorow bo za każdą rejestrację nadal będziesz musiał normalnie zapłacić, tylko standardowo rejestratorzy tę opłatę wliczają później w cenę domeny, którą płaci klient.

Ja więc widzę dwie opcje. Jeśli chcesz się pobawić to możesz sobie stawiać własny serwer DNS, ale każdy kto będzie chciał widzieć dodane tam domeny musi ręcznie (czy tam przez DHCP jeśli byłby w Twojej sieci) mieć ustawiony serwer DNS na Twój. To może być też spoko jak ktoś np. wewnątrz swojej firmy ma jakieś wewnętrzne systemy, które nie działają w ogóle poza siecią lokalną. W innym przypadku i do jakichkolwiek normalnych zastosowań po prostu znajdź zwykłego rejestratora, zapłać i będzie po temacie, bo nie wróżę, aby udało się tu cokolwiek innego wymyślić.
komentarz 29 grudnia 2022 przez mateusz45 Gaduła (3,240 p.)

Bardzo dziękuję za tak rozległe wyjaśnienie. Pora chyba zacząć pisać własny Internet z normalnym systemem domen...laughXDDDDD

komentarz 29 grudnia 2022 przez Oscar Nałogowiec (29,290 p.)
Rzuć jakiś wstępny pomysł, jak taki nowy system DNS ma działać.

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 543 wizyt
0 głosów
4 odpowiedzi 544 wizyt
0 głosów
2 odpowiedzi 202 wizyt
pytanie zadane 22 września 2018 w Sieci komputerowe, internet przez Majki Obywatel (1,410 p.)

92,568 zapytań

141,420 odpowiedzi

319,618 komentarzy

61,954 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...