• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Jak zaimplementować parametry w routerze [ OOP ]

Object Storage Arubacloud
0 głosów
217 wizyt
pytanie zadane 17 grudnia 2022 w PHP przez matws9 Nowicjusz (150 p.)

Cześć wszystkim, ostatnio mam ogromny problem z zaimplementowaniem parametrów w hobbystycznie rozwijanym routerze. Sprawę przedstawię abstrakcyjnie, bez kodu, gdyż chcę implementować sam swoje rozwiązania kodu. Nie szukam gotowców, szukam po prostu naprowadzenia, czy otwartych Waszych propozycji odnośnie rozwiązania tego problem. Także do rzeczy...

Mój system wygląda ogólnikowo w taki sposób, że za pomocą publicznej metody klasy przypisuję do tablicy zarejestrowaną część URI wraz z kontrolerem, ta oto ścieżka jest swoistym ,,kluczem" do uzyskania kontrolera i wszelkich danych, które należą do ścieżki na stronie. Następnie przy reloadzie strony, pobieram indeks REQUEST_URI z superglobalnej tablicy $_SERVER i wyszukuję odpowiednią ścieżkę w tablicy. Prawda, że łatwe?

 

Przykład: 

        static private array $registeredRoutes = [
            'GET' => [
                '/oto/moja/sciezka' => ['jakies dane o niej 1'],
                '/oto/$id/moja/$argument/sciezka' => ['jakies dane o niej 2']
            ],
            'POST' => []
        ];

Sprawa komplikuje się przy dodawaniu dynamicznych tras, gdyż nie wiem w jaki sposób za pomocą requesta odnaleźć te dane. One nie pasują do zarejestrowanej ścieżki, kiedy zamienię części URI na parametry.

Moje pytanie brzmi, jakie macie propozycje? Szukając w sieci natrafiłem na rejestrowanie ścieżek dynamicznych, gdzie każdy argument jest wyrażeniem regularnym, ale to raczej odpada, no chyba, że to jedyne rozwiązanie.

 

Pozdrawiam smiley

1 odpowiedź

+2 głosów
odpowiedź 17 grudnia 2022 przez Comandeer Guru (600,810 p.)
wybrane 18 grudnia 2022 przez matws9
 
Najlepsza

Regexy dają największą swobodę. Często stosowaną techniką jest pozwalanie userowi frameworka na stosowanie składni path/:para/:metry, które pod spodem są zamieniane na regexy (co prawda w JS-ie, ale możesz obadać pakiet path-to-regexp).

Niemniej wydaje mi się, że w prostych zastosowaniach można po prostu wykorzystać explode() i dzielić adres po /, przypasowując kolejne segmenty do kolejnych parametrów.

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 199 wizyt
pytanie zadane 25 października 2022 w PHP przez zbiku25 Bywalec (2,940 p.)
+1 głos
0 odpowiedzi 175 wizyt
0 głosów
1 odpowiedź 317 wizyt
pytanie zadane 18 maja 2021 w PHP przez Bakkit Dyskutant (7,600 p.)

92,555 zapytań

141,403 odpowiedzi

319,557 komentarzy

61,940 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...