• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Problem z komputerem - karta graficzna

Object Storage Arubacloud
0 głosów
235 wizyt
pytanie zadane 15 grudnia 2022 w Sprzęt komputerowy przez Neearuuqq Początkujący (360 p.)
edycja 15 grudnia 2022 przez Neearuuqq
Witam, od jakiegoś czasu komputer włączał się i po kilku, kilkunastu minutach wywalał blue screenem praktycznie zawsze z innym błędem. Po diagnozie stwierdziłem uszkodzony RAM, który wymieniłem i wszystko zaczęło śmigać. Niestety ale dwa dni po po włączeniu komputera po kilku kilkunastu minutach zaczął gasnąć ekran (komputer dalej działał) a na ekranie w lewym górnym rogu widać tylko kwadrat z napisem DIGITAL i zmieniajacy się czasami na AUDIO. Spojrzałem na temperatury i wszystko było ok - monitor wyłączał się przy temperaturach 40-50st na karcie. Natomiast przetestowałem jeszcze FurMarkiem kartę i tam chodziła ona prawie 4 minuty po czym ekran znowu zgasł - temperatura 82st. Przy ponownym włączeniu komputera karta odpala z maksymalnymi obrotami wentylatorów i ekran się w ogóle nie załącza. Teraz podmieniłem inną karte graficzną i działa. Co może być tego przyczyną? Czy możliwe że uszkodzona jest płyta główna przez którą spalił się RAM a teraz szwankuje karta? Może zasilacz? Przy włożeniu karty do innego komputera również obroty kręcą na maxa. Jeśli chodzi o sterowniki to wszystko aktualne, ostatnio aktualizowałem cały system windows w updatach a sterowniki karty pokazało mi aktualne.

Przed momentem rozkręciłem kartę pasta była wylana tylko po bokach, na samym rdzeniu nie było jej praktycznie nic, jednak w furmarku temperatury trzymała okej.
Specyfikacja:

Intel i3-4150

GTX 750

RAM stary - HyperX 2x4GB   NOWY - 2x2GB

Zasilacz Modecom FEEL 1 500W

Płyta od MSI jeśli potrzeba dokładnego modelu to poszukam.

1 odpowiedź

0 głosów
odpowiedź 16 grudnia 2022 przez j23 Mędrzec (194,920 p.)

Czy możliwe że uszkodzona jest płyta główna przez którą spalił się RAM a teraz szwankuje karta?

Skoro, jak sam twierdzisz, po zmianie karty wszystko śmiga, to raczej problem nie tkwi w płycie głównej. A RAM-y z reguły psują się same z siebie, nie potrzebują do tego płyty głównej.

Może zasilacz?

Może. Musiałbyś podłączyć inny pewny zasilać i zrobić jakiś stress test, by wykluczyć problemy z zasilaniem.

Przy włożeniu karty do innego komputera również obroty kręcą na maxa.

No ale działa, czy nie?

Przed momentem rozkręciłem kartę pasta była wylana tylko po bokach, na samym rdzeniu nie było jej praktycznie nic

To normalne. Pasta jest po to, by wypełnić mikroszczeliny między płaszczyzną GPU/CPU a radiatorem, więc siłą rzeczy nie ma tam (nie powinno być) dużo pasty, a naddatek jest wyciśnięty na boki.

Pastę w grafice powinno się wymieniać co parę lat.

komentarz 16 grudnia 2022 przez Neearuuqq Początkujący (360 p.)
Nie, karta po włożeniu do innego komputera kręci maksymalne obroty i obraz się nie włącza tak samo jak na wcześniejszym komputerze, może bios karty? A po zmianie karty wszystko śmiga tylko pytanie czy za jakiś czas znowu coś nie padnie. Skoro wszystko działało a w ciągu 2 dni poszła karta i ram. Zbieg okoliczności? Możliwe choc wątpię. Nie mam w domu akurat pasującego zasilacza żeby zamienić. Jutro albo pojutrze zajrzę jeszcze do tej karty i będę dawał znać.
komentarz 16 grudnia 2022 przez j23 Mędrzec (194,920 p.)
Jeśli karta szwankuje na innym komputerze, to prawdopodobnie jest uszkodzona. Zabawy z zasilaczem nie mają już sensu.

A ten RAM jak sprawdzałeś? Skoro z kartą graficzną jest coś nie tak, to może RAM wcale nie jest uszkodzony.
komentarz 16 grudnia 2022 przez Neearuuqq Początkujący (360 p.)
Przed wymianą RAMU komputer w dowolnym momencie wywalał mi blue screena z innym błędem, wyciągnąłem go, jego "obudowa" była jakby to nazwać "obślizgła" a na dodatek gdy powąchalem czuć było zapach spalenizny, na jedej kości kilka styków jest w części lekko brązowa a nawet czarna, spróbuję jeszcze z jedną kością oraz przeczyscic je izopropanolem lecz wątpię, że to coś da. No i mogę go sprawdzić w innym kompie ale wątpię żeby to miało sens.
komentarz 16 grudnia 2022 przez Neearuuqq Początkujący (360 p.)
A karta wyłączała obraz dopiero po ok 10-15 minutach i przy resecie kompa wszystko było znowu dobrze i za kolejne 15 minut znowu ekran się wyłączał. Dopiero po teście w furmarku gdzie chodziła 4 minuty na 100% i ekran wtedy się wyłączył. Uruchomiłem go ponownie i od tego momentu w ogóle nie załącza obrazu i chodzi na maksymalnych obrotach w jednym i drugim kompie.
komentarz 16 grudnia 2022 przez j23 Mędrzec (194,920 p.)
Skoro po stres teście przestała w ogóle wyświetlać, to pewnie się przegrzała i być może definitywnie uszkodziła. No ale w serwisie Ci powiedzą co i jak.

Podobne pytania

0 głosów
2 odpowiedzi 118 wizyt
0 głosów
1 odpowiedź 434 wizyt
pytanie zadane 9 czerwca 2021 w Sprzęt komputerowy przez Domino1997 Nowicjusz (160 p.)
0 głosów
2 odpowiedzi 522 wizyt
pytanie zadane 3 marca 2021 w Sprzęt komputerowy przez lucaz Nowicjusz (170 p.)

92,555 zapytań

141,403 odpowiedzi

319,554 komentarzy

61,939 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...