• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Osoby które zdały mature z informatyki - jak wam poszło?

Object Storage Arubacloud
+1 głos
309 wizyt
pytanie zadane 7 grudnia 2022 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez adren999 Nowicjusz (130 p.)
Powoli zabieram się za poprawę matury z informatyki w nowym roku, bo niestety rzuciłem infe na rzecz matematyki i polskiego (polski wiem, głupota) przez co wynik nie pozwala mi się dostać na lepsze studia. Zastanawia mnie w jaki sposób ludzie ją przerabiają uzyskując na maturze więcej niż 50%. Wiem, że jest trudna i według statystyk CKE większość uczniów nie przebija 10%. Sam na tą chwilę potrafię zrobić jakieś zadania z accessa i excela, ale z programowaniem mam pewne problemy.

Dlatego pytania skierowane do absolwentów - jaki mieliście wynik? W jaki sposób podzieliliście sobie naukę?  Kiedy zaczęliście się uczyć? I ostatecznie co było dla was trudniejsze: teoria czy praktyka?
komentarz 7 grudnia 2022 przez Wiciorny Ekspert (269,670 p.)
według statystyk CKE większość uczniów nie przebija 10%.
Pokaz mi te statystki, bo generalnie z tego co wiem to poniżej 22% nigdy nie widziałem a przynajmniej nie od 2 lat. Nawet ostatnia matura wyjątkowo lepiej wypadła.
1
komentarz 7 grudnia 2022 przez marcin99b Szeryf (82,000 p.)
pamiętam że z mojej klasy jak ktoś miał kilkanaście % to to było dużo

powód: na zawodowych mieliśmy materiał do egzaminów zawodowych, na informatyce mieliśmy tylko absolutne minimum "bo to i tak macie na zawodowych" (a i tak ludzie ledwo ogarniali), więc nauczycielka nie przygotowywała nas z zakresu czysto maturalnego

później jest matura i... albo ktoś coś kojarzył bo było na jakiejś lekcji zawodowej 3 lata wcześniej, albo pierwszy raz w życiu dowiadywał sie że to istnieje

np kolega który był w liceum miał tematy typu algorytmy, złożoność obliczeniowa, struktury danych, u nas żeby mieć 5 wystarczyło umieć napisać kalkulator do liczenia delty

później dużo osób brało rozszerzoną informatyke, bo przecież byli na techniku informatyku to wypada... i wychodzili na początku egzaminu xd albo coś tam robili i dostawali wyniki typu 5 albo 13%

jak ktoś przebił 20% to był w top

ale za to z zawodowych tylko frajery miały poniżej 90%, to w sumie fajnie pokazuje jak wartościowe są papiery tech inf
1
komentarz 7 grudnia 2022 przez marcin99b Szeryf (82,000 p.)
i żeby nie było, nie mówie że ta matura jest jakaś super trudna, tylko że nauczyciele lubią podejmować decyzje czego się warto uczyć za uczniów, a większość uczniów za bardzo na nich polega

później jest płacz bo jak to, miałem same 5 z tego przedmiotu a połowy tematów nawet nie było na lekcjach
komentarz 7 grudnia 2022 przez techno16 Gaduła (4,780 p.)

@Wiciorny, znalazłem coś takiego https://cke.gov.pl/images/_EGZAMIN_MATURALNY_OD_2015/Informacje_o_wynikach/2022/sprawozdanie/EM_informatyka_sprawozdanie_2022.pdf

sporo ludzi zdało na 16-20%, może mu chodziło o wcześniejsze matury

komentarz 7 grudnia 2022 przez techno16 Gaduła (4,780 p.)
właśnie to jest problem polskiego nauczania. Oczekuje się od ucznia jak najlepszego wyniku bo szkoła musi zachować "prestiżowy" status, pomimo 0 przygotowań i żadnych starań nauczycieli w tym kierunku.
komentarz 7 grudnia 2022 przez marcin99b Szeryf (82,000 p.)
no tak

i problem polskiego wychowania "słuchaj sie nauczyciela bo zawsze wie lepiej"

bo rodzice nie słuchali i mają źle, czyli gdyby słuchali to mieliby dobrze

1 odpowiedź

+1 głos
odpowiedź 7 grudnia 2022 przez SzkolnyAdmin Szeryf (86,360 p.)

Porównywanie techników i liceów nie ma sensu. Przede wszystkim inne są podstawy programowe (dotyczy zakresu rozszerzonego informatyki oraz przedmiotów zawodowych):

Podstawa programowa z informatyki

Podstawa programowa dla technika informatyka

Podstawa programowa dla technika programisty

Jedną z różnic wpływającą na wynik matury z informatyki jest bardzo niewielki udział algorytmiki w podstawach dla technikum w porównaniu z podstawą dla liceum. Inna różnica to dość przypadkowy skład klas w technikach - na zasadzie "lubię grać na komputerze, to pójdę na informatyka". Stąd też i trudności w późniejszej nauce, chociaż i licea biorą "wszystko co się rusza".

Warto zapamiętać: technikum przygotuje cię do roli klepacza kodu (w najlepszym przypadku, pomijam sieciowców, składaczy sprzętu i serwisantów). Dlaczego? Wymogiem dyrekcji jest zdawalność egzaminu zawodowego, maturą z przedmiotu dodatkowego - jak informatyka - się nie przejmują. Wymagania na poziomie licealnym dotyczące algorytmiki i struktur danych spowodowałyby "rzeź" w klasach, ze względu na - nie ukrywajmy - dość niski poziom intelektualny uczniów (i części kadry również ...).

Podobne pytania

0 głosów
2 odpowiedzi 1,673 wizyt
0 głosów
1 odpowiedź 9,006 wizyt

92,549 zapytań

141,392 odpowiedzi

319,519 komentarzy

61,935 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...