• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Słabe wyniki z matematyki, a przyszłość i kariera w IT

VPS Starter Arubacloud
+1 głos
687 wizyt
pytanie zadane 24 listopada 2022 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez New Light Początkujący (300 p.)
edycja 24 listopada 2022 przez New Light

Witam, jestem nowy na forum. Jestem też uczniem liceum, który za około 5 miesięcy zdaje maturę. Oprócz przedmiotów podstawowych planuję pisać rozszerzoną matematykę oraz angielski. Od lat planuję pracować w IT, najlepiej jako programista lub grafik 3D (to trochę inna bajka, ale w ostatnim czasie nawet mi do tego bliżej).

Niestety, aby dostać się na studia informatyczne lub jakikolwiek ścisły kierunek potrzeba dobrze napisać matmę, która jest najważniejsza w punktacji, a ja mam tragiczne oceny z tego przedmiotu praktycznie od początku szkoły. Oprócz tego dosłownie w ostatnich dniach pisałem matury próbne i już teraz wiem, że matematyka poszła mi bardzo źle. Do tego stopnia, że jeśli z podstawowego arkusza uzyskam powyżej 30% to będzie to już sukces. Podobno próg wejścia na informatykę na większości uczelni to blisko 100% z podstawy i przynajmniej 30-50% z rozszerzenia. Dodatkowo słyszałem, że na samych studiach (kierunek to informatyka lub grafika komputerowa) przez pierwszy rok przerabiana jest głównie matematyka i to na bardzo wysokim poziomie. Czyli ciężko będzie się tam dostać a jeszcze ciężej tam zostać. Ja potrzebuję jednak studiować właśnie tam, gdzie nauka pokrywa się jakoś z moimi zainteresowaniami. 

Nie widzę innej drogi, wiem że np. grafikiem 3D można zostać bez studiów ale rodzina wymaga ode mnie, żebym studiował. Oni zrobią wszystko bym poszedł na jakiekolwiek studia, ale ja nie chcę iść na byle jaki kierunek. Szczególnie źle prezentuje się wizja studiów humanistycznych (mógłbym zostać na nie "popchnięty" jeśli moje wyniki z polskiego i angielskiego będą wyższe niż z matmy), ponieważ ponoć nie dają szans na dobrze płatną pracę i są najgorszym wyborem. Moje pytania sprowadzają się do tego: 

Co powinienem zrobić, gdzie iść, jeżeli moje zainteresowania nie pokrywają się z wynikami w szkole i rynkiem pracy?

Czy mam szanse dostać się gdziekolwiek na studia związane jakoś z programowaniem mając słabo zdaną matematykę, ale np. dobrze zdany angielski?

A jeśli nie, to czy mam mimo wszystko szanse zostać pracownikiem w IT i w miarę dobrze zarabiać, mimo braku studiów w tym kierunku?

I, jeśli mogę o to zapytać na forum poświęconym IT i kodowaniu, czy moje obawy wobec studiów humanistycznych są słuszne?

 

1
komentarz 24 listopada 2022 przez Wiciorny Ekspert (269,120 p.)
Jesteś już dorosły... nie słuchaj rodziny, albo słuchaj- tzn. rozważ to co mówią, ale to Ty podejmujesz decyzje ze swoim życiem nie oni, nie bądź jak małe dziecko.
komentarz 7 września 2023 przez manjaro Nałogowiec (37,390 p.)
Jasne, nie słuchaj rodziny, tylko randomów z internetu...

Nie ma to jak dobre rady ;)

5 odpowiedzi

+7 głosów
odpowiedź 24 listopada 2022 przez Comandeer Guru (599,730 p.)

[…] rodzina wymaga ode mnie, żebym studiował. Oni zrobią wszystko bym poszedł na jakiekolwiek studia […]

Rozumiem tę sytuację dobrze, ale prawda jest taka, że świat mocno się zmienił od czasów, gdy Twoi rodzice studiowali. Dzisiaj – zwłaszcza w IT – liczą się przede wszystkim kompetencje, nie papierek. Studia wyższe z kolei powinny być miejscem rozwijania własnych zainteresowań i pasji, nie smutnym obowiązkiem.

Szczególnie źle prezentuje się wizja studiów humanistycznych (mógłbym zostać na nie "popchnięty" jeśli moje wyniki z polskiego i angielskiego będą wyższe niż z matmy), ponieważ ponoć nie dają szans na dobrze płatną pracę i są najgorszym wyborem. 

I to jest w sumie najciekawsze w tym. Bo z jednej strony "musisz iść na studia", choćby nawet na te, tfu, humanistyczne, tfu, a równocześnie kręci się narrację, że po nich to w sumie nic nie można w życiu robić. A prawda jest taka, że studia nie mają nic do tego, jak dobrze płatną pracę będziemy mieli. Bo studia… nie przygotowują do zawodu. Od tego są technika i szkoły zawodowe.

Ja jestem absolwentem polonistyki i od lat z sukcesem pracuję jako programista. Jeśli będziesz dobry w programowaniu czy grafice 3D, jestem pewien, że znajdziesz pracę. A studia to zupełnie osobna bajka – w większości przypadków ani nie pomagają, ani nie przeszkadzają w znalezieniu pracy w IT. Jedynie do niektórych firm łatwiej jest aplikować z papierkiem, ale tych jest coraz mniej.

komentarz 24 listopada 2022 przez New Light Początkujący (300 p.)
Moi rodzice niczego nie studiowali, mają kompleks ludzi którzy przez brak wyższego wykształcenia nie awansowali. I tak mniej więcej cała rodzina, wszyscy.

Mam starszego brata ciotecznego, pracuje w IT, znalazł tam pracę po Politechnice Wrocławskiej. Twierdzi uporczywie do spóły z resztą rodziny, że papier to podstawa a bez niego się nie da. Tylko, że on zdawał chyba matmę i fizykę (i jeszcze trzeci przedmiot) i zdał bardzo dobrze, wyniki miał koło 100%. I jeszcze gorąco mnie zachęcał, żebym zdawał 3 przedmioty, bo z 2 się nigdzie nie dostanę.
komentarz 24 listopada 2022 przez New Light Początkujący (300 p.)

@Comandeer, Poza tym moje pytania koncentrują się mimo wszystko na studiach i ich wyborze, więc te "słowa otuchy", że nie trzeba koniecznie mieć papierka by pracować w IT nie za bardzo rozwiewają moje wątpliwości. A zatem - jeśli już jednak iść na studia to na jakie?

2
komentarz 24 listopada 2022 przez Comandeer Guru (599,730 p.)

Jeśli już serio musisz, to po prostu wybierz te, które Cię choć trochę interesują. Inaczej to będą 3 (czy nawet 5) lat mordęgi. Jak mówię: wg mnie po dowolnych można programować. Informatyka jest w tym zakresie lepsza jedynie o tyle, że da nieco większą perspektywę na świat IT – ale nie jest to coś, czego nie można zdobyć samemu (np. przez CS50).

komentarz 25 listopada 2022 przez Wiciorny Ekspert (269,120 p.)

@New Light, To tym bardziej powiedz im, że dlaczego "Ja" mam mieć studia, skoro wy nie macie? 

+6 głosów
odpowiedź 24 listopada 2022 przez marcin99b Szeryf (81,480 p.)

To zapytaj rodzinę dlaczego tak bardzo chce żebyś studiował? U mnie rodzice chcieli żebym studiował, bo żadne z nich nawet nie spróbowało studiów i wydaje im sie, że gdyby je skończyli to magicznie ich życie byłoby 10 razy lepsze... ale nie spróbowali tego zrobić mimo że minęło mnóstwo lat od kiedy musieli się zajmować małym dzieckiem, taki schemat widziałem u mnóstwa rodzin

Często sam się łape na takim myśleniu, "gdybym nie przestał ćwiczyć w wieku X lat, to teraz bym pewnie walczył o podium na mistrzostwach europy"

No a co do samej szkoły, pewnie po tylu latach chodzenia do niej zauważyłeś schemat, że uczysz sie wielu tematów, ale żadnego konkretnie, służy to głównie do zbadania co ci sie podoba a co nie, żebyś sam zdecydował co lubisz a czego nie (wielu tematów mimowolnie byś pewnie nie dotknął, a szkoła sprawiła że ich chociaż spróbowałeś... możliwe że w traumatycznych okolicznościach i źle to wspominasz przez nauczyciela debila, ale idea była dobra)

Na studiach masz dokładnie ten sam schemat, co prawda z zawężonego obszaru, ale nadal, studia same w sobie nie zrobią z ciebie specjalisty, tylko przedstawią liste propozycji kierunków, w których już na własną rękę powinieneś się rozwijać, dokładniej opisałem temat tutaj https://faqprogramisty.pl/3-czy-szkola-ma-znaczenie/

+3 głosów
odpowiedź 6 września 2023 przez New Light Początkujący (300 p.)
Dobra słuchajta, taka sytuacja dostałem się na Informatykę, na uniwerek. Jakoś to będzie, trzymajcie za mnie kciuki.
komentarz 7 września 2023 przez Milesq Nałogowiec (32,020 p.)
nie zawiedź się niskim poziomem nauczania, głupimi zadaniami i katastrofalnym podejściem profesorów do studentów [*]
komentarz 7 września 2023 przez New Light Początkujący (300 p.)
A czemu? Aż tak źle?
komentarz 8 września 2023 przez maromaro Nowicjusz (100 p.)

@New Light, Cześć! Wczoraj przeczytałem twojego pierwszego posta (z 24 XI 2022) i chciałem odpowiedzieć, żebyś sobie dał spokój... ale potem doczytałem ostatni post, że się dostałeś na studia i zaczynam mieć pewne wątpliwości co do mojego zdania.

Ale od początku... 

Powiem jak to wyglądało gdy ja studiowałem (matematyka-informatyka x lat temu), ale dziś jest zapewne podobnie: na studiach były osoby, które można by podzielić na grupy:

1) osoby bardzo zdolne (matematycznie) z pasją do informatyki

2) osoby zdolne (ogólnie) ale bez pasji do informatyki

3) osoby średnio zdolne (powiedzmy czwórkowe) ale z pasją do informatyki

4) osoby dostatecznie zdolne matematycznie

5) słabo zdolne matematycznie

Grupa 1) to grupa "alfa" - ludzie nie do zagięcia - robiący z pasji jakieś własne projekty przed studiami, chłonący wiedzę również na własny rachunek, nie mający problemów z kolokwiami, egzaminami, bez problemu pracują w IT (raczej już na stanowiskach dyrektorskich)

Grupa 2) -  nie mieli problemów z przejściem przez studia, ale często nie robią już w IT bo "nie interesuje już ich to"

Grupa 3) - czasem jakieś potknięcia na egzaminach, może czasem jakiś "wrzesień" ale osoby te przez studia przeszły, robią w IT i są z tego powodu zadowolone, pasja pozostała, rozwijają się zawodowo

Grupa 4) - część przeszła przez studia, część sobie odpuściła, raczej ciągnęły się za nimi egzaminacyjne poprawki, "wrześnie". Część działa w branży IT, choć nie są to oszałamiające kariery.

Grupa 5) - te osoby nie dotrwały do końca pierwszego roku studiów. Większość z tej grupy odeszła w pierwszym miesiącu studiowania, pozostali po pierwszym semestrze. Komentarz zbędny.

Wniosek jest taki: pracą i pasją można dużo zdziałać i studia skończyć i działać w branży IT. ale pewien stopień "utalentowania" jest konieczny.

W Twoim przypadku tylko zastanawiam, się dlaczego przez większość czasu szkolnego miałeś słabe wyniki matematyczne? Lenistwo? Olewający wszystko nauczyciele? Inne przyczyny? Skoro dostałeś się na studia to chyba z Twoimi zdolnościami matematycznymi nie jest tak źle... [Choć nie wiem jakie były kryteria przyjęcia]

Rzadko się zdarza aby ktoś miał pasję do czegoś do czego nie ma "smykałki"...

Zakładam więc, że jesteś w stanie przez te studia przejść.

Ale jeśli chcesz być grafikiem - to czy studia ci są do tego koniecznie potrzebne? Chyba licencjat wystarczy, magistra mieć nie musisz - lepiej ten czas poświęcić na rozwój swoich talentów i własnego portfolio...

Co do rodziny która "wymaga" studiów - powiedz im, żeby sami sobie poszli na studia, Twoje życie - twoje wybory i twoje decyzje a nie ich.

komentarz 8 września 2023 przez manjaro Nałogowiec (37,390 p.)

Odgrzewany kotlet z zeszłego roku ;)

Skoro dostałeś się na studia to chyba z Twoimi zdolnościami matematycznymi nie jest tak źle...

Nie wiem czy wiesz ale na kiepskie/płatne uczelnie biorą wszystkich jak leci... A później okazuje się że 90% to nawet delty policzyć nie umie...

komentarz 9 września 2023 przez Milesq Nałogowiec (32,020 p.)

@New Light, pewnie na lepszych uczelniach będzie nieco lepiej. Chociaż te 'lepsze' uczelnie często mają tendencje do traktowania się jeszcze bardziej elitarnie i jeszcze gorzej traktować studentów. Takiego elitaryzmu doświadczyłem nawet na PBS. Najlepsza uczelnia w mojej okolicy, w kraju - taka przeciętna, (w rankingu perspektyw (z którym jest dużo problemów. Polecam kanał na yt Krzysztofa Maja, https://www.youtube.com/watch?v=lxJtXwXHhRQ https://www.youtube.com/watch?v=JZ7sRmOg_hM) zajmuje 55-60 miejsce w Polsce w rankingu szkół wyższych).

Na PBS poszedłem już pracując jako programista intensywnie ucząc się programowania przez 5 lat. Poziom nauczania jaki tam był to tragedia.

Wiele zależy od poszczególnego profesora, było dwóch którzy uczyli fenomenalnie - w dobry sposób, nowoczesnych narzędzi i dobrych praktyk.

Niestety większość była w najlepszym wypadku neutralna i po prostu zadawała nam jakieś zadania do wykonania które były opisane w pdf'ie który przygotowali i nie odzywali się do nas do końca lekcji.

A niektórzy po prostu nie znali się na przedmiocie który wykładali. Być może byli specami od czegoś innego, ale dziwnie mi się patrzyło na profesora który uczy nas podstaw programowania i popełnia podstawowe błędy przez które program się nie kompiluje. 

No i opowiadać o mobbingu można by godzinami

+1 głos
odpowiedź 24 listopada 2022 przez StormHawk Nowicjusz (200 p.)
edycja 6 grudnia 2022 przez StormHawk
Rozumiem, że:
- musisz iść na studia,
- interesujesz się IT i grafiką 3D.
- obecnie słabo napisałbyś maturę z matmy.

Myślę że najlepiej będzie jak przez czas który został Ci do matury weźmiesz się do nauki arkuszy z matematyki. Masz ok. 6 miesięcy do matury, to naprawdę dużo czasu. Na przykład co tydzień robiłbyś jeden arkusz. Jak to przerobisz to myślę, że (jak przerobisz ponad 20 arkuszy) to bez problemu napiszesz rozszerzenie na ponad 60%.
komentarz 25 listopada 2022 przez TOWaD Mądrala (5,700 p.)
przywrócone 30 listopada 2022 przez TOWaD

:).

Wg spowiedzi informatyka bardziej angielski się przyda, bo tłumacz Google nie zawsze jest dokładny. FP-I to jeszcze nie "stackoverflow"

 

1
komentarz 3 grudnia 2022 przez manjaro Nałogowiec (37,390 p.)
Zgubiłeś 'm' w pierwszym wyrazie.
komentarz 6 grudnia 2022 przez StormHawk Nowicjusz (200 p.)

@TOWaD, nie za bardzo rozumiem o co chodzi. W każdym razie myślę, że angielski jest bardziej przydatny w przyszłości niż matma.

@manjaro, dzięki, już poprawiłem 

1
komentarz 6 grudnia 2022 przez TOWaD Mądrala (5,700 p.)

Chodziło mi mi, że

99% kodu, ze stackoverflow

w filmie. A swoja droga, to rzeczywiście sporo rzeczy, można tam znaleźć.

0 głosów
odpowiedź 25 listopada 2022 przez J0ker Pasjonat (15,400 p.)
Niedawno słuchałem na Spotify podcastu z Mirosławem Zelentem i jakimś innym ziomkiem. Ten drugi ziomek mówił, że 6 miesięcy przed maturą przyszła do niego niezwykle słaba, ale jednocześnie niezwykle zdeterminowana uczennica, która poprosiła go o korepetycje do matury z matematyki, zarówno podstawy jak i rozszerzenia. On ją spytał, ile to jest 4 * 7, a ona odpowiedziała 30. W trzeciej klasie liceum.

Ale wiesz co? Była tak zdeterminowana, że pół roku później zdała ROZSZERZONĄ maturę z matematyki na 100%!!!!!!!.

Ty też masz jeszcze ponad pół roku do matury. Nie szukaj gówno uczelni gdzie Cię przyjmą na gówniane studia z 30% z podstawy, nie szukaj innego kierunku studiów, po prostu zapierdalaj i zrób to co ona. Ty skoro napisałeś podstawę na 20-30% to pewnie wiesz ile to jest 4*7 więc masz o tydzień więcej czasu od niej, i startujesz z wyższego poziomu.

Ruszaj! W Internecie są tysiące arkuszy, tysiące filmików na YouTube, w ksiegarniach tysiące zbiorów zadań.
komentarz 2 grudnia 2022 przez J0ker Pasjonat (15,400 p.)
Ale ten gościu co zadał pytanie nie chce tylko zaliczyć, ale dostać się na chociaż średnie studia informatyczne... więc musi napisać maturę dużo lepiej niż 30% z podstawy.
komentarz 2 grudnia 2022 przez marcin99b Szeryf (81,480 p.)
Tylko że on chce studiować bo rodzina mu każe iść na cokolwiek
1
komentarz 3 grudnia 2022 przez J0ker Pasjonat (15,400 p.)
Z tego co zrozumiałem to informatykę lub ewentualnie dobry kierunek pokrewny typu Grafika komputerowa on chce studiować, ale boi się matematyki na tych studiach. Natomiast nie chce studiować czegokolwiek byle studiować, jeśli na infę lub coś podobnego się nie dostanie, a jego rodzina będzie tego oczekiwać. Dlatego powinien się pouczyć matematyki, by dostać się na studia jakie chce i sobie na nich poradzić.
komentarz 3 grudnia 2022 przez Wiciorny Ekspert (269,120 p.)
i dodatkowo powinien się zastanowić, czy jest dorosły i czy faktycznie ma decydować "on" nad tym co robić i swoim życiem, czy słuchać rodziców, bo jak popełni błędy, będzie potem "miał do nich pretensje" :)

Realizowanie ambicji rodziców szczególnie tych niespełnionych to najgorsze co może być ... i odbić się negatywnie np. na dzieciach, gdyż czasy bardzo się zmieniły, a silne przekonania "starszej daty" rodziców niestety nie mają szans akceptacji tych zmian
komentarz 3 grudnia 2022 przez manjaro Nałogowiec (37,390 p.)

On ją spytał, ile to jest 4 * 7, a ona odpowiedziała 30. W trzeciej klasie liceum.

Ale wiesz co? Była tak zdeterminowana, że pół roku później zdała ROZSZERZONĄ maturę z matematyki na 100%!!!!!!!.

No to się uśmiałem ;) Nie wiem co to za historyjka ale ktoś musiał niezłe zioła palić ;)

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 1,260 wizyt
0 głosów
5 odpowiedzi 3,961 wizyt
pytanie zadane 13 grudnia 2015 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez Ciri Gaduła (3,380 p.)
0 głosów
1 odpowiedź 441 wizyt

92,452 zapytań

141,262 odpowiedzi

319,080 komentarzy

61,854 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Akademia Sekuraka 2024 zapewnia dostęp do minimum 15 szkoleń online z bezpieczeństwa IT oraz dostęp także do materiałów z edycji Sekurak Academy z roku 2023!

Przy zakupie możecie skorzystać z kodu: pasja-akademia - użyjcie go w koszyku, a uzyskacie rabat -30% na bilety w wersji "Standard"! Więcej informacji na temat akademii 2024 znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...