• Najnowsze pytania
 • Bez odpowiedzi
 • Zadaj pytanie
 • Kategorie
 • Tagi
 • Zdobyte punkty
 • Ekipa ninja
 • IRC
 • FAQ
 • Regulamin
 • Książki warte uwagi

Słabe wyniki z matematyki, a przyszłość i kariera w IT

Aruba Cloud PRO i VPS, Openstack, VMWare, MS Hyper-V
+2 głosów
267 wizyt
pytanie zadane 24 listopada w Rozwój zawodowy, nauka, szkoła, praca przez New Light Nowicjusz (140 p.)
edycja 24 listopada przez New Light

Witam, jestem nowy na forum. Jestem też uczniem liceum, który za około 5 miesięcy zdaje maturę. Oprócz przedmiotów podstawowych planuję pisać rozszerzoną matematykę oraz angielski. Od lat planuję pracować w IT, najlepiej jako programista lub grafik 3D (to trochę inna bajka, ale w ostatnim czasie nawet mi do tego bliżej).

Niestety, aby dostać się na studia informatyczne lub jakikolwiek ścisły kierunek potrzeba dobrze napisać matmę, która jest najważniejsza w punktacji, a ja mam tragiczne oceny z tego przedmiotu praktycznie od początku szkoły. Oprócz tego dosłownie w ostatnich dniach pisałem matury próbne i już teraz wiem, że matematyka poszła mi bardzo źle. Do tego stopnia, że jeśli z podstawowego arkusza uzyskam powyżej 30% to będzie to już sukces. Podobno próg wejścia na informatykę na większości uczelni to blisko 100% z podstawy i przynajmniej 30-50% z rozszerzenia. Dodatkowo słyszałem, że na samych studiach (kierunek to informatyka lub grafika komputerowa) przez pierwszy rok przerabiana jest głównie matematyka i to na bardzo wysokim poziomie. Czyli ciężko będzie się tam dostać a jeszcze ciężej tam zostać. Ja potrzebuję jednak studiować właśnie tam, gdzie nauka pokrywa się jakoś z moimi zainteresowaniami. 

Nie widzę innej drogi, wiem że np. grafikiem 3D można zostać bez studiów ale rodzina wymaga ode mnie, żebym studiował. Oni zrobią wszystko bym poszedł na jakiekolwiek studia, ale ja nie chcę iść na byle jaki kierunek. Szczególnie źle prezentuje się wizja studiów humanistycznych (mógłbym zostać na nie "popchnięty" jeśli moje wyniki z polskiego i angielskiego będą wyższe niż z matmy), ponieważ ponoć nie dają szans na dobrze płatną pracę i są najgorszym wyborem. Moje pytania sprowadzają się do tego: 

Co powinienem zrobić, gdzie iść, jeżeli moje zainteresowania nie pokrywają się z wynikami w szkole i rynkiem pracy?

Czy mam szanse dostać się gdziekolwiek na studia związane jakoś z programowaniem mając słabo zdaną matematykę, ale np. dobrze zdany angielski?

A jeśli nie, to czy mam mimo wszystko szanse zostać pracownikiem w IT i w miarę dobrze zarabiać, mimo braku studiów w tym kierunku?

I, jeśli mogę o to zapytać na forum poświęconym IT i kodowaniu, czy moje obawy wobec studiów humanistycznych są słuszne?

 

1
komentarz 24 listopada przez Wiciorny Ekspert (237,950 p.)
Jesteś już dorosły... nie słuchaj rodziny, albo słuchaj- tzn. rozważ to co mówią, ale to Ty podejmujesz decyzje ze swoim życiem nie oni, nie bądź jak małe dziecko.

4 odpowiedzi

+6 głosów
odpowiedź 24 listopada przez Comandeer Guru (580,340 p.)

[…] rodzina wymaga ode mnie, żebym studiował. Oni zrobią wszystko bym poszedł na jakiekolwiek studia […]

Rozumiem tę sytuację dobrze, ale prawda jest taka, że świat mocno się zmienił od czasów, gdy Twoi rodzice studiowali. Dzisiaj – zwłaszcza w IT – liczą się przede wszystkim kompetencje, nie papierek. Studia wyższe z kolei powinny być miejscem rozwijania własnych zainteresowań i pasji, nie smutnym obowiązkiem.

Szczególnie źle prezentuje się wizja studiów humanistycznych (mógłbym zostać na nie "popchnięty" jeśli moje wyniki z polskiego i angielskiego będą wyższe niż z matmy), ponieważ ponoć nie dają szans na dobrze płatną pracę i są najgorszym wyborem. 

I to jest w sumie najciekawsze w tym. Bo z jednej strony "musisz iść na studia", choćby nawet na te, tfu, humanistyczne, tfu, a równocześnie kręci się narrację, że po nich to w sumie nic nie można w życiu robić. A prawda jest taka, że studia nie mają nic do tego, jak dobrze płatną pracę będziemy mieli. Bo studia… nie przygotowują do zawodu. Od tego są technika i szkoły zawodowe.

Ja jestem absolwentem polonistyki i od lat z sukcesem pracuję jako programista. Jeśli będziesz dobry w programowaniu czy grafice 3D, jestem pewien, że znajdziesz pracę. A studia to zupełnie osobna bajka – w większości przypadków ani nie pomagają, ani nie przeszkadzają w znalezieniu pracy w IT. Jedynie do niektórych firm łatwiej jest aplikować z papierkiem, ale tych jest coraz mniej.

komentarz 24 listopada przez New Light Nowicjusz (140 p.)
Moi rodzice niczego nie studiowali, mają kompleks ludzi którzy przez brak wyższego wykształcenia nie awansowali. I tak mniej więcej cała rodzina, wszyscy.

Mam starszego brata ciotecznego, pracuje w IT, znalazł tam pracę po Politechnice Wrocławskiej. Twierdzi uporczywie do spóły z resztą rodziny, że papier to podstawa a bez niego się nie da. Tylko, że on zdawał chyba matmę i fizykę (i jeszcze trzeci przedmiot) i zdał bardzo dobrze, wyniki miał koło 100%. I jeszcze gorąco mnie zachęcał, żebym zdawał 3 przedmioty, bo z 2 się nigdzie nie dostanę.
komentarz 24 listopada przez New Light Nowicjusz (140 p.)

@Comandeer, Poza tym moje pytania koncentrują się mimo wszystko na studiach i ich wyborze, więc te "słowa otuchy", że nie trzeba koniecznie mieć papierka by pracować w IT nie za bardzo rozwiewają moje wątpliwości. A zatem - jeśli już jednak iść na studia to na jakie?

1
komentarz 24 listopada przez Comandeer Guru (580,340 p.)

Jeśli już serio musisz, to po prostu wybierz te, które Cię choć trochę interesują. Inaczej to będą 3 (czy nawet 5) lat mordęgi. Jak mówię: wg mnie po dowolnych można programować. Informatyka jest w tym zakresie lepsza jedynie o tyle, że da nieco większą perspektywę na świat IT – ale nie jest to coś, czego nie można zdobyć samemu (np. przez CS50).

komentarz 25 listopada przez Wiciorny Ekspert (237,950 p.)

@New Light, To tym bardziej powiedz im, że dlaczego "Ja" mam mieć studia, skoro wy nie macie? 

+6 głosów
odpowiedź 24 listopada przez marcin99b Szeryf (76,910 p.)

To zapytaj rodzinę dlaczego tak bardzo chce żebyś studiował? U mnie rodzice chcieli żebym studiował, bo żadne z nich nawet nie spróbowało studiów i wydaje im sie, że gdyby je skończyli to magicznie ich życie byłoby 10 razy lepsze... ale nie spróbowali tego zrobić mimo że minęło mnóstwo lat od kiedy musieli się zajmować małym dzieckiem, taki schemat widziałem u mnóstwa rodzin

Często sam się łape na takim myśleniu, "gdybym nie przestał ćwiczyć w wieku X lat, to teraz bym pewnie walczył o podium na mistrzostwach europy"

No a co do samej szkoły, pewnie po tylu latach chodzenia do niej zauważyłeś schemat, że uczysz sie wielu tematów, ale żadnego konkretnie, służy to głównie do zbadania co ci sie podoba a co nie, żebyś sam zdecydował co lubisz a czego nie (wielu tematów mimowolnie byś pewnie nie dotknął, a szkoła sprawiła że ich chociaż spróbowałeś... możliwe że w traumatycznych okolicznościach i źle to wspominasz przez nauczyciela debila, ale idea była dobra)

Na studiach masz dokładnie ten sam schemat, co prawda z zawężonego obszaru, ale nadal, studia same w sobie nie zrobią z ciebie specjalisty, tylko przedstawią liste propozycji kierunków, w których już na własną rękę powinieneś się rozwijać, dokładniej opisałem temat tutaj https://faqprogramisty.pl/3-czy-szkola-ma-znaczenie/

+2 głosów
odpowiedź 24 listopada przez StormHawk Nowicjusz (200 p.)
edycja 3 godziny temu przez StormHawk
Rozumiem, że:
- musisz iść na studia,
- interesujesz się IT i grafiką 3D.
- obecnie słabo napisałbyś maturę z matmy.

Myślę że najlepiej będzie jak przez czas który został Ci do matury weźmiesz się do nauki arkuszy z matematyki. Masz ok. 6 miesięcy do matury, to naprawdę dużo czasu. Na przykład co tydzień robiłbyś jeden arkusz. Jak to przerobisz to myślę, że (jak przerobisz ponad 20 arkuszy) to bez problemu napiszesz rozszerzenie na ponad 60%.
komentarz 25 listopada przez TOWaD Gaduła (3,240 p.)
przywrócone 6 dni temu przez TOWaD

:).

Wg spowiedzi informatyka bardziej angielski się przyda, bo tłumacz Google nie zawsze jest dokładny. FP-I to jeszcze nie "stackoverflow"

 

1
komentarz 3 dni temu przez manjaro Nałogowiec (36,750 p.)
Zgubiłeś 'm' w pierwszym wyrazie.
komentarz 3 godziny temu przez StormHawk Nowicjusz (200 p.)

@TOWaD, nie za bardzo rozumiem o co chodzi. W każdym razie myślę, że angielski jest bardziej przydatny w przyszłości niż matma.

@manjaro, dzięki, już poprawiłem 

1
komentarz 3 godziny temu przez TOWaD Gaduła (3,240 p.)

Chodziło mi mi, że

99% kodu, ze stackoverflow

w filmie. A swoja droga, to rzeczywiście sporo rzeczy, można tam znaleźć.

+1 głos
odpowiedź 25 listopada przez J0ker Pasjonat (15,280 p.)
Niedawno słuchałem na Spotify podcastu z Mirosławem Zelentem i jakimś innym ziomkiem. Ten drugi ziomek mówił, że 6 miesięcy przed maturą przyszła do niego niezwykle słaba, ale jednocześnie niezwykle zdeterminowana uczennica, która poprosiła go o korepetycje do matury z matematyki, zarówno podstawy jak i rozszerzenia. On ją spytał, ile to jest 4 * 7, a ona odpowiedziała 30. W trzeciej klasie liceum.

Ale wiesz co? Była tak zdeterminowana, że pół roku później zdała ROZSZERZONĄ maturę z matematyki na 100%!!!!!!!.

Ty też masz jeszcze ponad pół roku do matury. Nie szukaj gówno uczelni gdzie Cię przyjmą na gówniane studia z 30% z podstawy, nie szukaj innego kierunku studiów, po prostu zapierdalaj i zrób to co ona. Ty skoro napisałeś podstawę na 20-30% to pewnie wiesz ile to jest 4*7 więc masz o tydzień więcej czasu od niej, i startujesz z wyższego poziomu.

Ruszaj! W Internecie są tysiące arkuszy, tysiące filmików na YouTube, w ksiegarniach tysiące zbiorów zadań.
komentarz 3 dni temu przez J0ker Pasjonat (15,280 p.)
Ale ten gościu co zadał pytanie nie chce tylko zaliczyć, ale dostać się na chociaż średnie studia informatyczne... więc musi napisać maturę dużo lepiej niż 30% z podstawy.
komentarz 3 dni temu przez marcin99b Szeryf (76,910 p.)
Tylko że on chce studiować bo rodzina mu każe iść na cokolwiek
1
komentarz 3 dni temu przez J0ker Pasjonat (15,280 p.)
Z tego co zrozumiałem to informatykę lub ewentualnie dobry kierunek pokrewny typu Grafika komputerowa on chce studiować, ale boi się matematyki na tych studiach. Natomiast nie chce studiować czegokolwiek byle studiować, jeśli na infę lub coś podobnego się nie dostanie, a jego rodzina będzie tego oczekiwać. Dlatego powinien się pouczyć matematyki, by dostać się na studia jakie chce i sobie na nich poradzić.
komentarz 3 dni temu przez Wiciorny Ekspert (237,950 p.)
i dodatkowo powinien się zastanowić, czy jest dorosły i czy faktycznie ma decydować "on" nad tym co robić i swoim życiem, czy słuchać rodziców, bo jak popełni błędy, będzie potem "miał do nich pretensje" :)

Realizowanie ambicji rodziców szczególnie tych niespełnionych to najgorsze co może być ... i odbić się negatywnie np. na dzieciach, gdyż czasy bardzo się zmieniły, a silne przekonania "starszej daty" rodziców niestety nie mają szans akceptacji tych zmian
komentarz 3 dni temu przez manjaro Nałogowiec (36,750 p.)

On ją spytał, ile to jest 4 * 7, a ona odpowiedziała 30. W trzeciej klasie liceum.

Ale wiesz co? Była tak zdeterminowana, że pół roku później zdała ROZSZERZONĄ maturę z matematyki na 100%!!!!!!!.

No to się uśmiałem ;) Nie wiem co to za historyjka ale ktoś musiał niezłe zioła palić ;)

Podobne pytania

0 głosów
5 odpowiedzi 3,719 wizyt
0 głosów
1 odpowiedź 390 wizyt

89,759 zapytań

138,362 odpowiedzi

309,420 komentarzy

59,673 pasjonatów

Advent of Code 2022

Top 15 użytkowników

 1. 908p. - Argeento
 2. 877p. - nidomika
 3. 851p. - Michal Drewniak
 4. 848p. - Mikbac
 5. 846p. - rucin93
 6. 838p. - Łukasz Eckert
 7. 835p. - ssynowiec
 8. 822p. - TheLukaszNs
 9. 794p. - JMazurkiewicz
 10. 787p. - Hubert Chęciński
 11. 786p. - adrian17
 12. 760p. - Mawrok
 13. 756p. - overcq
 14. 752p. - Vinox
 15. 747p. - Fiji404
Szczegóły i pełne wyniki

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Sklep oferujący ćwiczenia JavaScript, PHP, rozmowy rekrutacyjne dla programistów i inne materiały

Oto dwie polecane książki warte uwagi. Pełną listę znajdziesz tutaj.

...