• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Ładowanie urządzeń a dobór ładowarki czyli Volty, Ampery i Waty w praktyce

VPS Starter Arubacloud
0 głosów
1,183 wizyt
pytanie zadane 22 listopada 2022 w Sprzęt komputerowy przez alpha.netrunner Gaduła (4,760 p.)
Cześć wszystkim,

Wiem że pytanie może być dla większości śmieszne ale wolę raz na zawsze rozwiać związane z tym wątpliwości a może i mity. Mianowicie jak w tytule ładowanie urządzeń różnymi ładowarkami. Wiem że zasilacz w komputerze np. może być mocniejszy niż potrzebują tego podzespoły, nic się nie dzieje. Ale jak wygląda sprawa z innymi urządzeniami?

Mam latarkę z wbudowanym akumulatorem, którą należy ładować za pomocą 5V i 1A. Co się stanie i czy można użyć ładowarki do telefonu która ma 5V i 2A oraz 9V i 2A (Ładowarka do Huawei P30 Lite)?

Jak działa ładowarka która może ładować dwoma napięciami? Jak je dostosowuje?

2 odpowiedzi

+2 głosów
odpowiedź 22 listopada 2022 przez SzkolnyAdmin Szeryf (87,220 p.)
wybrane 23 listopada 2022 przez alpha.netrunner
 
Najlepsza
Wyższe natężenie to nie problem, jest to maksymalne natężenie prądy, które może dać ładowarka (ma zabezpieczenia "od góry"). Urządzenie natomiast pobierze tylko tyle, ile samo może i to ono określa, jaki jest prąd ładowania.

Wyższe napięcie jest niebezpieczne, nie ma ograniczenia w ładowarce, zatem może dojść do spalenia ładowanego urządzenia.

Ładowarki mogące ładować na dwóch różnych napięciach – transformator w ładowarce.
komentarz 22 listopada 2022 przez Oscar Nałogowiec (29,320 p.)

Większe napięcie zwykle wymaga uzgodnienia. Mój telefon, gdy go podłącze do ładowarki informuje o ładowaniu a po kilku sekundach wyświetla komunikat, że dogadał się z ładowarką i przechodzi w tryb szybki. Tak ogólnie to polecan zakup jakiegoś miernika USB. Link do przykładowej ofert z allegro - by pokazać jak to wygląda. Oczywiście to jeden z wielu modeli, ale pomysł jest ciągle ten sam. Wtedy można podejrzeć napięcia i prądy.

+1 głos
odpowiedź 22 listopada 2022 przez j23 Mędrzec (195,220 p.)

Wiem że zasilacz w komputerze np. może być mocniejszy niż potrzebują tego podzespoły, nic się nie dzieje. Ale jak wygląda sprawa z innymi urządzeniami?

Te waty na zasilaczu oznaczają wydajność zasilacza, czyli jak bardzo może być obciążony taki zasilacz bez ryzyka jego uszkodzenia czy spadku napięcia uniemożliwiającego poprawną pracę komputera. Tak samo jest z ładowarkami czy zasilaczami do laptopów. Moc zasilacza nie powinna być mniejsza od mocy wymaganej przez odbiornik. Niedopasowanie mocy może uszkodzić zasilacz/ładowarkę, ale nie odbiornik (chyba że zasilacz to jakaś kompletna lipa).

Jak działa ładowarka która może ładować dwoma napięciami?

Ładowarka dogaduje się z telefonem, czy ten jest w stanie przyjąć większe napięcie. To większe napięcie nie oznacza, że akumulator takie dostaje - chodzi o większy prąd ładowania, którego nie można puścić po cienkim kabelku USB.

Podobne pytania

0 głosów
0 odpowiedzi 244 wizyt
0 głosów
1 odpowiedź 528 wizyt
0 głosów
4 odpowiedzi 2,177 wizyt

92,841 zapytań

141,782 odpowiedzi

320,857 komentarzy

62,173 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Wprowadzenie do ITsec, tom 2

Można już zamawiać tom 2 książki "Wprowadzenie do bezpieczeństwa IT" - będzie to około 650 stron wiedzy o ITsec (17 rozdziałów, 14 autorów, kolorowy druk).

Planowana premiera: 30.09.2024, zaś planowana wysyłka nastąpi w drugim tygodniu października 2024.

Warto preorderować, tym bardziej, iż mamy dla Was kod: pasja (użyjcie go w koszyku), dzięki któremu uzyskamy dodatkowe 15% zniżki! Dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za kod dla naszej Społeczności!

...