• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

kompatybilność podzespołów

VPS Starter Arubacloud
0 głosów
481 wizyt
pytanie zadane 20 listopada 2022 w Sprzęt komputerowy przez Ad0nis Nowicjusz (140 p.)
Siemka, chciałbym się dowiedzieć co sądzicie o takim zestawie i jaki polecacie zasilacz do tego?

Intel Core i5-7400 3GHz

MSI H110M Pro- VD

Corsair Vegneance LPX 16GB DDR4-3200 CL16

GeForce RTX 3060 Ti lub RTX 3070

Jeżeli masz jakieś pomysły lub zastrzeżenia chętnie posłucham.

1 odpowiedź

+1 głos
odpowiedź 22 listopada 2022 przez Gynvael Coldwind Nałogowiec (26,850 p.)

Pytanie, do czego ten komputer potrzebujesz :)

Ogólnie trochę uwag bym znalazł, np.:

  • Karta graficzna zdecydowanie za silna na ten CPU (CPU będzie wąskim gardłem).
  • Poza kartą graficzną generalnie nie włożysz tam żadnych dodatkowych urządzeń na PCI-e (brak slotów fizycznych, brak linii PCI-E z procka). Owszem są dwa sloty PCI-e 1x 2.0, ale to kapkę wolnawe na sporo zastosowań.
  • RAM pewnie można by tańszy wziąć do tej konfiguracji. Fabrycznie ten procek nie wyciągnie powyżej 2133MHz z RAMem i tak (no, może 2400MHz, ale raczej nigdzie w okolicy 3200MHz).
  • Brak możliwości wrzucenia dysku NVMe trochę też słabo wygląda (SSD na SATA jest sporo wolniejszy jednak).

Trochę zależy od Twoich potrzeb ofc. Jeśli chcesz na tym grać, to pewnie bym starał się trochę silniejszy procek/płytę wziąć, tak żeby dysk m.2 NVMe można wrzucić. Jeśli to raczej komputer do programowania / etc, to karta graficzna jest zdecydowanie za silna. Podobnie jeśli to komputer biurowy. I tak dalej.

Co do zasilacza, osobiście polecić mogę Seasonic albo be quiet! modularne - mam w kilku komputerach i działają sprawnie od lat.

komentarz 24 listopada 2022 przez Ad0nis Nowicjusz (140 p.)
Na początek dzięki za komentarz,

Komputer ma być pod gry, mój obecny ma w sobie i5-7400 i gtx 1060 3gb i bardzo ogranicza moje możliwości grania więc zdecydowałem się pozmieniać komponenty. Ogólnie plan jest zmienienia wszystkich komponentów jednak moja sytuacja finansowa nie pozwala na zmianę wszystkich na raz.

Czyli sugerujesz żeby najpierw zmienić proces i płytę główną a później myśleć o nowej karcie graficznej?
komentarz 24 listopada 2022 przez Gynvael Coldwind Nałogowiec (26,850 p.)

Ach, to zmienia postać rzeczy.

Generalnie osobiście bym wymieniał elementy w tej kolejności:

  • HDD → SSD (w sumie nie napisałeś czy masz SSD czy HDD; jeśli masz już SSD to zignoruje ten punkt).
  • Karta graficzna w kolejnym kroku brzmi jak dobry pomysł, bo ją łatwo przenieść do późniejszych konfiguracji, i pewnie da też sporo klatek (tu musisz się upewnić, czy Twój PSU ją uciągnie).
  • Potem bym się rozejrzał na jakimś allegro/ebay/etc czy nie da się tanio lepszego używanego procka do tej płyty głównej wyhaczyć, np. i7-7700K (przy czym to od razu wymagałoby sprawdzenia, czy czasem chłodzenie/PSU nie wymaga wymiany, ale do tego ostatniego wrócę za chwilę).
  • I potem w ostatnim kroku kiedyś tam procek / płyta / RAM. Te 3 rzeczy będzie trzeba niestety naraz wymienić (PSU / karta graficzna / SSD mogą być przełożone).
  • To mniej więcej też miejsce w który będziesz chciał w miarę szybko na dysk m.2 NVMe przejść.

Najlepiej skorzystaj sobie z kalkulatorów mocy PSU (kilka linków poniżej) żeby wyliczyć ile mocy w jakiej konfiguracji potrzebujesz. Jak okaże się, że już musisz wymieniać PSU, to wymień je tak, żeby od razu finalną konfigurację obsłużyło (tj. weź nawet trochę na zapas, nie zaszkodzi).

Dodam jeszcze, że jeśli masz jakąś konkretną grę która kiepsko chodzi, a chciałbyś, żeby lepiej chodziła, to możesz spróbować najpierw ogarnąć co ją zwalnia - czy CPU, czy GPU, czy RAM. I spriorytetyzować wymianę tego elementu.

 

Kalkulatory PSU:

https://www.bequiet.com/en/psucalculator

https://www.newegg.com/tools/power-supply-calculator/

https://outervision.com/power-supply-calculator

komentarz 25 listopada 2022 przez Ad0nis Nowicjusz (140 p.)
Dzięki wielkie, pomogłeś mi więcej niż sądziłem, że ktokolwiek mi pomoże!

Mam SSD tak więc zaraz skupiam się na karcie i poszukiwaniu procka i kroki tak jak dalej wymieniłeś.

PSU uniesie ten zestaw, ale myślę, że w przyszłości też zmienię.

Dzięki wielkie jeszcze raz i pisz jeżeli mogę się jakoś odwdzięczyć!

Pozdro
komentarz 25 listopada 2022 przez Gynvael Coldwind Nałogowiec (26,850 p.)
Luz, powodzenia :)

Podobne pytania

+1 głos
1 odpowiedź 288 wizyt
+1 głos
1 odpowiedź 226 wizyt
0 głosów
3 odpowiedzi 620 wizyt

92,452 zapytań

141,262 odpowiedzi

319,085 komentarzy

61,854 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Akademia Sekuraka 2024 zapewnia dostęp do minimum 15 szkoleń online z bezpieczeństwa IT oraz dostęp także do materiałów z edycji Sekurak Academy z roku 2023!

Przy zakupie możecie skorzystać z kodu: pasja-akademia - użyjcie go w koszyku, a uzyskacie rabat -30% na bilety w wersji "Standard"! Więcej informacji na temat akademii 2024 znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...