• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

czy uczenie się php w 2022 ma sens?

VPS Starter Arubacloud
+2 głosów
659 wizyt
pytanie zadane 18 listopada 2022 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez koleś34 Gaduła (3,270 p.)
Spotkałem się z opinią że uczenie się php w tych czasach nie ma sensu bo jest wiele lepszych technologii typu typescript albo node.js
1
komentarz 20 listopada 2022 przez SzkolnyAdmin Szeryf (86,280 p.)
Pamiętaj, że z opinią jak z d... - każdy ma swoją. Ilu koderów, tyle opinii.

5 odpowiedzi

+5 głosów
odpowiedź 18 listopada 2022 przez Wiciorny Ekspert (269,120 p.)
lepszych w czym?, Jak ktoś Ci mówi "takie rzeczy, lub coś co nie jest dla Ciebie jasne" to pytaj... dlaczego, w czym itd.
A co ma sens w dziejszych czasach dla Ciebie? Może nic nie ma sensu tzn w ogóle nie ma sensu nauka programowania? Sam powinieneś wiedzieć co chcesz robić, lub uczyć się - mierząc w to co chciałbyś/ robić w przyszłości czy chcesz robić.

To są inne języki  różnie wykorzystywane (często nawet wykorzystywane razem ze sobą) więc warto o ile wiesz co chcesz robić lub wiesz jak będziesz wykorzystywał ten język w przyszłej pracy. Mimo tego i tak będziesz pewnie potrzebował znać takie języki jak Javascript..
Node.js to nie język. A jedyny język którego nie warto się teraz uczyć to chyba jedynie COBOL, ale jak ktoś lubi to dalej nie widzę przeciw wskazań
1
komentarz 20 listopada 2022 przez SzkolnyAdmin Szeryf (86,280 p.)
@Wiciorny: za Wiki: COBOL is primarily used in business, finance, and administrative systems for companies and governments. COBOL is still widely used in applications deployed on mainframe computers, such as large-scale batch and transaction processing jobs.

Nisza jest, podobnie jak dla programistów FORTRANA - praca przy Voyagerach :)
1
komentarz 20 listopada 2022 przez Wiciorny Ekspert (269,120 p.)
nie znam nikogo kto pracuje w COBOLU aktualnie na produkcji i nawet nie widziałem takiej oferty.
Mówie o "programiście" a nie analityku danych, gdyż praktycznie nie tworzy się już oprogramowania z tym językiem ale utrzymuje stare "kontenery" analizujac dane.

Dla mnie Ci ludzie to są enigmą serio, chociaż sam kiedyś chciałem się uczyć COBOL'a ale jakoś odpuściłem szybko i bawiłem się Ruby'm
komentarz 20 listopada 2022 przez marcin99b Szeryf (81,480 p.)
a ja znam kogoś kto robibw cobolu

w bankach sie go używa do corowych rzeczy, ale to praktycznie samo utrzymanie tego co już jest, plus firmy stopniowo starają się z tego uciekać

stopniowo czyli pewnie od wielu lat i wiele lat potrwa zanim rzeczywiście uciekną, ale jednak tendencja jest spadkowa i inwestycja w nauke cobola to obecnie bardziej próba załapania sie na ostatnie lata, niż coś przyszłościowego (bo zanim ktoś sie nauczy, zanim znajdzie prace, to troche czasu minie)
+4 głosów
odpowiedź 18 listopada 2022 przez Comandeer Guru (599,730 p.)

PHP to wciąż większość Sieci (sam WP to ok. 15-20% Sieci; i choć nie jest to reprezentatywne wykorzystanie PHP, to daje nieźle pojęcie, jak popularne to rozwiązanie).

PHP ma tę przewagę nad takim Node.js, że jest banalne w deployu i pozwala na inny model tworzenia stron, przez co może stanowić ciekawą alternatywę dla client-side JS-a (bo pozwala dodawać dynamiczne wstawki do statycznych stron – dokładnie tak jak JS w przeglądarce). Ba, niektórzy posuwają się nawet dalej i uważają, że model działania PHP (tradycyjny polega na tym, że jeden request = jedno chwilowe odpalenie PHP; w przeciwieństwie do modelu Node.js, gdzie jest de facto wzorzec reaktora) przypomina cloud functions – one też się odpalają, by wykonać konkretne zadanie.

Wokół PHP istnieje także sensowny ekosystem, w którym sztandarowymi przykładami są Symfony (ten "porządny", enterprise'owy framework) oraz Laravel (od tzw. rapid development). Istnieje też sensowne zarządzanie zależnościami (Composer; w niektórych względach lepszy od JS-owego npm-a) oraz – czego w JS-ie raczej nigdy nie będzie – zunifikowane standardy kodowania, dzięki czemu łatwiej choćby wymieniać stack (bo np. większość dużych frameworków dzieli kod na moduły tak samo albo dla części rzeczy wystawia kompatybilne ze sobą publiczne API).

1
komentarz 19 listopada 2022 przez Akkarin Nowicjusz (100 p.)

Czy zamierzasz ustosunkować się do wczorajszej wypowiedzi Michała Miszczyszyna z typeofweb którą umieścił na swoim discordzie? Chcesz to zdementować czy przyznać mu rację?

Czy to już koniec ery wszech wiedzącego Comandeera?

5
komentarz 19 listopada 2022 przez Comandeer Guru (599,730 p.)
Nie mam zamiaru odnosić się do ataków personalnych na moją osobę.
komentarz 20 listopada 2022 przez marcin99b Szeryf (81,480 p.)

do wczorajszej wypowiedzi Michała Miszczyszyna z typeofweb

A to jest jakiś autorytet w świecie programowania? Jak spojrzysz jakie argumenty potrafi wymyślać tylko na potrzeby pokłócenia się z kimś, to szybko zmienisz zdanie xd (np mimowolnie rozmnażający się ludzie)

Ale tutaj z pewnego punktu widzenia ma racje, to znaczy, jeśli chcesz zrobić najbardziej prymitywny projekt jaki jesteś w stanie sobie wyobrazić, taki na "kilka minut roboty", to rzeczywiście php może mieć dużą przewage, bo masz dużo mechanizmów wbudowanych w sam język i "deploy" to samo skopiowanie plików

Ale jeśli poświęcisz dodatkowe 5 minut na kliknięcie kilku rzeczy, to robienie tego w javascriptcie może być później ograniczone do wpisywania jednej komendy w konsoli

W skali szybkiego pomysłu który chcesz komuś pokazać dosłownie za moment, php może mieć przewage, ale jeśli planujesz rozwijać projekt dłużej niż przez chwile, to ostatecznie nie będzie tu odczuwalnej różnicy 

+2 głosów
odpowiedź 19 listopada 2022 przez marcin99b Szeryf (81,480 p.)

Jakiś czas temu wrzuciłem na bloga taki wpis https://faqprogramisty.pl/1-jak-w-ogole-zaczac/ w którym trochę bardziej rozwinąłem temat

Ale podsumować można to tak, że warto spróbować wszystkiego co jest popularne i o czym ludzie mówią, żeby samemu wyrobić sobie opinie

Jak przypomne sobie swoje początki, to omijałem C#... przez mity powtarzane przez ludzi nielubiących microsoftu (bo łindołs płatny hehe), które były nieaktualne od kilku lat (no ale ci ludzie o tym nie wiedzieli, bo szukali tylko argumentów do hejtowania rzeczy od microsoftu)

Omijałem też javascript, bo akurat wtedy był znany z hehe funkcja w funkcji która zwraca funkcje hehe... co jest obecnie zalecanym sposobem pisania kodu, bo pozwala robić dużo ładniejszy i czytelniejszy kod (z wydajnością bywa różnie, ale bardzo poprawia szybkość czytania kodu i znajdowania błędów)

Omijałem php, mimo że kiedy postanowiłem go spróbować w 2017 (jakoś wtedy wyszła wersja 7) to okazało się że praktycznie wszystkie złe opinie są już nieaktualne, bo ludzie gadający jakie php jest słabe, znali tylko te stare wersje których pewnie nadal się uczy w szkołach, bo nauczyciele nie znają nowszych

Co tam ludzie jeszcze lubią hejtować... w ostatnich latach dużo razy spotkałem się z hejtowaniem rusta, ale nauczony doświadczeniami po prostu go spróbowałem i okazał się fajnym narzędziem, tylko społeczność bywa toksyczna, ale wystarczy omijać niektóre rozmowy i jest fajnie

Spotkałem się kilka razy z opinią że client side rendering to jedyne dobre rozwiązanie, bo server side rendering to największe gówno... bo ktoś myślał że server side rendering = pisanie w starej wersji php, a client side rendering = nowe narzędzia (czasami zabawnie jest sie dowiedzieć na jakiej podstawie ludzie wyrabiają sobie opinie)

Z rzeczy poza programowaniem, kilka razy dowiedziałem się że jakiś samochód jest beznadziejny i nie warto go kupować, mimo że jest bardzo popularny na wyścigach... okazało się że chodziło o to że jest brzydki, a przez popularność cena jest wysoka (rozmówca w ogóle nie brał pod uwage kwestii technicznych, chodziło o mazde mx5)

Kilka razy dowiedziałem się że gra komputerowa jest nudna, bo chodziło w niej głównie o fabułe, a rozmówca pomijał wszystkie dialogi, bo interesowało go tylko budowanie postaci i nabijanie statystyk (co tam było zaprojektowane biednie)

komentarz 19 listopada 2022 przez marcin99b Szeryf (81,480 p.)
Napisałem że php spróbowałem w 2017 i większość problemów wtedy była już nieaktualna

Zabawne jest w sumie to, że w 2022 słysze nadal o tym samych problemach, gdzie główne źródło informacji to mity, plotki i wiedza ze szkoły/studiów (pamiętam że jak zaczynałem studia, najnowsza książka o programowaniu, dla mojego roku miała jakieś 14 lat i się wyróżniała swoją nowością, bo standardem były książki starsze niż ja)
+1 głos
odpowiedź 20 listopada 2022 przez Ehlert Ekspert (212,630 p.)

Przez ponad 3 lata pisałem w PHP, po czym przeniosłem się na backend w node. Kilka słów ode mnie. 

Wszystko zależy od tego, co chcesz robić. Weź proszę pod uwagę, że języki skupiają wokół siebie pewne grupy podobnych projektów. I tak jak pod szybkie prototypy mało kto będzie używać Javy z Axonem, tak do poważnych systemów oprogramowania korporacyjnego nikt nie weźmie Django laugh​​​​​​

Działkę phpowa trzeba podzielić:

  • Masz Magento, SugarCRM, Prestashopy i wszystkie inne gotowe systemy, które trzeba pluginować.
  • Wordpress - część startupów i projektów technicznych startuje od hackowania Wordpressa, albo pisania customowej logiki w Woocommerce.
  • Czysty php - tych projektów polecam unikać, szukaj w ogłoszeniach terminu autorski system/framework laugh
  • Symfony Laravel and company - projekty gdzie logika jest customowa, przyda się znajomość frameworka. Tutaj imo najciekawiej.

Ja szukając ofert php odrzucałem pierwsze 3 grupy cheeky osobiście przeniosłem się na node'a, ale będę chciał też iść w stronę jakiegoś poważniejszego języka np. Go.

Bez względu na to co wybierzesz warto mieć w głowie słowa Kuby Kubryńskiego: wszędzie jest ten sam paździerz. 

0 głosów
odpowiedź 20 listopada 2022 przez Tomek Sochacki Ekspert (227,510 p.)
Mi osobiście PHP po prostu się nie podoba, ale nawet w dużych korporacjach czasami się go spotyka, nie zawsze jest możliwość migracji się do innych technologii.

Natomiast spójrz na to nieco inaczej. Jak chcesz wejść w backend z PHP to spoko, skup się jednak nie tyle na samym języku, choć to jest oczywiście bardzo ważne, ale na poznaniu całego zakresu, czyli np. bazy danych - tutaj poćwicz sobie różne bazy, np. poćwicz sobie coś typu mysql, potem jakieś mongo itp. aby lepiej zrozumieć ich działanie. Do tego poucz się później jakiegoś frameworka backendowego, ogarnij sobie jakieś autoryzacje, komunikację z zewnętrznymi API itp.

Chodzi o to, abyś umiał ogólnie ogarniać aplikację, a z czasem w życiu pewnie i tak będziesz zmieniał języki, frameworki itp. ale pewne podstawy zostają te same.

Natomiast co do node - jesli chcesz iść w naukę JS to spoko, jeśli wolisz PHP to zostań przy nim na razie. Miałem okazję pracować z kilkoma osobami z backendu, które przez kilka lat siedzieli w pythonie, a jeden też dużo właśnie w PHP i bardzo szybko przestawili się na Kotlina i Springa. Język i składnia to najmniejszy problem w programowaniu, ważne, aby ogarniać całą resztę.

Podobne pytania

0 głosów
3 odpowiedzi 493 wizyt
0 głosów
1 odpowiedź 644 wizyt
pytanie zadane 26 listopada 2017 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez Hiskiel Pasjonat (22,830 p.)
+1 głos
6 odpowiedzi 5,950 wizyt
pytanie zadane 14 stycznia 2018 w PHP przez Secrus Nałogowiec (32,880 p.)

92,451 zapytań

141,261 odpowiedzi

319,073 komentarzy

61,853 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Akademia Sekuraka 2024 zapewnia dostęp do minimum 15 szkoleń online z bezpieczeństwa IT oraz dostęp także do materiałów z edycji Sekurak Academy z roku 2023!

Przy zakupie możecie skorzystać z kodu: pasja-akademia - użyjcie go w koszyku, a uzyskacie rabat -30% na bilety w wersji "Standard"! Więcej informacji na temat akademii 2024 znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...