• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Szeregowe połączenie elementów RLC

VPS Starter Arubacloud
0 głosów
443 wizyt
pytanie zadane 11 listopada 2022 w Matematyka, fizyka, logika przez Krzysztofs1234 Użytkownik (890 p.)

Dzień dobry,

ostatnio robiłem na labach pomiary wartości przy przepływie prądu sinusoidalnego przez obwód, gdzie elementami były cewka, rezystor i kondensator. Były to połączenia nie tylko szeregowe, ale też równoległe i kombinowane, jednak na razie chciałbym się skupić na tych pierwszych. Na podstawie wartości doświadczalnych muszę dokonać obliczeń i zrobić sprawozdanie. I tu zaczęły się schody...

Rezystor i kondensator są idealne, ale cewka jest rzeczywista i przesunięcie fazowe to powinno być 60-70% z 90*.

Kąt fi jest przesunięciem fazowym.

 

1 zadanie

Polega ono na wyznaczenie parametrów impedancji zastępczej kolejno z Z1, Z2 i Z3. Poniżej schemat układu:

Wartości były odczytywane wyłącznie z uniwersalnego miernika cyfrowego.

Poniżej tabela wartości zmierzonych i obliczonych:

Tutaj właściwie chciałbym się upewnić, czy dobrze wszystko zrobiłem.

cos(fi) - To obliczałem korzystając z przekształcenia P=U*i*cos(fi).

Z - Również przekształcenie, ale wzoru U=Z*I.

kąt fi w stopniach - Użyłem funkcji arc cos na cos(fi) i skonwertowałem radiany na stopnie. Miałem napisaną uwagę, że dla Z2 i Z3 kąt fi wskazuje wartości ujemne, więc spojrzałem na wykres cos(x) i sprawdziłem przy jakich argumentach przyjmuje on obliczone wartości i doszedłem do wniosku, że wystarczy dostawić minus na początku.

R - Tutaj również była uwaga, żeby pamiętać, że cewka jest rzeczywista i ma własną rezystancję. Pomyślałem, że z tego jasno wynika, że R>0, a skoro tak, to da się "zbudować prostokątny trójkąt impedancji o podstawie R, wysokości X i przeciwprostokątnej Z. Zatem, żeby wyliczyć R mogłem skorzystać z przekształcenia cos(fi)=R/Z.

X - Jw., ale tutaj ze wzoru sin(fi)=X/Z.

 

2 zadanie

Było to szeregowe połączenie el. RLC wg poniższego schematu:

Tabele:

Z - Oczywiście przekształcenie U=Z*I.

cos(fi) - Jak wcześniej - z przekształcenia P=U*i*cos(fi).

kąt fi w stopniach - Arc cos i konwersja na stopnie.

Z1, Z2, Z3 - Jak przy obliczaniu Z, ale U jest równe kolejno U1, U2 i U3.

fi1 - Z założenia idealności rezystora -> kąt = 0*.

fi2 - Tutaj znowu pojawiła się uwaga przypominająca o tym, że cewka jest przecież rzeczywista. Nie wiem niestety, jak obliczyć kąt, skoro nie znam R.

fi3 - Z założenia idealności kondensatora -> kąt = -90*

Zobl - Nie pamiętam, co to. "Z" z indeksem dolnym "obl" sugerują, że to może być impedancja obliczona. Ale jak obliczona, to nie wiem. Jest to połączenie szeregowe, ale nie mogę składowych impedancji zastępczych tak po prostu sobie dodać, bo wychodzą dużo większe wartości niż impedancja z drugiej kolumny.

 

Uprzejmie proszę o pomoc i rozwianie wątpliwości.

komentarz 11 listopada 2022 przez VBService Ekspert (251,210 p.)

BTW, czy Twoje pytanie nie lepiej zadać na np.

elektroda.pl

 

Początki wortalu elektroda.pl sięgają 1999 roku. W ramach wortalu działa największe w Polsce forum poświęcone elektronice i szeroko pojętej technice. Użytkownikami forum na wortalu elektroda.pl są zarówno hobbyści, jak również profesjonaliści, inżynierowie, osoby początkujące, a także zaawansowani specjaliści. Zasoby wortalu gromadzą bazy schematów, rozpoznanych usterek, bazy zamienników elementów, instrukcje obsługi, wsady pamięci i wiele innych.

Wzajemna interakcja użytkowników pozwala na tworzenie ciekawych treści oraz rozwiązywanie problemów w wielu sekcjach tematycznych począwszy od sprzętu RTV AGD, poprzez własne konstrukcje DIY, nowości i artykuły, GSM i sprzęt komputerowy, audio i akustykę, sprzęt medyczny, mikrokontrolery, zabezpieczenia mienia, projektowanie i tworzenie układów, na sekcji ogłoszeniowej dla użytkowników forum kończąc.
 

komentarz 11 listopada 2022 przez Oscar Nałogowiec (29,290 p.)

@Krzysztofs1234, Trochę nie napisałeś, ale czy twój miernik ma też pomiar mocy? Czy to jest moc pozorna, bierna czy czynna? Jeśli czynna to z napięcia i prądu otrzymujesz moc pozorną, rozpiszujesz trójkąt mocy masz cos(fi), obliczasz rezystancje i reaktancje i masz wartości elementów,

1
komentarz 11 listopada 2022 przez Krzysztofs1234 Użytkownik (890 p.)
@VBService

Najlepiej zadawać wszędzie tam, gdzie pasuje, by zwiększyć swoją szansę na pełną odpowiedź.

Co do elektrody, może nie uwierzysz, ale wczoraj w nocy zacząłem się zajmować rzeczami opisanymi w temacie i nawet szukałem forów, w którym mógłbym je opisać. Nie wiem, jak, ale zapomniałem o istnieniu elektrody, także dzięki za przypomnienie.Haha
komentarz 11 listopada 2022 przez Krzysztofs1234 Użytkownik (890 p.)
@Oscar Napisałem, co prawda tylko przy pierwszym zadaniu, ale tak było przy każdym, że wartości z odczytywane z miernika i zaraz niżej jest tabela z komórką P i W, więc tak, odczytywałem z niego również moc. Jestem przekonany, że jest to moc czynna, bo dla mocy biernej byłoby oznaczenie Q, a dla pozornej - S.

Zatem mogę zbudować trójkąt mocy, ale jak mam z niego wyliczyć rezystancję i reaktancję el., to ja nie wiem. Przecież tak jakby bokami tego trójkąta są trzy rodzaje mocy, gdzie:

P=U*I*cos(fi)

Q=U*I*sin(fi)

S=U*I

Zaloguj lub zarejestruj się, aby odpowiedzieć na to pytanie.

Podobne pytania

0 głosów
0 odpowiedzi 462 wizyt
pytanie zadane 19 kwietnia 2021 w Matematyka, fizyka, logika przez SimiVoid Pasjonat (19,790 p.)
+2 głosów
1 odpowiedź 359 wizyt
pytanie zadane 13 kwietnia 2023 w Matematyka, fizyka, logika przez mlody_klosow Nowicjusz (140 p.)
0 głosów
0 odpowiedzi 236 wizyt

92,453 zapytań

141,262 odpowiedzi

319,088 komentarzy

61,854 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Akademia Sekuraka 2024 zapewnia dostęp do minimum 15 szkoleń online z bezpieczeństwa IT oraz dostęp także do materiałów z edycji Sekurak Academy z roku 2023!

Przy zakupie możecie skorzystać z kodu: pasja-akademia - użyjcie go w koszyku, a uzyskacie rabat -30% na bilety w wersji "Standard"! Więcej informacji na temat akademii 2024 znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...