• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Linux - problemy z wykorzystaniem funkcjonalności laptopa

Object Storage Arubacloud
0 głosów
337 wizyt
pytanie zadane 6 listopada 2022 w Systemy operacyjne, programy przez Czarus Obywatel (1,310 p.)

Rok temu kupiłem Notebook Asus Vivobook 14 D413, bez systemu operacyjnego żeby zainstalować własny. W trakcie instalowania Windowsa zauważyłem, że na urządzeniu jest już jakaś istniejąca bez mojej ingerencji partycja, wtedy założyłem, że może być to partycja z sterownikami (touchpad, fingerprint scanner, keyboard), więc jej nie usuwałem. Na tamten moment raczyłem się urokami systemu Windows 10 lecz niedawno przeszedłem na Linuxa (Ubuntu i Mint). Zapomniawszy o istnieniu tamtej partycji wyczyściłem dysk i zainstalowałem Linuxa (tracąc partycję która już była na laptopie). Jednak na tym systemie mam problem z czytnikiem linii papilarnych, który w skrócie mówiąc szaleje. Na Windows nie ma problemu z instalowaniem sterowników ale na Linuxie nic nie pomaga, nawet na stronie Asus nie ma żadnego sterownika do innych systemów.

 

Próbowałem rozwiązań z internetu i niestety żadne nie przyniosło poprawy w działaniu czytnika linii papilarnych. Jedyne co mi przychodzi teraz do głowy za rozwiązania to ponownie stworzyć partycję z tymi (zapewne) sterownikami ale nie wiem skąd je wziąć bo wątpię, że to były tylko do Windowsa a bardziej coś w stylu ogólnych, oraz druga opcja zainstalować sterowniki wewnątrz Linuxa bo Windows sam instaluje i wszystko działa, ale jak wspominałem na ich stronie takowych nie ma. Jeżeli ktoś miał by jakiś pomysł albo znał się na tym bardziej niż ja to bardzo bym prosił o pomoc.

komentarz 6 listopada 2022 przez VBService Ekspert (253,340 p.)

Wygląda na to, że to jest znany problem ( [ 1 ] [ 2 ] ), z tymi sterownikami pod
linux-a dla czytnika linii papilarnych.

1
komentarz 6 listopada 2022 przez Czarus Obywatel (1,310 p.)
Co gorsza, nie ma rozwiązań. Spróbuję skontaktować się z suportem Asus i dopytać. Może mają jakiś pomysł ....
komentarz 6 listopada 2022 przez j23 Mędrzec (194,920 p.)

Pokaż, co zwraca lsusb.

komentarz 7 listopada 2022 przez Czarus Obywatel (1,310 p.)
Bus 003 Device 004: ID 04f3:0903 Elan Microelectronics Corp. ELAN:Fingerprint

to jest linia odpowiadająca urządzeniu w lsusb.

Początkowo próbowałem używać biblioteki fprint, a zostało to świetnie wytłumaczone tym filmie: How to Enable Fingerprint Login on Linux

Tak jak w filmie było wspomniane sprawdziłem i urządzenie z id: 04f3:0903 jest na liście: lifprint - Suported Devices Mino wszystko, że powinno już działać odnoszę jednak wrażenie, że brakuje sterowników bo skaner się odłącza, gdy go nie dotykam to sam próbuje się zalogować i tym podobne działania.

1
komentarz 7 listopada 2022 przez j23 Mędrzec (194,920 p.)

Zaglądałeś do logów (journalctl -k -b0 -p5)? Może tam coś jest, co naprowadzi na problem.

Zaloguj lub zarejestruj się, aby odpowiedzieć na to pytanie.

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 295 wizyt
0 głosów
0 odpowiedzi 691 wizyt
pytanie zadane 12 października 2019 w Systemy operacyjne, programy przez Kajoh Nowicjusz (210 p.)
0 głosów
1 odpowiedź 1,962 wizyt
pytanie zadane 3 września 2018 w Systemy operacyjne, programy przez Ambroz Obywatel (1,840 p.)

92,568 zapytań

141,422 odpowiedzi

319,638 komentarzy

61,957 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...