• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Chcę dostać się do pierwszej pracy odrazu po maturach. W którym miesiącu zacząć aplikować na konkretne oferty?

VPS Starter Arubacloud
0 głosów
258 wizyt
pytanie zadane 27 października 2022 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez Artur Koniec Gaduła (3,670 p.)

Witam wszystkich, plan jest taki - Matury w maju, więc od pierwszego czerwca chciałbym już pracować jako junior .NET dev :) Tylko zasadnicze pytanie, jak z szukaniem ofert? Job boardów parę fajnych mamy, jak patrzę dziś to coś się znajdzie z dojazdem z mojej wioski. Tyle że, skoro chcę pracować od czerwca, to kiedy wysyłać CV do firm? Zakładam że dzisiaj nikt nie szuka deva którego zatrudni za tyle miesięcy, prawda? Jak to ugryźć? Pisać w samym CV że będę dostępny od czerwca?

2 odpowiedzi

+2 głosów
odpowiedź 27 października 2022 przez Ehlert Ekspert (212,630 p.)
wybrane 27 października 2022 przez Artur Koniec
 
Najlepsza
Wysyłałbym od stycznia: też nie do wszystkich firm jednocześnie. Z rozmów będziesz (a przynajmniej powinieneś) otrzymywać feedback. Jest to też dobry czas na naukę.

Max 2 procesy rekrutacyjne jednocześnie.
komentarz 27 października 2022 przez Artur Koniec Gaduła (3,670 p.)
O taką odpowiedź mi chodziło, dzięki!
+1 głos
odpowiedź 28 października 2022 przez marcin99b Szeryf (81,480 p.)

coś się znajdzie z dojazdem z mojej wioski

I tak większość pracuje zdalnie. Niektóre firmy wprowadzają pracę hybrydową na zasadzie 2 dni w biurze, ale nie słyszałem żeby jakaś tego surowo przestrzegała

 Tyle że, skoro chcę pracować od czerwca, to kiedy wysyłać CV do firm

Chcesz pracować od czerwca bo chcesz, czy chcesz jak najwcześniej ale boisz sie że wcześniej nikt cie nie będzie chciał? Jeśli to drugie, to spokojnie możesz dogadać sie z jakąś firmą na kawałek etatu a później przejść na pełny

 Zakładam że dzisiaj nikt nie szuka deva którego zatrudni za tyle miesięcy, prawda?

Na doświadczonych potrafią czekać wiele miesięcy, bo ich jest nadal za mało na rynku i mam wrażenie że jeszcze długo się to nie zmieni, o legendarnym nadchodzącym nadmiarze programistów słysze co chwile od przynajmniej 5 lat i jakoś go nie widze

Początkujący za to z roku na rok mają coraz trudniej, programowanie robi sie coraz modniejsze. Co prawda ogarniętych początkujących jest nadal bardzo mało, większość osób ma śmiesznie niski poziom, obejrzeli jakiś podstawowy poradnik i już wysyłają cv, a jak im się nie uda to odpuszczają

Ale nawet jeśli masz fajną wiedzę, to jesteś na tej samej liście co oni - firmy mogą cię łatwo przeoczyć, albo stwierdzić że jednak wolą zatrudnić kogoś bardziej doświadczonego za 3x większą stawke, bo im się to bardziej opłaca

Mam wrażenie że tłumy wśród kandydatów na juniorów będą jeszcze długi czas rosnąć, im szybciej wejdziesz do branży tym mniejszą będziesz mieć konkurencje

Pisać w samym CV że będę dostępny od czerwca?

Możesz wrzucić to do wiadomości, ja bym poczekał, żeby móc mówić że możesz zacząć tak szybko jak to możliwe, będziesz mieć lekką przewagę względem osób które gdzieś już pracują i mają do zaliczenia okresy wypowiedzenia 

komentarz 28 października 2022 przez Artur Koniec Gaduła (3,670 p.)

Chcesz pracować od czerwca bo chcesz, czy chcesz jak najwcześniej ale boisz sie że wcześniej nikt cie nie będzie chciał? Jeśli to drugie, to spokojnie możesz dogadać sie z jakąś firmą na kawałek etatu a później przejść na pełny

A więc tak, niestety nadal chodzę do szkoły. Matury są od początku do prawie trzeciego tygodnia maja, więc myślę że czerwiec to najwcześniej jakby się dało. Do najbliższego miasta z ofertami mam 40km, do miasta w drugą stronę 80. Nawet na pół etatu bym się raczej nie wyrabiał.

Możesz wrzucić to do wiadomości, ja bym poczekał, żeby móc mówić że możesz zacząć tak szybko jak to możliwe, będziesz mieć lekką przewagę względem osób które gdzieś już pracują i mają do zaliczenia okresy wypowiedzenia

Pewnie tak, ale nie chce czekać miesiącami aż ktoś mi łaskawie CV przejrzy, wiesz o co chodzi. Sytuacja w której znajduję pracę jeszcze będąc w szkole (opuścić dzień na rozmowę rekru to żaden problem), do której będę mógł pójść od razu po maturkach, jest dla mnie idealna.

Co do mojego poziomu uważam że juniora w .net wyłapie, do grudnia powinienem skończyć naprawdę solidny projekt rest api na githuba, samego .net sie uczę od 2 lat, jestem po kursie web api Kajtka Duszyńskiego, htmlcss ogarniam od dobrych 5 lat, a projekt edukacyjny w gimnazjum to była apka w c++ :P Wierzę w siebie że coś znajdę. Pozdrawiam

1
komentarz 28 października 2022 przez marcin99b Szeryf (81,480 p.)

A więc tak, niestety nadal chodzę do szkoły

No i? Ja zacząłem pracować jak do matury miałem rok i kilka miesięcy, tylko no wiadomo, mówie tu o kawałku etatu, np 2h dziennie wieczorami. Fajna sprawa bo już łapiesz coś do cv i już masz jakąś relacją z firmą, którą możesz później kontynuować

Kilku kolegów to samo, jeden to miał stałą współprace z firmą chyba nawet jeszcze przed skończeniem 1 klasy szkoły średniej 

Do najbliższego miasta z ofertami mam 40km, do miasta w drugą stronę 80. Nawet na pół etatu bym się raczej nie wyrabiał.

Jakie to ma znaczenie jak na 99% byś pracował zdalnie, ewentualnie z wizytami w biurze raz na kilka tygodni? Pracując na pełny etat, niektóre firmy słyszałem że chcą żeby pojawiać się 1-2 razy w tygodniu w biurze, ale jak ktoś da sensowny argument to spokojnie się zgadzają

  jestem po kursie web api Kajtka Duszyńskiego

A to nie wiem, nie znam, ja pamiętam że idąc na juniora byłem świeżo po kursie Piotrka Gankiewicza (becoming a software developer) i prawie idealnie pasował do wymagań na juniora, prawie bo brakowało tam podstaw frontendu, a sporo firm mimo wszystko tego wymaga

Teraz sie już troche zestarzał (nagrywany w 2016), sporo zasad nadal jest aktualnych, ale przykłady były pokazywane na starych wersjach bibliotek i języka

Od tego czasu powstało troche nowszych "dobrych praktyk"... chociaż w sumie... jak na juniora... pewnie po przerobieniu wszystkiego na nowsze wersje bibliotek, zostawiając nadal tamtą wersje języka i styl, nadal spokojnie wygrywałbyś z 90% kandydatów 

1
komentarz 28 października 2022 przez marcin99b Szeryf (81,480 p.)

nadal spokojnie wygrywałbyś z 90% kandydatów 

W sumie wiedzą to nawet z niektórymi midami z kilkoma latami doświadczenia xd którzy zaliczyli studia, cudem dostali sie do jakiejś firmy i przesiedzieli tam kilka lat 

No ale niestety, jedna z patologii polskiej branży IT to podniecanie sie "przesiedzianymi" latami, możesz mieć super wiedze, mieć solidne projekty open source które mogą przejrzeć i ocenić, a i tak zaproponują ci dużo mniej, niż komuś kto ledwo ogarnia co robi, ale spędził kilka lat w jakiejś firmie, z pasującą nazwą stanowiska

Mam wrażenie że z roku na rok idzie to w coraz gorszą strone zamiast coraz lepszej... albo wraz z doświadczeniem coraz bardziej to zauważam, mam nadzieje że to drugie

komentarz 28 października 2022 przez Artur Koniec Gaduła (3,670 p.)
W sumie masz rację, co mi tam, powysyłam CVki do firm z aktywnymi zdalnymi ofertami na job boardach, z nadmienieniem że na dzień dzisiejszy mógłbym pracować na 1/4, najwięcej na pół etatu jeżeli nie będzie problemu pracować w godzinach bardziej wieczornych. Jeżeli nie, a może szukaliby juniora na pełny etat na okres od wakacji, to niech się odzywają. Dzięki!

Podobne pytania

0 głosów
0 odpowiedzi 175 wizyt
pytanie zadane 28 lipca 2017 w Ogłoszenia, zlecenia przez jmazur Obywatel (1,010 p.)
0 głosów
0 odpowiedzi 159 wizyt
pytanie zadane 6 czerwca 2017 w Ogłoszenia, zlecenia przez sylwia Nowicjusz (150 p.)
0 głosów
1 odpowiedź 408 wizyt
pytanie zadane 24 maja 2017 w Ogłoszenia, zlecenia przez Ektomorfik Początkujący (460 p.)

92,452 zapytań

141,261 odpowiedzi

319,074 komentarzy

61,854 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Akademia Sekuraka 2024 zapewnia dostęp do minimum 15 szkoleń online z bezpieczeństwa IT oraz dostęp także do materiałów z edycji Sekurak Academy z roku 2023!

Przy zakupie możecie skorzystać z kodu: pasja-akademia - użyjcie go w koszyku, a uzyskacie rabat -30% na bilety w wersji "Standard"! Więcej informacji na temat akademii 2024 znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...