• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Windows vs. Mac vs. Linux

Object Storage Arubacloud
+7 głosów
11,578 wizyt
pytanie zadane 9 kwietnia 2015 w Systemy operacyjne, programy przez manectric Obywatel (1,050 p.)
Mam trochę wolnego czasu dzisiejszego popołudnia, więc czas rozpocząć walkę :)

Jest już podobny temat "MAC czy Windows", ale postanowiłem zapoczątkować swój w trochę rozszerzonej i ciut innej wersji, a mianowicie zgromadzenia do kupy wszystkich plusów jak i minusów danego sytemu. W taki sposób aby w przyszłości ludzie szukający odpowiedzi na ten temat modli sobie tutaj zerknąć.

Chciałbym się Was zapytać jakie macie zdanie o tych systemach?

Ja - jak zapewne większość ludzi - zacząłem przygodę od Windowsa na którym siedzę do dziś (z Ubuntu na boku). Windowsa można nienawidzić albo się do niego przyzwyczaić, bo szczerze wątpię aby ten system można było pokochać. Plusem dla ludzi szukających rozrywki na pewno jest to, że z tych trzech wymienionych systemów Windows ma największe pole manewru i największą dostępną bibliotekę gier mniejszych i większych. Ale czy przewyższa pozostałe systemy w czymś jeszcze? A może to jego jedyny plus i pozostałe dwa systemy wciągają nosem Windows'a bez problemu?

Tak na marginesie dodam od siebie, że nie rozumiem fenomenu Apple i jego Mac'ów, iPhone'ów, iPad'ów etc. Najczęściej słyszę, że są to urządzenia "dobre do pracy", ale jakoś nie potrafię sobie tego wyobrazić co one takiego mają czego nie ma konkurencja.

Trochę się rozpisałem, więc zapraszam Was do dyskusji i oddaję Wam głos :)

9 odpowiedzi

+7 głosów
odpowiedź 9 kwietnia 2015 przez joker Nałogowiec (31,150 p.)
edycja 9 kwietnia 2015 przez joker

Plusy Linux'a:

  • darmowy
  • bezpieczny
  • szybki
  • dostępność wielu dystrybucji
  • stabilny

Plusy Windows'a:

  • duża ilość dostępnego oprogramowania
  • łatwy w obsłudze
  • współpracuje z większością urządzeń peryferyjnych

Plusy MAC OS'a:

  • wiele dedykowanego oprogramowania
  • szybkość
  • bezpieczeństwo
  • stabilność
  • kompatybilność wsteczna
  • łatwy w obsłudze

Pozdrawiam serdecznie

komentarz 4 czerwca 2015 przez Strategiusz Dyskutant (9,220 p.)
Mac jest mniej więcej tak łatwy w obsłudze jak Linux. Z plusów Maca dodałbym dobrą jakość sprzętu na którym chodzi i pomoc techniczną. Minus to przywiązanie do sprzętu marki Apple.
+2 głosów
odpowiedź 9 kwietnia 2015 przez krecik1334 Maniak (58,390 p.)

Ja uważam, że jedyny plus Windowsa to gry. Co do fenomenu Appple'a ich urządzenia są dobre do pracy - zwykle duża rozdzielczość, brak problemów z kompatybilnością, idealnie zoptymalizowany system OSX - to są cechy tej platformy. Co do wciągania nosem Windowsa - na pewno taki system pokroju ElementaryOS i Ubuntu będzie na równi z nim funkcjonalny oprócz grania. Są jeszcze jakieś specjalne programy dla architektów typu AutoCAD które nie działają na Linuxie, i tu może pojawić się problem. Windows ma przewagę tylko u graczy i u wąskiej grupy osób nie związanych bezpośrednio z informatyką używających specjalistycznego oprogramowania.

komentarz 9 kwietnia 2015 przez rubiikk Obywatel (1,900 p.)
Czyli wychodzi na to, że osoba, która siedzi już dłuzej w informatyce pracuje bezpośrednio na Linux'ie? Generalnie nie potrafię pojąć (być może ze względu na znikome doświadczenie), dlaczego właśnie informatycy, administratorzy stawiają na linuxa.
komentarz 9 kwietnia 2015 przez iwan9449 Pasjonat (20,810 p.)
Właśnie ze względu na szybkość oraz brak wirusów :)
komentarz 9 kwietnia 2015 przez rubiikk Obywatel (1,900 p.)
Dzięki ;P Jeżeli chodzi o wersje linuxa, to co myślisz o Slax'ie?
+2 głosów
odpowiedź 9 kwietnia 2015 przez iwan9449 Pasjonat (20,810 p.)
Największą i za razem niepodważalną zaletą linuxa jest jego szybkość, zauwżmy, że około 95% superkomputerów pracuje właśnie na linuxie :)
+2 głosów
odpowiedź 9 kwietnia 2015 przez Adam Wróblewski Początkujący (320 p.)
Mi najbardziej w linuxie podobają się repozytoria. Nie musze szukać w internecie programów, potem je instalować itp... Wystarczy wpisanie jednej prostej komendy i tyle! Program po chwili jest gotowy do użytku :) Oprócz tego linux przewyższa windowsa w szybkości działania, właczania się itp :) To co jeszcze udało mi się zauważyć to czas działania na bateri. Na windowsie laptop trzymał mi jakies 2h. Po zainstalowaniu linuxa czas ten zwiększyl się do 3h ;) Jedynym minusem to bardzo mała ilość gier ;/ jednak jeśli komuś nie zależy na grach to moge szczerze polecić linuxa :)
komentarz 4 czerwca 2015 przez Strategiusz Dyskutant (9,220 p.)
Linux ma problemy z przełączaniem się między dwiema kartami grafiki. Dlatego na wielu laptopach bateria trzyma dłużej na Windowsie (jeśli na Linuksie chcesz mieć zamknięte sterowniki Nvidii).
+2 głosów
odpowiedź 9 kwietnia 2015 przez jk_kord Bywalec (2,950 p.)
Moim niespełnionym marzeniem jest mieć Maca, jednak młody wiek, a co za tym idzie brak możliwości zarabiania, nie pozwalają mi na razie go spełnić. Dużą załata Mac' ów jest super kompatybilność (nie wiem czy dobrze to nazwałem :D) koputera z iPhonem. Gdy się je sparuje wszystko się pięknie synchronizuje. To jest moja opinia.
+2 głosów
odpowiedź 9 kwietnia 2015 przez kotfuterkowy Dyskutant (9,220 p.)
Na temat systemów Appla nie będę się wypowiadał bo moje doświadczenie z nimi jest zerowe,

Co do pozostałych: mam 2 komputery - Na laptopie mam system Linux (Debian Testing). Tego komputera używa głównie moja mama, głównie do przeglądania internetu i pisania dokumentów i do tych funkcji Linux nadaje się znakomicie. Biorąc pod uwagę, że nie jest doświadczonym użytkownikiem internetu używając Windowsa mogła by go dosyć szybko zawirusować. A tak raz zainstalowany system działa znakomicie i bez awarii, Od czasu do czasu tylko go aktualizuje jednym poleceniem. W Linuksie lubię też to, że zaraz po instalacji można wpiąć kabelek sieciowy i przeglądać internet, część programów użytkowych jest już zainstalowana.

Ja natomiast na PC korzystam głównie z Windows 7. Programuję trochę używając Visual Studio, oraz używam programu Ivona (żeby odciążyć trochę wzrok) więc z Linuksem byłby tu chyba kłopot. Natomiast debiana testuję w Virtualbox - bo lubię.

Podsumowując:

 - plusy Windowsa: większa ilość programów,

 - minusy Windowsa: większa szansa złapania jakiegoś robala, uciążliwa aktualizacja - każdy program trzeba pobrać i zainstalować oddzielnie

 - plusy Linuxa - łatwa instalacja systemu i jego aktualizacja wraz z większością programów, mała ilość wirusów + domyślnie konto bez uprawnień admina - większe bezpieczeństwo, łatwiejsza praca ze starym sprzętem - np mój stary skaner działał pod Win XP, ale przy Win7 już nie. Pod debianem chodzi jak złoto. No i żeby używać np internet nie muszę instalować sterowników do płyty głównej. Po za tym plusem jest też szybkość uruchamiania.

 - minusy Linuxa - brak zamienników dla niektórych programów znanych z Windows
+1 głos
odpowiedź 9 kwietnia 2015 przez manectric Obywatel (1,050 p.)
Racja, Linux to na pewno szybkość. Co prawda to detal, ale chociażby sama szybkość włączania/wyłączania systemu w porównaniu do Windowsa już potrafi ucieszyć, bo różnica jest kolosalna. Tak na prawdę to nie wiem czy ten temat nie powinien się nazywać Linux vs. OS X, bo oba te systemy są lżejsze, szybsze i ludzie je sobie chwalą jako dobre systemy do pracy. Mi się osobiście wydaje, że do codziennej pracy wystarczy spokojnie którykolwiek z tych systemów, bo prawdopodobnie na każdym z nich można wykonać podstawowe czynności jak i te ciut odbiegające od norm. Wyjdę teraz na hejtera, ale kompletnie nie widzę sensu, ani korzyści w wydawaniu dodatowego 1000zł na Mac'a z OS X, bo wydaje mi się, że na Linuxie czy być moze nawet Windowsie można wykonać tą samą pracę, równie komfortowo. A przy okazji zostawić w kieszeni parę groszy :)
komentarz 18 czerwca 2017 przez Phoe Nowicjusz (140 p.)
Mój 10-letni laptop z win 7 (64 bity) wygrywał w przedbiegach w kwestii szybkości z dwuletnim macbookiem znajomego z iOS (samo włączanie się systemu trwało 3-4 razy dłużej, a i po załadowaniu aplikacje chodziły zauważalnie ociężalej). Myślę, że dużo zależy od osobistej personalizacji i optymalizacji i przede wszystkim dbania o to, aby nie było syfu na dysku.
+1 głos
odpowiedź 9 kwietnia 2015 przez GrzesiekB Gaduła (3,720 p.)
Odpowiem Ci, bo herezje się tutaj pojawiają w odpowiedziach.

Na Windowsie masz dużo aplikacji - to nie tylko gry. Wszystkie dobre narzędzia do obsługi firmy są na Windowsa. Przy odpowiednim wyborze sprzętu i dobrej konfiguracji Windows działa naprawdę dobrze. Jeden z komputerów w naszej firmie robi za serwer na Windowsie7 (jakaś najbardziej wypasiona wersja) - w ogóle nie jest wyłączany - sorry - raz na 4 miesiące do mechanicznej konserwacji na 30 minut (czyszczenie). Niestety, ale realia są takie, że większość firm pracuje jednak na Windowsach... Podstawą przy windzie jest bieżąca aktualizacja - tego zazwyczaj nie ma, jeśli oprogramowanie jest bez licencji... U nas zawsze wszystko poaktualizowane i sookój  

z MacOS nie miałem do czynienia - bardzo ubolewam, natomiast miałem juz kilka iPhone i iPadow. Nie potrafię sobie wyobrazić funkcjonowania bez nich. Ich zaletą jest to, że bez problemów się aktualizują, mają wszystko czego potrzeba do bieżącej obsługi internetu, są mobilne. Nie ma wirusów. Po prostu bierzesz w dłoń i działa. Po całym dniu pracy gdyby mi się jeszcze telefon krzaczył to bym się wkurzał... Iphone to narzędzie głównie do komunikacji w moim wydaniu - nie gram na nim, czasem jednak obsługuję maile i web. Sprawdza się świetnie. iPad jest narzedziem zdecydowanie lepszym do przeglądania sieci i obslugi aplikacji WEB - korzystam z niego niezwykle dużo. Zanim bym odpalił netbooka (który i tak jest o niebo cięższy i wolniejszy) to ipad jest już gotowy do działania - a netbooka trzeba jeszcze połączyc z iphone żeby skorzystać z netu... Zawrót głowy. Dlatego też w terenie poruszam się zawsze mają oba iDevices przy sobie - człowiek jest bardziej wydajny. Nic się nie wiesza, nic nie crashuje. To zalety tych urządzeń. Wiem na 100%, że kolejny telefon to tez będzie iPhone a i iPada też kiedyś wymienię na nowszego - one jednak starzeją się znacznie wolniej.
0 głosów
odpowiedź 19 kwietnia 2015 przez Ekwueme Obywatel (1,710 p.)
plusem linuxa jest oczywiście to że kazdy moze przegadac kod i niema tu zadnych backdor oraz jeśli cos ci sie nie podoba w kazdej chwii mozesz to zmienic w przeciwienstwie do windows duzo elementów jest juz niezmienianych lub trudno zmienialnych o MAC nic niemuwie bo miałem doczynienia z nimi może 8 h w szkole stoja kazdy ma dostęp ae jakoś moje pierwsze wrażenia niebyły jakies dobre podobne z linux ale gdy w szkole na systemach dowiedziałem sie wiecej o nim i poznaem komendy to przekonałem sie do linux lecz win posiadam zainstalowane bo niestety na linux wine niechce wszystkiego obsłużyc

Podobne pytania

+7 głosów
3 odpowiedzi 1,168 wizyt
pytanie zadane 9 kwietnia 2015 w Offtop przez Kimi Bywalec (2,050 p.)
0 głosów
7 odpowiedzi 1,596 wizyt
+6 głosów
7 odpowiedzi 17,759 wizyt
pytanie zadane 15 kwietnia 2015 w Systemy operacyjne, programy przez niezalogowany

92,572 zapytań

141,422 odpowiedzi

319,643 komentarzy

61,959 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...