• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Ocena Portfolio Front End

VPS Starter Arubacloud
+4 głosów
441 wizyt
pytanie zadane 4 października 2022 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez lucasdoritos44 Nowicjusz (160 p.)
edycja 4 października 2022 przez lucasdoritos44
Witam, mam 25 lat i przebranżawiam się na IT jako front end developer. Oglądam tutoriale, buduję jakieś małe projekty już około roku. Wysłałem już około 10 CV i póki co nie dostałem żadnej odpowiedzi. Poniżej wklejam swoje portfolio z nadzieją, że ktoś doradzi mi co robię źle.

https://lukaszjesionowski44.netlify.app/

6 odpowiedzi

+9 głosów
odpowiedź 4 października 2022 przez Comandeer Guru (599,730 p.)
  • Fajne "Hello!", ale wolałbym, gdyby strona się od razu pokazała, a nie muszę czekać, aż skończy się animacja powitania. Tym bardziej, że odpala się za każdym razem.
  • Mam w systemie włączone ograniczanie ruchu, ale na Twojej stronie jest dużo animacji ruchowych. Powinieneś to wykrywać przy pomocy prefers-reduced-motion i wyłączać tego typu animacje.
  • Fajnie, że dodałeś nawigację strzałkami, ale szkoda, że nie zadbałeś o natywną obsługę klawiaturą. Z poziomu klawiatury nie jestem w stanie otworzyć menu, ponieważ przycisk nie jest przyciskiem.
  • Przy okazji, przy przechodzeniu między podstronami strzałkami pokazuje się loader, ale gdy przechodzę z poziomu linków w menu, już go nie ma.
  • W sekcji projektów jest jedynie możliwość przewijania ich przy pomocy swipe'u. To nie brzmi jak dobry zabieg dla desktopów, np. ja mam tylko touchpad, bez myszki, i tego typu nawigacja między projektami jest dość męcząca. Idealnie byłoby poruszać się między projektami strzałkami, ale te są już zarezerwowane do nawigacji między podstronami. Można by też zrobić zamiast migających napisów "Swipe left" czy "Swipe right" po prostu przyciski do przewijania slajdów.
  • W sumie strasznie nieintuicyjne jest to, że na każdej podstronie strzałki prowadzą do innych podstron. IMO lepiej by było, gdyby każda strzałka miała na stałe przypisaną konkretną podstronę.
  • Sporo elementów ma też problemy z kontrastem, np. przycisk "Submit" w formularzu kontaktowym.
  • Jak z poziomu menu przejść z powrotem do strony głównej? Tak w sumie to oznacza, że na urządzeniu mobilnym nie da się wrócić do strony głównej, jeśli się już przejdzie na jakąś podstronę.
  • Jeśli wejdę na jakąś podstronę np https://lukaszjesionowski44.netlify.app/bio i odświeżę stronę, ląduję na stronie błędu 404. IMO tutaj o wiele lepiej zadziałoby generowanie strony statycznej albo przynajmniej wymuszanie, żeby wszystkie nieistniejące adresy lądowały na stronie głównej, dzięki czemu framework mógłby je obsłużyć.
komentarz 4 października 2022 przez lucasdoritos44 Nowicjusz (160 p.)
Dziękuję bardzo za obszerną odpowiedź. Biorę się za robotę ;)
+5 głosów
odpowiedź 4 października 2022 przez Tomek Sochacki Ekspert (227,510 p.)
Stronka całkiem fajna, nie będę oceniał technicznie bo to bardzo dobrze zrobił Comandeer. Piszesz, że wysłałeś 10 CV i zero reakcji... pytanie co tam wysłaleś. Trochę działam w procesach rekrutacyjnych i z doświadczenia wiem, że często wygląda to tak, że jak rekruter ma jakiś dylemat patrząc na CV to podpytuje developerów, ale odbywa się to na poziomie CV, nikt nie ma czasu analizować jakiś stron itp.

I nie jest to oznaka jakiegoś niedbalstwa itp., mówiąc całkiem szczerze to najmniej istotny jest np. dla mnie fakt, czy znasz super grida, czy umiesz robić super animacje itp. Znacznie więcej daje mi informacja, czy np. robiłeś jakąś apkę z użyciem bibliotek zewnętrznych, co wymusiło na Tobie analizę ich dokumentacji, pokombinowanie z ich instalacją itp. Czy umiesz pracowac z API, czy robiąc formularze masz jakieś pojęcie o podstawach choćby security. Czy masz jakieś pojęcie o tym jak skonfigurowac projekt, jak wdrażać na produkcję (nawet taką 'for fun' na jakimś własnym hostingu). Czy umiesz testować aplikację, zarówno na poziomie kodu (UT, e2e itp.) jak i ręcznie. Czy umiesz opowiedzieć jak wygląda komunikacja http, nagłówki, cookies itp.

 

Także reasumując, wg mnie znacznie więcej da Ci krótki opis jednej apki w CV z wymienieniem nawet w myślnikach tego co piszę powyżej niż super animacje itp. Technicznie animacji, css itp. to się nauczysz jak będzie potrzeba. Do tego jeszcze kwestia jakiegoś frmeworka. Nie każdy projekt musi być tworzony w frameworkach czy libkach, ale uczą one pewnego podejścia do architektury projektu itp. Moim zdaniem taka strona może tylko nieco odstraszyć, jak na nią patrzę to owszem, podoba mi się, ale czuję, jakbyś chciał na siłe pokazać, że znasz super CSS, a nie widzę tutaj faktycznie istotnych elementów, jak chociażby komunikacja z API, jakiś przykładowy nieco bardziej złożony formularz z walidacją itp.
+4 głosów
odpowiedź 4 października 2022 przez Sławomir Michajlidis Użytkownik (740 p.)
edycja 4 października 2022 przez Sławomir Michajlidis

Stronka wygląda dobrze, ew. mogłaby się trochę szybciej ładować, bo to takie trochę irytujące jak się tyle czeka. Poza tym spójrz jak to się u mnie wyświetla:

  • Podpisy pod strzałkami po prawej się schowały pod przyciskami.
  • Ucięło spory fragment Twojego życiorysu, przewinąć w dół nie można.

Największe problemy chyba pojawiają się jednak na smartfonie. Porobiłem screenshoty:

Tutaj podobnie ucina tekst, a dodatkowo przycisk menu zasłania tytuł.

Tak wyglądają twoje projekty na telefonie. Trochę zamieszania, wszystkie wideo automatycznie odpalone, nie wiadomo na czym skupić wzrok. Poza tym długo się to wczytywało i wcześniej patrzyłem chwilę na brzydkie ikonki w stylu "nie mogę znaleźć pliku".

To natomiast się dzieje, jak w twoich projektach rozwijam menu.

Kiedy natomiast zaczynam przewijać twoje projekty, wyskakuje coś takiego. Po ponownym załadowaniu niestety nie wraca do projektów, tylko znów trzeba obejrzeć intro, które za pierwszym razem się fajnie ogląda, ale za kolejnymi już jest za długo.

To jest to, co mi się rzuciło w oczy. Czyli ja bym popracował nad responsywnością i zastanowił się, jak inaczej poukładać projekty w wersji na smartfona - na komputerze to fajnie wygląda, ale na smartfonie niezbyt.

Mam nadzieję, że pomogłem, pozdrawiam!

komentarz 4 października 2022 przez lucasdoritos44 Nowicjusz (160 p.)
Dzięki bardzo, jasne bardzo pomogłeś. Zabieram się za robotę ;)
+1 głos
odpowiedź 4 października 2022 przez MacieKap Bywalec (2,400 p.)
Mi się podoba.
komentarz 4 października 2022 przez lucasdoritos44 Nowicjusz (160 p.)
Dzięki bardzo, potrzebuję jednak trochę krytyki jakichś wskazówek co mogę zmienić, by dostać chociaż jedną rozmowę o pracę :D
+1 głos
odpowiedź 4 października 2022 przez Nudzi mi się Gaduła (4,460 p.)
Ciekawy pomysł ale skupił bym się na responsywności i płynności animacji. Szczególnie strona z projektami się tnie i ciężko się tego używa.
+1 głos
odpowiedź 5 października 2022 przez Shun Początkujący (420 p.)
Ja tylko jeszcze od siebie dodam, żeby nie powielać powyższych podpowiedzi. Zauważyłem, że na starcie ładują się ikonki od linkedina i githuba? Natomiast od razu znikają i zostaje tylko przycisk z "Contact", więc pytanie, czy tak po prostu ma być? Poza tym strona jest dobra, jedynie zastosować komentarze od osób wyżej. Trzymam kciuki i powodzenia!

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 822 wizyt
pytanie zadane 1 listopada 2020 w HTML i CSS przez Stoprocent Użytkownik (930 p.)
+1 głos
1 odpowiedź 142 wizyt
pytanie zadane 13 maja 2020 w HTML i CSS przez Stoprocent Użytkownik (930 p.)
+2 głosów
8 odpowiedzi 6,081 wizyt

92,451 zapytań

141,261 odpowiedzi

319,073 komentarzy

61,853 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Akademia Sekuraka 2024 zapewnia dostęp do minimum 15 szkoleń online z bezpieczeństwa IT oraz dostęp także do materiałów z edycji Sekurak Academy z roku 2023!

Przy zakupie możecie skorzystać z kodu: pasja-akademia - użyjcie go w koszyku, a uzyskacie rabat -30% na bilety w wersji "Standard"! Więcej informacji na temat akademii 2024 znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...