• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Czarny ekran komputera podczas użytkowania

Object Storage Arubacloud
0 głosów
192 wizyt
pytanie zadane 6 września 2022 w Sprzęt komputerowy przez xTMx3 Obywatel (1,560 p.)
Witam,

niedawno przyjechał do mnie brat ze swoim komputerem, z którym ma problem. Sprawa wygląda tak, że komputer dopóki nie jest zmuszony do "wysiłku" działa normalnie, jednak kiedy brat gra w gierki jednocześnie rozmawiając z kolegami na Discordzie, komputer się wyłącza.

Dla przykładu podam sytuację która miała miejsce wczoraj wieczorem: na komputerze uruchomione były 3 rzeczy: discord, google chrome z jedną kartą w której był youtube i jakaś muzyka na nim oraz gra "Fall Guys". Przez jakieś 20-30min wszystko działało dobrze, jednak w pewnym momencie, dosłownie w ułamku sekundy ekran stał się czarny. Komputer co prawda nie wyłączył się, bo przez szybkę w obudowie widziałem, że wszystkie wentylatory nadal się kręcą, a elementy które zawsze świeciły nadal się świecą. Ekran jednak cały czas był czarny i nie dało się nic zrobić dopóki komputer nie został zresetowany.

Brat nie jest w stanie określić od jak dawna się coś podobnego dzieje, mówi tylko, że od dosyć dawna oraz, że nie zawsze się wyłącza przy tej grze. Najczęściej bywa tak, że po prostu gra sobie bez żadnych przeszkód i nic się nie psuje, a taki czarny ekran potrafi wystąpić raz na jakiś czas.

Dodatkowo brat wspominał, że czasami po takim zajściu musiał sterowniki do karty od nowa instalować (ale nie jestem w stanie zweryfikować czy mówił prawdę, bo sam nie widziałem nic takiego, a on nie specjalnie zna się na czymkolwiek poza graniem i mógł zobaczyć coś zupełnie innego).

Jako, że problem dotyczy znikania obrazu uznałem, że może być to wina karty graficznej. Zainstalowałem więc MSI Afterburner i uruchomiłem te 3 w.w. programy, żeby odtworzyć sytuację, w której najczęściej bratu znikał ekran. Mając uruchomione wszystkie 3 programy siedziałem z bratem i grałem przez około 30-40min, jednak komputer jak na złość nie wyłączył się. Afterburner pokazał jednak, że karta osiąga duże temperatury, bo już w menu głównym było 80-90 stopni (podczas grania z resztą tak samo). Spróbowałem więc odpalić FurMarka i sprawdzić czy pod obciążeniem ekran znowu zniknie, lecz tu było podobnie jak wcześniej: wiatraki na 100% i duża temperatura 80-90 stopni. Ekran jednak nadal działał.

 

Poniżej podaję podzespoły tego komputera:

Płyta główna: MSI H310 PRO M2 PLUS

Procesor: Intel Core i5-9400F 2.90GHz (chłodzenie boxowe)

Karta Graficzna: Radeon RX570 Series 4GB

RAM: Patriot Viper 4 DDR4 2x4GB

Dyski: HDD 1TB Toshiba ; SSD 500GB Kioxia ; SSD XPG Spectrix S40G 500GB

Zasilacz: Silentium PC Vero L2 600W 80Plus Bronze

Obudowa: Mars Gaming MC316 Midi-Tower (w obudowie dodatkowo znajdują się 3 wiatraczki,  jeden z nich był w zestawie z obudową, lecz pozostałych dwóch nie jestem w stanie sprawdzić)

 

Dodam od siebie, że na 100% nie jest to wina monitora, bo niedawno brat dostał nowy i sytuacja powtarza się na nowym tak samo jak i na starym. Kabel przy okazji wymiany monitora też zmieniliśmy.

Z mojego punktu widzenia, na pierwszy rzut oka wygląda to na winę karty graficznej, jednak wolę się upewnić i zapytać o zdanie kogoś, kto ma z podobnymi rzeczami styczność na codzień, lub zna się lepiej niż ja.

Czy to na pewno jest wina karty graficznej? Jeżeli tak, to czy zwyczajne zdjęcie plastików, wymiana pasty itd. pomoże? A może wina leży zupełnie gdzieś indziej?

Proszę o pomoc i z góry dziękuję za wszelkie odpowiedzi.
komentarz 6 września 2022 przez PreZmyK Pasjonat (21,470 p.)
Na 100% to się dowiesz jak zamontujesz inne GPU, albo przemontujesz do innego kompa i też będzie ten problem. Temperatury za duże, jeżeli w kompie był piekarnik, to mógł się jakiś tranzystor uszkodzić.

1 odpowiedź

0 głosów
odpowiedź 7 września 2022 przez j23 Mędrzec (194,920 p.)
Jak masz taką możliwość, podłącz na testy inny zasilacz.  Jak nie masz, odłącz wszystkie kable zasilające i podłącz jeszcze raz.

Podobne pytania

0 głosów
2 odpowiedzi 1,996 wizyt
0 głosów
1 odpowiedź 1,030 wizyt
pytanie zadane 24 grudnia 2018 w Sprzęt komputerowy przez Lampards Obywatel (1,130 p.)
0 głosów
0 odpowiedzi 196 wizyt
pytanie zadane 9 maja 2020 w Sprzęt komputerowy przez Hype Początkujący (340 p.)

92,551 zapytań

141,399 odpowiedzi

319,531 komentarzy

61,937 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...