• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Poręczna instalacja Linuxa dla programisty

Object Storage Arubacloud
0 głosów
349 wizyt
pytanie zadane 21 sierpnia 2022 w Systemy operacyjne, programy przez Kapitan Zajebistość Nowicjusz (150 p.)
Chcę zacząć korzystać z Linuxa (w celu nauki jego podstaw, bo nie miałem wcześniej styczności z tym systemem, oraz późniejszego programowania na systemach Windows i Linux właśnie), zastanawia mnie przede wszystkim jake rozwiązanie instalacji Linuxa ma największy sens dla programisty, powinienem po prostu go zainstalować obok Windowsa czy może użyć maszyny wirtualnej? Albo może lepiej było by zainstalować go na pendrive lub przenośnym dysku i podłączać gdy będzie mi akurat potrzebny? Mam również ewentualną możliwość zainstalowania go na innym komputerze i korzystania z dwóch (choć to wydaje się być bardzo nieporęcznym rozwiązaniem). Czy może lepiej jest użyć jeszcze jakiegoś innego sposobu którego akurat nie uwzględniłem w pytaniu?

Jak myślicie ciekaw jestem waszych opinii i porad.
komentarz 22 sierpnia 2022 przez manjaro Nałogowiec (37,390 p.)
Nie potrafię zrozumieć dlaczego tak często pojawiają się tutaj podobne wątki i wszyscy chcą mieć Linuksa tylko "do programowania". Dlaczego nie rzucić w diabły Windowsa i całkowicie przejść na nowy lepszy system? To takie tkwienie w głębokiej komunie i tylko "a zobaczę jak to wygląda ta demokracja, ale tylko na chwilę". Tak tylko zerknę sobie na chwilę bo niby to fajne ale jednak wolę ten swój socjalizm...

Ja od 20 lat nie używam nigdzie Windowsów i jakoś do szczęścia mi ich nie trzeba. Więc jak ktoś chce to się da.
komentarz 22 sierpnia 2022 przez Kapitan Zajebistość Nowicjusz (150 p.)
W zasadzie to rozważam zamianę głównego używanego przezemnie systemu na Linux. Tylko, jako że nie miałem z nim do tej pory styczności, to chciał bym się z nim trochę zapoznać i zobaczyć jak komfortowo będę się czuł użytkując go. Na Windowsie wiem gdzie szukać potrzebnych mi w danej chwili opcji, a na Linuxie boję się że zatne się na długo przy jakiejś czynności, która Windowsie jest dla mnie prosta do wykonania. dodatkowo gdzieś z tyłu głowy mam strach że rozwalę sobie system nieumiejętnie urzytkujac konsoli.

Ale hej żeby zmierzyć się z tymi obawami i pokonać własne ograniczenia musie porostu zacząć go użytkować, dajmy sobie czas.

Windowsa nie chce rzucić w diabły, ponieważ chciał bym pouczyć się programowania w obydwu środowiskach... W sensie tak aby tworzone przezemnie aplikacje mogły mieć wersję na obydwa systemy.
komentarz 22 sierpnia 2022 przez j23 Mędrzec (194,920 p.)

Nie potrafię zrozumieć dlaczego tak często pojawiają się tutaj podobne wątki i wszyscy chcą mieć Linuksa tylko "do programowania".

Może dlatego, że to jest forum programistyczne? :)

Dlaczego nie rzucić w diabły Windowsa? Bo nie zawsze się da (szczególnie jak lubisz sobie pograć, albo używasz oprogramowania Windows-only, które na WINE średnio lub w ogóle nie działa).

komentarz 25 sierpnia 2022 przez marcin99b Szeryf (82,080 p.)

To takie tkwienie w głębokiej komunie i tylko "a zobaczę jak to wygląda ta demokracja, ale tylko na chwilę"

ja bym zamienił to miejscami  

komentarz 25 sierpnia 2022 przez manjaro Nałogowiec (37,390 p.)
A widziałeś kiedyś chociaż Linuksa? ;)

3 odpowiedzi

+1 głos
odpowiedź 22 sierpnia 2022 przez j23 Mędrzec (194,920 p.)
wybrane 24 sierpnia 2022 przez Kapitan Zajebistość
 
Najlepsza

(...) zastanawia mnie przede wszystkim jake rozwiązanie instalacji Linuxa ma największy sens dla programisty,

Dla programisty to instalacja obok/zamiast Windowsa. VM-ki dla desktopowych dystrybucji są dobre, jeśli chcesz się wstępnie "obwąchać" z systemem/dystrybucją przed konkretną instalacją. Szczerze mówiąc ciężko mi sobie wyobrazić naukę systemu na poważnie w VM-ce.

W Windowsie masz też Windows Subsystem for Linux (który w obecnej wersji to w zasadzie VM-ka, a nie jak wcześniej warstwa zgodności).

komentarz 22 sierpnia 2022 przez Kapitan Zajebistość Nowicjusz (150 p.)
Dziękuję serdecznie za odpowiedź. ... Kurcze dostałem właśnie trzy sprzeczne porady i nie wiem co mogę z tym faktem zrobić...
komentarz 22 sierpnia 2022 przez j23 Mędrzec (194,920 p.)
edycja 22 sierpnia 2022 przez j23

Czy moja odpowiedź jest aż tak sprzeczna z tym, co napisał @adrian17? Według mnie nie. Jeśli chcesz na poważnie wejść w poznanie systemu, to instaluj (i przede wszystkim używaj). A jeśli to ma być na zasadzie "a zobaczę co to", to VM-ka jest lepszym wyborem.

komentarz 22 sierpnia 2022 przez Kapitan Zajebistość Nowicjusz (150 p.)
No o tyle że  @adrian17 napisał że stawianie Linuxa obok Windowsa ma sens tylko gdy się już dobrze zaznajomię z linuxem. A generalnie poleca do nauki i generalnego urzywania VM'ke.

Ty stwierdziłeś że ciężko sobie wyobrazić naukę systemu na poważnie w VM'ce.

W tym sensie to jest sprzeczne.

Mam zamiar dobrze nauczyć się urzywania Linuxa, Liniowej konsoli i tego co jest potrzebne do programowania na ten system. Chyba powinienem więc zainstalować sobie go po prostu obok Windowsa.

Dziękuję za serdecznie odpowiedź.
+1 głos
odpowiedź 21 sierpnia 2022 przez adrian17 Ekspert (344,860 p.)
Zarówno do nauki jak i regularnego używania najwygodniejsza jest wirtualka.

Stawianie Linuxa "obok" lub "zamiast" Windowsa ma sens tylko gdy faktycznie się dobrze zaznajomisz i stwierdzisz że sprawdzi Ci się jako daily driver.
komentarz 21 sierpnia 2022 przez Kapitan Zajebistość Nowicjusz (150 p.)
Dziękuję za odpowiedź.
1
komentarz 23 sierpnia 2022 przez Ehlert Ekspert (212,670 p.)

@adrian17, 

regularnego używania najwygodniejsza jest wirtualka.

Średnio to widzę. Virtualbox słabo chodzi.

tylko gdy faktycznie się dobrze zaznajomisz i stwierdzisz że sprawdzi Ci się jako daily driver.

Jeśli ktoś nie gra ja polecam całkowicie się przerzucić. Jest ten sam efekt, jak w sytuacji, w której wyjeżdżasz do innego kraju. Musisz używać języka obcego wink

komentarz 23 sierpnia 2022 przez adrian17 Ekspert (344,860 p.)

Średnio to widzę. Virtualbox słabo chodzi.

Od początku covida większość pracy z domu robię z poziomu wirtualki na vboxie z <2GB ramu i jestem bardzo zadowolony :P

komentarz 23 sierpnia 2022 przez Ehlert Ekspert (212,670 p.)

To zależy przy czym pracujesz laugh

0 głosów
odpowiedź 21 sierpnia 2022 przez neo1020 Dyskutant (8,430 p.)
Ubuntu dla początkujących, jak do nauki to najlepiej live pendrive, zależy linux dla programisty ? hmm zależy czy to dystrybucja na serwer to ubuntu, jak do pentestów to kali linux, inne to już kwestia gustu
1
komentarz 21 sierpnia 2022 przez Kapitan Zajebistość Nowicjusz (150 p.)
Dziękuję za odpowiedź. Tak mam zamiar zainstalować Linux mint, a on jest oparty na Ubuntu, więc zgaduje że się liczy.

Podobne pytania

0 głosów
0 odpowiedzi 155 wizyt
pytanie zadane 29 czerwca 2023 w Systemy operacyjne, programy przez Anon912 Początkujący (300 p.)
0 głosów
0 odpowiedzi 103 wizyt
pytanie zadane 11 marca 2021 w Systemy operacyjne, programy przez darekz08 Obywatel (1,550 p.)
0 głosów
1 odpowiedź 182 wizyt
pytanie zadane 30 grudnia 2020 w Systemy operacyjne, programy przez Kamil0032 Nowicjusz (150 p.)

92,555 zapytań

141,402 odpowiedzi

319,553 komentarzy

61,939 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...