• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Wifi fala elektromagnetyczna zasada działania

Aruba Cloud PRO i VPS, Openstack, VMWare, MS Hyper-V
0 głosów
124 wizyt
pytanie zadane 16 sierpnia w Sieci komputerowe, internet przez dark41 Użytkownik (760 p.)
dzień dobry

Czy może ktoś napisać po krotce na jakiej zasadzie działa wifi, pisze prace dyplomową promotor zakazał mi używania słowa fala radiowa gdyż nie ma takiego zjawiska  fizycznego w publikacjach naukowych ,

więc wifi korzysta do przesyłania danych fali elektormagnetycznej promieniowania elektromagntycznego?

większość materiałów jakie czytałem stwierdza tylko że wifi korzysta z fal radiowych

byłbym wdzięczny jakby ktoś krótko napisał mi zasadę działania transmisji bezprzewodowej w informatyce bo przyznam że się już trochę pogubiłem
komentarz 16 sierpnia przez jankustosz1 Nałogowiec (32,370 p.)
Fale radiowe to rodzaj fal elektromagnetycznych o określonym przedziale długości.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Promieniowanie_elektromagnetyczne#/media/Plik:EM_Spectrum_Properties_pl.svg
1
komentarz 16 sierpnia przez SzkolnyAdmin Szeryf (75,960 p.)
Tak się tylko spytam: co studiujesz i z czego piszesz pracę?
1
komentarz 16 sierpnia przez Whiskey_Taster Pasjonat (15,460 p.)

@dark41, to ten Twój promotor dobry musi być, skoro w publikacjach naukowych nie istnieje takie zjawisko

komentarz 16 sierpnia przez dark41 Użytkownik (760 p.)

@dark41, promotorowi chodziło o to że fala radiowa jest stwierdzeniem potocznym i nie powinno się jej stosować w publikacjach naukowych

czy stwierdzenie że transmisja danych bezprzewodowo odbywa się przy pomocy fali elektromagnetycznej odpowiedniej częstotliwości jest poprawne? czy dala elektromagnetyczna i promieniowanie elektromagnetyczne to to samo? według wikipedii tak, ale mam się nią nie sugerować

komentarz 16 sierpnia przez jankustosz1 Nałogowiec (32,370 p.)
Co studiujesz? Chcesz pisać o rzeczach na których się nie znasz?

Też wydaje mi się, że pytasz na złym forum, bo tu nie ma raczej fizyków. Wg internetu fala elektromagnetyczna i promieniowanie elektromagnetyczne to to samo.

Na mój "chłopski rozum", promieniowanie bardziej się używa w kontekście jakiegoś obiektu który takie promieniowanie wydziela lub odbiera. Natomiast fale w moim poczuciu lepiej pasują gdy mówimy o komunikacji. Choć w praktyce jest to to samo zjawisko.

2 odpowiedzi

+1 głos
odpowiedź 16 sierpnia przez dark41 Użytkownik (760 p.)
promotorowi chodziło o to że fala radiowa jest stwierdzeniem potocznym i nie powinno się jej stosować w publikacjach naukowych

czy stwierdzenie że transmisja danych bezprzewodowo odbywa się przy pomocy fali elektromagnetycznej odpowiedniej częstotliwości jest poprawne? czy dala elektromagnetyczna i promieniowanie elektromagnetyczne to to samo? według wikipedii tak, ale mam się nią nie sugerować
komentarz 16 sierpnia przez j23 Mędrzec (186,240 p.)
Przenieś to do komentarzy, bo osoby, z którymi dyskutujesz, nie dostaną powiadomienia o twoim poście.
komentarz 17 sierpnia przez Oscar Nałogowiec (27,430 p.)

@dark41, W pewnym paśmie - fala o pojedynczej częstotliwości (sinus) nie przenosi żadnych informacji.

komentarz 17 sierpnia przez j23 Mędrzec (186,240 p.)
W modulacji AM masz pojedynczą częstotliwość fali nośnej. W FM są odchylenia od głównej częstotliwości.
edycja 17 sierpnia przez Oscar
To nic nie zmienia, dalej taka zmodulowana fala zajmuje pewną szerokość na widmie. Pojedyncza częstotliwość to "czysty" sinus, każde odstępstwo od matematycznego sinusa to rozszerzenie widma. Można to wykazać matematycznie - modulacja AM to w sumie mnożenie sygnału użytkowego z sygnałem fali nośnej - czystym sinusem. Mnożenie w dziedzinie czasu odpowiada operacji splotu w dziedzinie częstotliwości - i to powoduje "wymieszanie" częstotliwości. Powstaje sygnał składający się z 3 elementów - sam prążek fali nośnej i po obu stronach symetryczne wstęgi o szerokości równej paśmie sygnału użytkowego. Ponieważ informacja jest zawarta w tych bocznych wstęgach - do celów komunikacyjnych stosuje się często wytłumienie jednej z tych wstęg i częstotliwości nośnej co daje dwie  inne, szeroko stosowane modulacje USB (upper side band) i LSB (lower side band) ogólnie zwane jako SSB (Single Side Band).
komentarz 17 sierpnia przez j23 Mędrzec (186,240 p.)
W sumie racja.
+1 głos
odpowiedź 17 sierpnia przez Kaleron Bywalec (2,640 p.)
Fale radiowe, to fale elektromagnetyczne w określonym zakresie częstotliwości. Sprawdź ten zakres i zakres długości fal używanych przez wi-fi. Porównanie da Ci odpowiedź na pytanie, czego czepia się promotor. Dane mogą być kodowane za pomocą modulacji amplitudowej, częstotliwościowej lub fazowej. Poczytaj i o tym. Sięgnij do materiałów opisujących kodowanie danych, korekcję błędów, ewentualnie też kompresję i szyfrowanie. Staraj się faktycznie wybierać publikacje naukowe, bo bazując na śmieciach z internetu niczego sensownego nie sklecisz.

Mam nadzieję, że dopiero zaczynasz pisać tę pracę.
1
Akurat w takich technicznych zagadnieniach, które muszą być kompatybilne pomiędzy producentami, zwykle dostępne są odpowiednie normy, dokumenty typu RFC itp.
1
komentarz 17 sierpnia przez Kaleron Bywalec (2,640 p.)
Tak jest - standardy komunikacyjne tak naprawdę wyznaczają kryteria, jakie musi spełniać transmisja, aby mogła być zrozumiana przez inne urządzenie, a tym samym narzucają pewne reguły projektowania i konstruowania samych urządzeń. Mało tego - wielką zaletą tej dokumentacji jest to, że na ogół jest ona jawna i łatwo dostępna, w odróżnieniu od dokumentacji technicznej poszczególnych urządzeń.

Pisząc tego typu pracę można też sięgnąć np. do baz patentowych - tam często są opisane szczegóły praktycznie stosowanych rozwiązań. A których patentów szukać, często można się dowiedzieć czytając chociażby instrukcje lub materiały marketingowe, w których producenci lubią się chwalić zastosowanymi w danym urządzeniu technologiami.

Podobne pytania

0 głosów
2 odpowiedzi 128 wizyt
0 głosów
2 odpowiedzi 129 wizyt
0 głosów
1 odpowiedź 92 wizyt
pytanie zadane 2 października 2021 w Sieci komputerowe, internet przez chillin Nowicjusz (180 p.)

89,728 zapytań

138,332 odpowiedzi

309,340 komentarzy

59,649 pasjonatów

Advent of Code 2022

Top 15 użytkowników

1. 429p. - Argeento
  2. 427p. - nidomika
  3. 396p. - Mikbac
  4. 392p. - ssynowiec
  5. 390p. - Łukasz Eckert
  6. 387p. - TheLukaszNs
  7. 386p. - rucin93
  8. 382p. - Michal Drewniak
  9. 382p. - Marcin Harasimowicz
  10. 378p. - JMazurkiewicz
  11. 373p. - tokox
  12. 362p. - adrian17
  13. 359p. - overcq
  14. 350p. - Mawrok
  15. 345p. - Vinox
Szczegóły i pełne wyniki

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Sklep oferujący ćwiczenia JavaScript, PHP, rozmowy rekrutacyjne dla programistów i inne materiały

Oto dwie polecane książki warte uwagi. Pełną listę znajdziesz tutaj.

...