• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Laptop nie chce sie włączyć

Object Storage Arubacloud
0 głosów
177 wizyt
pytanie zadane 10 sierpnia 2022 w Sprzęt komputerowy przez Hubert731 Obywatel (1,650 p.)
Cześć, ostatnio miałem taka sytuację, ze na chwilę wywaliło w domu prąd, ale po sekundzie wrócił. Po kilku minutach wyłączył mi się komputer i jie chciał sie włączyć. Oddałem do naprawy i facet xos mówił ze zrestartował biosa i cos jeszcze. Dzisiaj miałem identyczna sytuację, czy mógłby ktoś mi doradzić żeby zrobić to samemu czy nie warto grzebać w komputerze?

EDIT: laptop to asus VivoBook S14
komentarz 13 sierpnia 2022 przez j23 Mędrzec (194,920 p.)
Możesz spróbować, jeśli się czujesz na siłach (i wiesz, co robisz, bo jak coś schrzanisz, to bez serwisu się nie obędzie).

Zakładam, że zasilacz działa poprawnie, skoro bateria jest ładowana.

Jak odłączysz baterię (tą główną, nie CMOS), to laptop dalej nie startuje z zasilaczem?
komentarz 13 sierpnia 2022 przez Hubert731 Obywatel (1,650 p.)
Laptop bez baterii z zasilaczem startuje, zasilacz działa poprawnie.

 

Co do aktualizacji BIOS-U, to nigdy tego nie robiłem, zatem nie jestem jakoś pewny co mam robić.
komentarz 13 sierpnia 2022 przez j23 Mędrzec (194,920 p.)

Czyli tak:

  • na samym zasilaczu startuje.
  • na samej baterii startuje.
  • na obu na raz nie (choć ładuje baterię, jeśli trzeba).

Zgadza się?

Co do BIOS-u: wejdź na stronę producenta i znajdź odpowiednią paczkę dla twojego modelu (niewykluczone, że z poziomu Windowsa będzie możliwy update).

komentarz 16 sierpnia 2022 przez Hubert731 Obywatel (1,650 p.)
Nie mam pojęcia co sie stało,  ale wszystko zaczęło działać po kilku dniach. Laptop nie startował bez zasilacza, później juz ładowarkę można było odłączyć.
komentarz 17 sierpnia 2022 przez Hubert731 Obywatel (1,650 p.)

@j23, sytuacja znowu sie powtórzyła,  to znaczy w ogóle nie chce mi ske włączyć komputer.  Także koniecznie muszę cos z tym zrobić. 

1 odpowiedź

0 głosów
odpowiedź 18 sierpnia 2022 przez Kaleron Bywalec (2,840 p.)
Możliwe, że masz problem z układem chargera zarządzającym ładowaniem baterii i przełączaniem zasilania zasilacz/bateria. Zabawy z BIOSem raczej niewiele miały wspólnego z naprawą. Ot facet poodłaczał wszystkie źródła prądu, coś tam niby zrobił, ale w międzyczasie rozładowały się wszystkie kondensatory, laptop zaczął działać i facetowi wydaje się, że naprawił.

 

Sprawdź napięcie zasilacza, najlepiej pod obciążeniem, bo może to zasilacz jest źródłem problemów.

 

Aktualizacja BIOSu powinna być wykonywana wtedy, kiedy ma na celu rozwiązanie jakiegoś odpowiednio zdiagnozowanego problemu, a nie bo tak napisał ktoś na forum. Zwłaszcza w przypadku Asusa, który często na swojej firmowej stronie umieszcza uszkodzone wsady. Przed aktualizacją powinieneś bezwzględnie zgrać aktualny wsad, by mieć do czego wrócić, gdyby coś poszło nie tak.
komentarz 18 sierpnia 2022 przez Hubert731 Obywatel (1,650 p.)
Rozumiem,  aktualnie jestem poza domem,  za 10 dni bede w domu i spróbuję to zrobić.
komentarz 19 sierpnia 2022 przez Hubert731 Obywatel (1,650 p.)

@Kaleron, zasilacz działa poprawnie,  w takim razie uszkodzona jest bateria? 

komentarz 19 sierpnia 2022 przez Kaleron Bywalec (2,840 p.)
niekoniecznie. Pisałem wcześniej o przełączaniu zasilania zailacz/bateria. Ogólnie przyczyną usterki może być też coś innego, co na razie możemy uważać za mniej prawdopodobne i na razie nie brać pod uwagę.
komentarz 19 sierpnia 2022 przez Hubert731 Obywatel (1,650 p.)
W jaki sposób mogę sprawdzić czy faktycznie jest problem w przełączaniu zasilania?

Podobne pytania

0 głosów
0 odpowiedzi 74 wizyt
0 głosów
2 odpowiedzi 611 wizyt
pytanie zadane 28 września 2017 w Sprzęt komputerowy przez Patrykoo Początkujący (320 p.)
0 głosów
1 odpowiedź 540 wizyt
pytanie zadane 31 marca 2021 w Sprzęt komputerowy przez Aneta aa Nowicjusz (120 p.)

92,539 zapytań

141,382 odpowiedzi

319,477 komentarzy

61,928 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...