• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Silnik DC - Raspberry Pi

VPS Starter Arubacloud
0 głosów
179 wizyt
pytanie zadane 7 sierpnia 2022 w Sprzęt komputerowy przez jakubjordanek Obywatel (1,320 p.)

Cześć, robię właśnie model jazdy w swoim robocie stworzonym na Raspberry Pi i jak przy poprzedniej obudowie do robota silniki radziły sobie bez problemu z jazdą to jak wymieniłem ją na trochę większą mają już bardzo duży problem z uciągnięciem i mam pytanie czy polecilibyście jakieś silniki z podobnej kategorii, które poradzą sobie bez problemu. Mój model RPi to RPi 3B+, koła podpięte są pod sterownik silników L298N, a sam sterownik czerpie zasilanie z koszyczka na baterie, który ma moc 6V. Moje obecne silniki to: LINK

komentarz 7 sierpnia 2022 przez Oscar Nałogowiec (29,290 p.)
Czy koła się kręcą gdy je uniesiesz, tak "w powietrzu"? Baterie nie są słabe? Jak duży jest ten twój robot, ile waży?
komentarz 8 sierpnia 2022 przez jakubjordanek Obywatel (1,320 p.)
Tak, jak uniosę robota to koła kręcą się bez problemu, nawet jak delikatnie mu pomagam pchając go też zaczyna jechać jednak jak uruchamiam go to bez pomocy do przodu nie chce ruszyć jednak na boki kręci się bez problemu. Jak coś jest zasilany na dwa silniki z tyłu i jedno luźne koło w ogóle nie podłączone. Jeśli chodzi o wagę to bym musiał go zważyć jednak tak na oko to około 1kg.
komentarz 8 sierpnia 2022 przez Oscar Nałogowiec (29,290 p.)
OK, z tą wagą chodziło mi jedynie o rząd wielkości, ok 1kg będzie w porządku.

Teraz warto by sprawdzić napięcia - czy możesz sprawdzić napięcia na bateriach/koszyczku, w spoczynku i w momencie jak włączysz ruch do przodu. Jakby się dało zmierzyć napięcia bezpośrednio na silnikachw tym drugim momencie to byłoby fajnie. Używasz sterowania PWM czy takie proste on-off?
komentarz 8 sierpnia 2022 przez jakubjordanek Obywatel (1,320 p.)
Sorry, teraz wróciłem do domu i zważyłem robota i jednak waży on dokładnie 3.4kg, jeśli chodzi o napięcie to wydaję mi się, że wszystko jest w porządku bo dużo też z nich nie korzystałem, a sam koszyczek dostarcza nawet trochę więcej napięcia niż to jest wymagane. Korzystam z prostego sterowania on/off.
komentarz 8 sierpnia 2022 przez Oscar Nałogowiec (29,290 p.)
Silniki to jednak obciążają znacznie baterie. Potrzebna jest wydajność prądowa - teoretycznie te silniczki pobierają 180mA każdy - jednak to dotyczy sytuacji gdy się kręcą. Zatrzymany silnik  pobiera znacznie więcej, a przynajmniej próbuje pobrać więcej. Nie da rady jeśli baterie lub coś po drodze nie da rady. Jeśli nie masz miernika proponuje kupić najprosty z marketu, taki za kilkadziesiąt zł. Nie potrzeba dokładności 3 cyfr po przecinku.

Jakie to są beterie? Domyślam się że R6.
komentarz 8 sierpnia 2022 przez jakubjordanek Obywatel (1,320 p.)

Tak dokładnie baterie to: LINK, a koszyk to: LINK. Jak mówisz, że wina może leżeć po stronie zbyt małego napięcia ze strony baterii to może rzeczywiście warto zainwestować w ten miernik i jeśli będzie niski poziom to wtedy wymienić baterie? Bo u mnie cały robot czerpie zasilanie z powerbanka, ale nie mam pomysłu jak sprawić, żeby sterownik też z niego czerpał napięcie.

komentarz 8 sierpnia 2022 przez Oscar Nałogowiec (29,290 p.)
Jeszcze jedna sprawa - czy silniki kręcą się w odpowiednie strony, bo może sobie przeszkadzają.

Silniczki to już inna kategoria obciążenia baterii niż elektronika. Mój stary walkman (Sony) działał 2-3 godziny jako magnetofon i kilkanaście jako radio.

Siłą z jaką działa silnik DC jest mniej więcej proporcjonalna do pobieranego prądu, a szybkość obrotowa do napięcia. O sile decyduje obciążenie silnika - czy ma np. duży ciężar do poruszenia. Jeśli jest za duże, silnik chce pobrać dużo prądu i spada napięcie.

Kiedyś zbudowałem z takich metalowych elementów do skręcania (zestaw prod NRD) pojazd - żeby silniki dobrze pracowały musiał być zasilany z baterii R20 - one mogą podać duży prąd. Nawet transformator do kolejki (Fz1) go tak dobrze nie zasilał. Dzisiaj są trochę lepsze silniki i sporo lepsze baterie.

Jak się okaże że baterie siadły to najlepiej kup sobie dobrze akumulatorki i ładowarkę - nie będziesz tracił forsy na kolejne baterie.

Zaloguj lub zarejestruj się, aby odpowiedzieć na to pytanie.

Podobne pytania

0 głosów
0 odpowiedzi 171 wizyt
pytanie zadane 9 marca 2019 w Nasze projekty przez MiszczuBD Mądrala (5,320 p.)
0 głosów
0 odpowiedzi 366 wizyt
pytanie zadane 11 marca 2023 w Mikrokontrolery przez MichaelM Bywalec (2,440 p.)
0 głosów
3 odpowiedzi 728 wizyt
pytanie zadane 14 stycznia 2019 w Mikrokontrolery przez Username Obywatel (1,350 p.)

92,453 zapytań

141,262 odpowiedzi

319,088 komentarzy

61,854 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Akademia Sekuraka 2024 zapewnia dostęp do minimum 15 szkoleń online z bezpieczeństwa IT oraz dostęp także do materiałów z edycji Sekurak Academy z roku 2023!

Przy zakupie możecie skorzystać z kodu: pasja-akademia - użyjcie go w koszyku, a uzyskacie rabat -30% na bilety w wersji "Standard"! Więcej informacji na temat akademii 2024 znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...