• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Częste włączanie i wyłączanie laptopa

VPS Starter Arubacloud
0 głosów
312 wizyt
pytanie zadane 6 sierpnia 2022 w Sprzęt komputerowy przez bazyl8796 Obywatel (1,020 p.)
Dzień dobry,
czy częste wyłączanie i ponowne włączanie laptopa poprzez opcję "uruchom ponownie" (3-5 razy dziennie) uszkadza w zauważalny sposób komputer? Mówię o perspektywie około 3-4 lat codziennego użytkowania. W internecie znalazłem sprzeczne ze sobą informacje, jeden rabin powie tak, a drugi powie siak - w związku z tym zadaję to pytanie ekspertom.

Chodzi o laptop nowy nabytek kupiony rok temu z 8gb ramu i procesorem intel i5-5300u karta graficzna hd graphis 5500.

Pozdrawiam

3 odpowiedzi

+2 głosów
odpowiedź 7 sierpnia 2022 przez SzkolnyAdmin Szeryf (86,280 p.)
wybrane 9 sierpnia 2022 przez bazyl8796
 
Najlepsza

Nie, nie uszkodzi. To co robisz to miękki reset, czyli wysłanie sygnału ponownego uruchomienia komputera - zamykane są procesy, czyszczona pamięć RAM i sterowanie oddane do BIOS-u/UEFI, który to od nowa ładuje system. Twardy reset to po prostu odłączenie zasilania i ponowne jego włączenie, a to już potencjalnie może uszkodzić elektronikę (najwięcej awarii zdarza się podczas włączenia zasilania).

Ale do rzeczy, czy naprawdę pytasz o możliwość uszkodzenia komputera z powodu restartów programowych, czy musisz to robić, ponieważ masz zawieszenia działania systemy/sprzętu. Innymi słowy, czy to może problem XY?

komentarz 7 sierpnia 2022 przez bazyl8796 Obywatel (1,020 p.)
Zasilania w sensie chodzi ci o to "zamknij" jak sie wyłącza, czy o ladowarke? Ja mam słabą baterie wiec odłączam i podłączam mniej wiecej co 1.5h do ładowania laptop.
komentarz 7 sierpnia 2022 przez SzkolnyAdmin Szeryf (86,280 p.)
Po wydaniu polecenia ZAMKNIJ też finalnie jest odłączane zasilanie, ale wcześniej zamykane są procesy i zapisywane ustawienia. "Chamskie" zamknięcie poprzez odłączenie zasilania, np. wyjęcie baterii z laptopa, może uszkodzić pracujące elementy elektroniczne i sprawia, że pliki nie są poprawnie zamykane, co skutkuje m.in. błędami w ich dalszym działaniu. To, co robisz ("odłączam i podłączam mniej więcej co 1.5h do ładowania laptop ") nie wpłynie na żywotność podzespołów, ale świadczy o kończeniu życia przez baterię.
komentarz 8 sierpnia 2022 przez j23 Mędrzec (194,920 p.)
edycja 8 sierpnia 2022 przez j23

@SzkolnyAdmin, 

najwięcej awarii zdarza się podczas włączenia zasilania

Ale to uszkodzenie wcale nie musi powstać na skutek włączenia. Po prostu podczas włączania wyłażą uszkodzenia, które powstały wcześniej w trakcie pracy.

komentarz 9 sierpnia 2022 przez bazyl8796 Obywatel (1,020 p.)
To co ja mam robić w takim razie jak mam na 100% naładowaną baterie? Zostawić przy zasilaniu po prostu i odłączyć kabel dopiero jak skończe korzystać z komputera?
komentarz 9 sierpnia 2022 przez j23 Mędrzec (194,920 p.)
Jak masz naładowaną baterię, to daj jej się trochę rozładować (no chyba że ta bateria to kompletny trup, wtedy używaj na kablu).
komentarz 9 sierpnia 2022 przez SzkolnyAdmin Szeryf (86,280 p.)
Dzięki za doprecyzowanie, pisząc zdarza się miałem na myśli ujawnia. Skoki napięcia podczas zamykania/uruchamiania ujawniają właśnie wady, które mogłyby pozostać w ukryciu przy stabilnym napięciu.

Co do starej baterii, to można ją wykorzystać jako swoisty UPS podczas pracy na kablu. Chociaż lepiej zainwestować w nową.
+1 głos
odpowiedź 7 sierpnia 2022 przez Wiciorny Ekspert (269,120 p.)

Mówię o perspektywie około 3-4 lat codziennego użytkowania. W internecie znalazłem sprzeczne ze sobą informacje, jeden rabin powie tak, a drugi powie siak - w związku z tym zadaję to pytanie ekspertom.

dalej zadajesz to pytanie do internetu, a nie ekspertom- bo tutaj głównie to programiści. A to ni jak się ma do twojego problemu, który jest na "wróżenie z fusów", więc polecam Ci zamiast pytać udać się do serwisu ze sprzętem, bo powodów mogą być setki, a problem nie jest dosyć ogólny: od problemu z podzespołem, przez napięcie, po zmiane jakiś ustawień aż do wirusów.  

Oddaj na gwarancje: WEDŁUG POLSKIEJ USTAWY, każdy produkt obejmuje gwarancja 2 lat, więc to najlepsze rozwiązanie i zgłoś usterke z problemem. 

3
komentarz 7 sierpnia 2022 przez j23 Mędrzec (194,920 p.)

Przecież OP nie ma żadnego problemu ze sprzętem, tylko pyta się "co by było gdyby?", a dział Sprzęt komputerowy służy chyba do zadawania takich pytań.

komentarz 7 sierpnia 2022 przez Wiciorny Ekspert (269,120 p.)
jezus, rano było.
Przeczytałem, bardziej - że autorowi- często "wyłącza się i włącza' komputer - jako problem. Stąd naturą rzeczy dałem takie informacji.
Totalnie nieadekwatnie :D
+1 głos
odpowiedź 7 sierpnia 2022 przez j23 Mędrzec (194,920 p.)
Nie "jestę ekspertę", więc się wypowiem ;) Według mnie nie zużywa to jakoś szczególnie sprzętu. Współczesne laptopy to w 100% elektronika, więc problem częstych rozruchów dysków HDD odpada... no chyba że mówimy o zużyciu przycisku power, wtedy faktycznie może się szybciej zużyć niż zwykle ;)

Podobne pytania

+69 głosów
11 odpowiedzi 8,521 wizyt
pytanie zadane 10 kwietnia 2016 w Sprawy forum przez Arkadiusz Waluk Ekspert (287,550 p.)
0 głosów
0 odpowiedzi 335 wizyt
+1 głos
0 odpowiedzi 431 wizyt

92,452 zapytań

141,262 odpowiedzi

319,079 komentarzy

61,854 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Akademia Sekuraka 2024 zapewnia dostęp do minimum 15 szkoleń online z bezpieczeństwa IT oraz dostęp także do materiałów z edycji Sekurak Academy z roku 2023!

Przy zakupie możecie skorzystać z kodu: pasja-akademia - użyjcie go w koszyku, a uzyskacie rabat -30% na bilety w wersji "Standard"! Więcej informacji na temat akademii 2024 znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...