• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Wybór początkowego języka programowania

VPS Starter Arubacloud
0 głosów
262 wizyt
pytanie zadane 5 sierpnia 2022 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez lenv Nowicjusz (120 p.)
Witam wszystkich! Mam taki problem, że nie wiem jakiego języka zacząć się uczyć na rozpoczęciu drogi w programowaniu. Aktualnie chodzę jeszcze do liceum, zaczęłam uczyć się c++ i zafascynowała mnie ta dziedzina i chciałabym coś z tym robić w przyszłości. Tutaj powstaje pytanie, czy na studia programistyczne potrzebna jest już zaawansowana wiedza o jakimś języku i w takim wypadku jaki jest najlepszy do wyboru.

5 odpowiedzi

+3 głosów
odpowiedź 5 sierpnia 2022 przez marcin99b Szeryf (81,480 p.)
Najlepiej sprawdzić różne i samemu zdecydować

Dużo ludzi robi błąd z tym że wybierają jakiś przypadkowy "bo pan w internecie powiedział że łatwo będzie" a po 3 latach nauki okazuje sie, że coś innego jest dla nich dużo ciekawsze, więc chce im się więcej uczyć z własnej woli

Osobiście pół roku spędziłem na eksperymentowaniu z językami, następne pół roku z rzeczami które oferuje wybrany język

Efekt jest taki, że jak już się uczyłem "na poważnie" to w pełni świadomie co chcę robić... a znam osoby które spędziły dużo czasu nad jakąś rzeczą, ale nie wiedzą nawet jak pracuje się z alternatywami
+2 głosów
odpowiedź 6 sierpnia 2022 przez jankustosz1 Nałogowiec (35,880 p.)

czy na studia programistyczne potrzebna jest już zaawansowana wiedza o jakimś języku i w takim wypadku jaki jest najlepszy do wyboru

Potrzebna nie jest, ale na pewno będzie łatwiej i się przyda. Nie ważne w czym umiesz programować, ważne żebyś miał jakieś podstawy i umiał myśleć programistycznie, jeżeli mogę to tak nazwać. Są ludzie którzy wszystkiego się nauczyli na studiach, ale zazwyczaj jest im ciężej i mogą jakiegoś przedmiotu od razu nie zdać.

Też wcześniejsze zaznajomienie się z programowaniem da ci jakiś feedback czy na pewno chcesz to w przyszłości robić i czy jest to rzecz dla ciebie. Wielu ludzi ze studiów rezygnuje, także z powodu, że studia są nastawione mocno na część teoretyczną

komentarz 6 sierpnia 2022 przez Apled Dyskutant (9,520 p.)

Nie ważne w czym umiesz programować, ważne żebyś miał jakieś podstawy i umiał myśleć programistycznie

Tym bardziej, że na studiach sumarycznie jest przerabiane kilka różnych języków - najczęściej chyba C/C++, Java/C# (jako obiektowe) i pozostałe zależnie od specjalności/profilu. Niekiedy nawet trafiają się bardzo archaiczne języki (jak na obecne standardy), więc uczenie się na pamięć często nie wchodzi w grę.

1
komentarz 6 sierpnia 2022 przez jankustosz1 Nałogowiec (35,880 p.)
Na studiach jest takie założenie, że programista powinien sobie radzić w każdym języku. Idee są zawsze podobne, a nauczenie się jakiegoś nowego to w praktyce tylko ogarnięcie różnic w składni i nazw klas + dodatkowych narzędzi.
+2 głosów
odpowiedź 6 sierpnia 2022 przez rafal.budzis Szeryf (85,260 p.)
Nigdy nie słuchaj się rad osób które mówią że coś jest proste do nauki lub trudne. Zwracaj uwagę na to czy jest wartościowe. Każdy język ma swoją specyfikę i zastosowanie. Więc nie powinnaś pytać się jakiego języka się uczyć tylko znaleźć coś co chcesz zaprogramować i dopiero pytać jaki język się sprawdzi najlepiej ;)

Jeśli wiesz co chciałabyś programować np: sztuczną inteligencje lub roboty lub strony internetowe itp wówczas łatwiej  podpowiedzieć język programowania.
komentarz 6 sierpnia 2022 przez lenv Nowicjusz (120 p.)
Chciałabym programować gry i z tego powodu zaczęłam uczyć się c#, ale z powodu braku jakiejkolwiek wiedzy na ten temat stwierdziłam, że najpierw lepiej od c++ zacząć (tak jakoś naturalniej się zdawało). Źródło nauki do c++ też mam przyjemne bo taką książkę kupiłam i z niej się uczę, a do c# kurs wykupiony, bo przecena akurat była spora i mnie natchnęło. Ale nie wiem, czy c# sprawdzi się jako język do napisania matury.
1
komentarz 6 sierpnia 2022 przez rafal.budzis Szeryf (85,260 p.)
Gry to rozbudowany obszar. Można pisać gry przeglądarkowe, multiplayer, 2D, 3D a każdy typ ma swoją specyfikę. Ba często jest tak że pracując nad dużym projektem odpowiadasz tylko za mały obszar. Np pracując w firmie nad grą multiplayer możesz być w zespole który odpowiada tylko za obliczanie fizyki i nic nie wie odnośnie tego jak działa wyświetlanie na ekranie gry, Kolejny zespół np jest odpowiedzialny tylko za czat w grze i tak dalej.

C++ / C# wydają się odpowiednie z tego co pamiętam to Unity (silnik graficzny) wspiera właśnie pisanie w C#. Wiele lat temu w c# pisałem gre opartą na XNA. Jednak to już raczej staroć.

Co do matury to języki mają podobieństwa więc nauka kolejnego zazwyczaj jest łatwiejsza. Wiec jeśli będzie jednak jakiś inny może się uda strzelić poprawne odpowiedzi ;)

Co do samej matury się nie bede wypowiadał bo jej nie zdałem. :D Teraz po kilku latach doświadczenia widzę że zdecydowanie ważniejsze w branży IT jest doświadczenie niż papierki. Tym bardziej że po założeniu swojej firmy i pracy B2B nikt tych papierków nie widzi i nawet nie potrzebuje.

Je lepiej wyszedłem zawalając nieco szkołe kosztem pasji programowania. Jednak ty możesz wyjść na minus. Chciałem tylko podkreślić że są rożne drogi i nigdy nie wiadomo która jest najlepsza ;)
+1 głos
odpowiedź 6 sierpnia 2022 przez tangarr Mędrzec (154,780 p.)
Na pierwszy język polecam C#. Jest dużo prostszy od C++. Z tego co pamiętam to VisualStudio pokazuje opisy funkcji. Dzięki użyciu graficznego projektowania interfejsu użytkownika bardzo szybko zobaczysz efekty swojej pracy.
Studia informatyczne nie wymagają znajomości żadnego języka programowania. Skupiają się na dostarczeniu wiedzy teoretycznej dzięki której języki programowania będziesz traktować jako narzędzia pracy.
+1 głos
odpowiedź 6 sierpnia 2022 przez niezalogowany
na studiach będziesz się uczył różnych języków, więc teoretycznie przed pójściem na nie nie jest wymagana jakąś zaawansowana wiedza dot. języków programowania, warto po prostu znać ich budowę i umieć tworzyć w nich oprogramowanie na poziomie takim, jakim uważasz

co do języka na start - to albo zacznij od Webdevu (HTML CSS PHP js sql i frameworki vue react bootstrap)

albo ucz się pythona -zdecydownaie najprostszy język

lub też kontynuuj c++
komentarz 7 sierpnia 2022 przez j23 Mędrzec (194,920 p.)
Z tym WebDevem na start to trochę pojechałeś. Można sobie krzywdę zrobić...

Na początek dobre są języki ogólnego przeznaczenia i dlatego Python jest jak najbardziej dobrą propozycją.

C++ w sumie też, pod warunkiem, że ma się dużo samozaparcia i jasny cel.

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 126 wizyt
0 głosów
2 odpowiedzi 645 wizyt
0 głosów
3 odpowiedzi 421 wizyt

92,452 zapytań

141,262 odpowiedzi

319,085 komentarzy

61,854 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Akademia Sekuraka 2024 zapewnia dostęp do minimum 15 szkoleń online z bezpieczeństwa IT oraz dostęp także do materiałów z edycji Sekurak Academy z roku 2023!

Przy zakupie możecie skorzystać z kodu: pasja-akademia - użyjcie go w koszyku, a uzyskacie rabat -30% na bilety w wersji "Standard"! Więcej informacji na temat akademii 2024 znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...