• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Funkcje wiersz() i adr.pośr() w Excelu

0 głosów
26 wizyt
pytanie zadane 5 dni temu w Algorytmy przez Noizz00 Użytkownik (570 p.)
Witam,

ostatnio natknąłem się na parę przykładów wykorzystania m.in. funkcji wiersz() i adr.pośr() w Excel.

W pierwszym przykładzie formuła sumuje cyfry wpisane do komórki B1:

{=SUMA(1*FRAGMENT.TEKSTU(B1;WIERSZ(ADR.POŚR("1:"&DŁ(B1)));1))}

W drugim przykładzie formuła sprawdza, czy liczba w wierszu H8 jest palindromem:

=JEŻELI(FRAGMENT.TEKSTU(H8;WIERSZ(ADR.POŚR("1:"&DŁ(H8)));1)=FRAGMENT.TEKSTU(H8;DŁ(H8)+1-WIERSZ(ADR.POŚR("1:"&DŁ(H8)));1;0)

Czytałem o formułach wiersz() i adr.pośr() w Internecie, jednak znalazłem jedynie zbyt ogólnikowe odpowiedzi. Miałbym parę pytań:

1. Dlaczego zapisanie formuły z przykładu 1 w postaci formuły tablicowej pozwala dopiero sumować cyfry z liczby?

2. Co daje zastosowanie formuły WIERSZ(ADR.POŚR("1:"&DŁ(B1))) (przykład 1)? Czy argument w cudzysłowie jest jakimś specjalnym sposobem adresowania narzuconym przez program, czy jest to dowolna stała?

3. W jaki sposób działa formuła z przykładu 2? Na razie przypuszczam, że powinna sprawdzać, czy pary znaków z początku i końca są takie same (np. w 1221 sprawdza 1 z 1 oraz 2 z 2, ale co z np. 131?).

Będę wdzięczny za odpowiedzi. Próbuję przebrnąć przez zaawansowane formuły z Excela i warto byłoby wiedzieć chociaż (na przykładzie tych dwóch formuł) jak praktycznie wykorzystać wiersz() i adr.pośr().

Zaloguj lub zarejestruj się, aby odpowiedzieć na to pytanie.

Podobne pytania

+1 głos
1 odpowiedź 5,082 wizyt
pytanie zadane 13 marca 2016 w Nasze projekty przez Ciri Gaduła (3,380 p.)
0 głosów
0 odpowiedzi 2,460 wizyt
pytanie zadane 7 marca 2016 w Offtop przez Ciri Gaduła (3,380 p.)
0 głosów
1 odpowiedź 269 wizyt
pytanie zadane 11 listopada 2015 w Offtop przez Wartownik Obywatel (1,990 p.)

88,662 zapytań

137,271 odpowiedzi

306,599 komentarzy

58,864 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Sklep oferujący ćwiczenia JavaScript, PHP, rozmowy rekrutacyjne dla programistów i inne materiały

Oto dwie polecane książki warte uwagi. Pełną listę znajdziesz tutaj.

...