• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Rozwiązywanie zadań

Object Storage Arubacloud
+1 głos
257 wizyt
pytanie zadane 1 sierpnia 2022 w C i C++ przez Kuba Kaleta Nowicjusz (230 p.)

Witam! Mam 20lat i jestem początkującym programistą samoukiem, uczę się z książka „szkoła programowania wydanie IV”, mam zamiar wybrać się na zaoczne studia informatyczne moje pytanie dotyczy ogólnego rozwiązywania zadań, a mianowicie do czasu gdy poznawałem poszczególne instrukcje i wykonywałem związane z nimi zadania, jakoś to szło, schody zaczęły się, w momencie gdy tych informacji o kodowaniu się nazbierało i gdy przychodzi napisać ciut większy program już nie na zasadzie „napisz taką i taką pętle” tylko trzeba samemu dojść do rozwiązania z wykorzystaniem wskaźników, pętli, tablic, wszystkiego na raz, wszystko się w tej głowie miesza i nie wiadomo od czego zacząć, z ktorej strony podejść do zadania moje pytanie brzmi jak bardziej doświadczeni programiści posiadając tak duża wiedzę, są w stanie sobie wszystko w głowie poukładać, żeby dobrze napisać program, czy rozpisują sobie zadania na kartce na mniejsze elementy, coś na zasadzie otwartych zadań matematycznych w szkole średniej? Powoli wypisywać dane/szukane i wszystko zaczyna samo się układać? Czy może ktoś polecić jakiś poradnik lub książkę w jaki sposób myśleć, aby rozwiązywać zadania? Często mam tak, ze potrafię siedzieć nad zadaniem kilka godzin, w końcu sprawdzę rozwiązanie i bije się po głowie jak ja na to nie wpadłem, bardzo proszę o pomoc w jaki sposób wy sobie radzicie z takimi zadaniami smiley

1
komentarz 1 sierpnia 2022 przez SzkolnyAdmin Szeryf (86,360 p.)
Podaj jakiś przykład, na którym się wykładasz, pewnie ktoś napisze, jak go ugryźć.

Każdy program możesz rozłożyć na części, które w ostateczności sprowadza się do znanych ci już klocków - " napisz taką i taką pętlę".

Dawaj przykład i jedziemy z wyjaśnieniami.
1
komentarz 1 sierpnia 2022 przez jankustosz1 Nałogowiec (35,880 p.)

@Kuba Kaleta, też pewnie zależy co chcesz zrobić. Napisz coś więcej.

Odnośnie pytania od czego najlepiej zacząć pisać program to nie ma jednego słusznego sposobu. Istnieją różne szkoły np. aby pisać pierwsze testy jednostkowe, a dopiero potem implementacje. Jeżeli wiesz co chcesz zrobić to możesz zacząć od tego co pierwsze ci przyjdzie do głowy, jeżeli nie wiesz, to być może lepiej pierwsze przemyśleć jak chcesz aby cały projekt działał i ogólną koncepcję na niego.

1
komentarz 1 sierpnia 2022 przez Oscar Nałogowiec (29,290 p.)

@Kuba Kaleta, Jakoś tak w 1976 Nikolas Wirth, twórca Pascala, napisał książkę "Algorytmy + Struktury Danych = Programy". Sama książka opisuje wszystko w Pascalu, w dodatku takim wzorcowym, który w zasadzie nie nadaje się do pisania programów użytkowych, jednak najważniejszy jest tutaj tutuł. Przypomina on, że kluczem do rozwiązania problemu jest dobranie struktury danych, która w miarę naturalnie i całościowo opisuje problem. Tablicę, struktury, listy, drzewa, grafy, mapy itp to jest rzecz, której należy poświecić wiele uwagi. Różne instrukcje są wtórne.

Oczywiście dzisiaj te różne struktury są zawarte w języku (bibliotece) i zwykle wystarczy jej użyć, nie trzeba programować od zera (przestawianie wskaźników itp), ale dobrze wiedzieć do czego poszczególne struktury są używane i do czego są dobre.

Zaloguj lub zarejestruj się, aby odpowiedzieć na to pytanie.

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 65 wizyt
+2 głosów
3 odpowiedzi 1,173 wizyt
0 głosów
2 odpowiedzi 245 wizyt

92,539 zapytań

141,382 odpowiedzi

319,477 komentarzy

61,928 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...