• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Publiczne adresy IP

Object Storage Arubacloud
0 głosów
311 wizyt
pytanie zadane 28 lipca 2022 w Sieci komputerowe, internet przez celyt Nowicjusz (170 p.)

Hej.

Odpaliłem sobie Ubuntu korzystając z DigitalOcean i pokazuje mi poniższe parametry serwera:

Nie bardzo rozumie o co chodzi z różnicą z IPv4 i Private IP. Gdy zrobię reverse ip 10.114.0.2 to pokazuje mi inne domeny/strony które używają właśnie tego adresu IP. Natomiast jeżeli zrobię reverse ip 178.128.206.45 to nie dostaję żadnych informacji. Żeby zalogować się do ubuntu korzystam z ssh i adresu 178.128.206.45 ale 10.114.0.2 również działa. Nie bardzo rozumiem jak to działa. Wiem że jeżeli są różne domeny podpięte pod jeden publiczny adres IP to wysyłając zapytanie http lub https przekazujemy w zapytaniu adres domeny do jakiej chcemy się dostać. Natomiast jeżeli chcemy się połączyć z serwerem przez ssh przez np. 10.114.0.2 to skąd ruter wie że akurat z moją maszyną chcę się połączyć skoro istnieje dużo więcej domen pod tym samym adresem?

Z góry dziękuje za odpowiedź

1 odpowiedź

+1 głos
odpowiedź 29 lipca 2022 przez rafu007 Stary wyjadacz (12,560 p.)
RFC 1918 definiuje pule adresów, których przeznaczeniem jest używanie wewnątrz własnych sieci, to znaczy, że wiele różnych sieci może z nich korzystać pod warunkiem, że nie będą one routowane w Internecie.

Tak więc, adresy publiczne to adresy, które są routowane w Internecie, adresy prywatne powinny być wykorzystywane tylko w ramach danej sieci/organizacji/w domu. Kiedy z adresu prywatnego chcesz wyjść do internetu, powinna nastąpić translacja adresu prywatnego na publiczny (NAT). Technicznie nie ma jednak żadnego mechanizmu, który blokowałby używanie adresów publicznych w internecie, to jedynie przyjęta konwencja.

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 161 wizyt
pytanie zadane 8 października 2020 w Sieci komputerowe, internet przez Tine Użytkownik (690 p.)
0 głosów
2 odpowiedzi 1,547 wizyt
pytanie zadane 4 kwietnia 2017 w Sieci komputerowe, internet przez MilkiAa Nowicjusz (120 p.)
0 głosów
2 odpowiedzi 1,962 wizyt

92,565 zapytań

141,416 odpowiedzi

319,596 komentarzy

61,948 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...