• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

STM32 odczyt z USART niewiadomej liczby znaków

VPS Starter Arubacloud
0 głosów
130 wizyt
pytanie zadane 27 lipca 2022 w Mikrokontrolery przez Mavimix Dyskutant (8,390 p.)
przywrócone 27 lipca 2022 przez Mavimix

W jaki sposób mogę odebrać niewiadomą ilość znaków, która przychodzi po UART'ie do płytki Nucleo-F303PE? Na razie doszedłem do tego, że przychodzące dane wczytuje do 10-elementowej tablicy, ale co w przypadku, gdy chcę odebrać wiadomość, gdy nie wiem ile ma znaków? Szukałem w internecie, ale nie rozumiem zbytnio jak to działa i jak to zaimplementować do swojego kodu, który na razie wygląda tak:

volatile uint8_t receivedData[10];
volatile uint8_t test2[] = "Test\r\n";

int main(void)
{
	HAL_Init();

	SystemClock_Config();

	MX_GPIO_Init();
	MX_USART1_UART_Init();
	MX_USART2_UART_Init();

	HAL_UART_Receive_IT(&huart2, receivedData, 10);

	uint8_t test[] = "Hello World !!!\r\n";
	while (1)
	{
		HAL_UART_Transmit(&huart2,test,sizeof(test),10);// Sending in normal mode
		HAL_Delay(1000);
	}
}

void HAL_UART_RxCpltCallback(UART_HandleTypeDef *huart)
{
	if(huart->Instance == USART2)
	{
		HAL_UART_Transmit(&huart2, test2, sizeof(test2), sizeof(test2)/sizeof(test2[0]));

		uint8_t Data[40]; // Tablica przechowujaca wysylana wiadomosc.
		uint16_t size = 0; // Rozmiar wysylanej wiadomosci

		size = sprintf(Data, "Odebrana wiadomosc: %s\n\r",receivedData);
		HAL_UART_Transmit_IT(&huart2, Data, size);
		HAL_UART_Receive_IT(&huart2, receivedData, 10);
	}
}

Proszę o pomoc.

1 odpowiedź

0 głosów
odpowiedź 28 lipca 2022 przez Oscar Nałogowiec (29,290 p.)
Najbardziej uniwersalnie jest czytać pojedyncze znaki i podejmować odpowiednią akcje w zależności od aktualnego stanu i odebranego znaku (automat stanów). Często jednak przetwarza się porcje danych jakoś zdefiniowane, np linie tekstu (z ENTEREM na końcu). Zwykle biblioteki posiadają funkcję do wczytania linii, a jak nie ma to wyżej opisaną metodą (czytanie do bufora aż napotka się ENTER).

Podobne pytania

–1 głos
2 odpowiedzi 461 wizyt
pytanie zadane 9 listopada 2020 w C i C++ przez SzymonPJ Użytkownik (940 p.)
0 głosów
0 odpowiedzi 163 wizyt
pytanie zadane 14 grudnia 2018 w C i C++ przez Karol Matusiewicz Nowicjusz (200 p.)
0 głosów
1 odpowiedź 1,516 wizyt

92,451 zapytań

141,261 odpowiedzi

319,073 komentarzy

61,853 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Akademia Sekuraka 2024 zapewnia dostęp do minimum 15 szkoleń online z bezpieczeństwa IT oraz dostęp także do materiałów z edycji Sekurak Academy z roku 2023!

Przy zakupie możecie skorzystać z kodu: pasja-akademia - użyjcie go w koszyku, a uzyskacie rabat -30% na bilety w wersji "Standard"! Więcej informacji na temat akademii 2024 znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...