• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Praca magisterska sieci komputerowe

Object Storage Arubacloud
0 głosów
379 wizyt
pytanie zadane 20 lipca 2022 w Sieci komputerowe, internet przez dark41 Użytkownik (760 p.)
dzień dobry

Pisze pracę magisterską i chciałbym w części autorskiej umieścić projekt sieci dla małej firmy, ale ze względu że to praca magisterska musi być bardziej rozbudowana czy ktoś ma jakiś pomysł jak ją poszerzyć co dodać do projektu? skończyłem inny kierunek i do tej pory pisałem tylko pracę licencjacką

3 odpowiedzi

+3 głosów
odpowiedź 20 lipca 2022 przez rafu007 Stary wyjadacz (12,560 p.)

Promotor coś doradził? Warto się też zastanowić co to jest mała firma. JDG i firma zatrudniająca 50 osób mogą być, jednakowo traktowane jako mała.

Mając projekt małej sieci, możesz ją skalować, dokładając więcej segmentów i więcej sprzętu w ramach jednej sieci LAN, albo możesz skalować, dokładać więcej oddziałów i tworząc sieci LAN i sieć WAN, które będzie je scalać w jedno.

Sieci komputerowe nie istnieją w próżni, ale mają za zadanie umożliwić komunikację. Tyle i aż tyle. Musisz sobie sam odpowiedzieć jakie problemy chcesz rozwiązać.

Pytania pomocnicze:

  • Ile osób pracuje w firmie, ile działów?
  • Firma zajmuje jeden pokój, jedno piętro, jeden budynek, kilka budynków, kilka oddziałów?
  • Firma posiada własną serwerownię, kolokuje serwery, korzysta z chmury?
  • Jak firma łączy się do internetu, single/multihomed? 
  • Potrzebuje dynamiczny routing czy tylko przejście między vlanami?
  • Jaką adresację chcę wykorzystać?
  • Jak zamierzam zarządzać adresacją? Sam DHCP czy może IPAM?
  • Jakie zabezpieczenia sieci chce zastosować? (hardening konfiguracji, zarządzanie dostępem (AAA), fizyczne zabezpieczenie
  • Jakie urządzenia chcę wykorzystać, czy interesuje mnie cena wykonania czy sky is the limit?
  • Czy chcę mieć w sieci L2, czy idziemy w czyste L3?
  • Jaką fizyczną topologię chcę zastosować?
  • Projekt chcę wykonać w Packet Tracer, containerlab, EVE-NG itd?
  • Projekt topologii chcę wykonać w Visio, Draw.io, CAD czy wystarczy zrzut z emulatora sieci?

Trochę przydatnych informacji znajdziesz tutaj: https://innasiec.pl/projektowanie-sieci-komputerowych/

+1 głos
odpowiedź 20 lipca 2022 przez Wiciorny Ekspert (269,670 p.)
Generalnie problem rozwiązywany w pracy, ma być twoim projektem i twoją pracą, więc jesli tworzysz pracę dotyczącą sieci komputerowych to wypadałoby stworzyć taką sieć komputerową lokalnie, opisać i przygotować projekt na tej podstawie .

Nie musi to być rozbudowana sieć, tylko ma realizować twój poruszany problem, jeśli jest to po prostu podział na rodzaje, rozwiązania sieci - np chmury itp. to warto by zrobić wtedy kilka małych sieci LAN/WAN itd, to porównać ich według właściwości i też np jeśli rozwiązania np. chmuorwe vs klasyczne to tak samo
Jednostki przesyłu danych, media transmisyjne, topologie sieciowe. - to są też tematy warte uwagi, nie wiem czego dotyczy twoja praca.
komentarz 20 lipca 2022 przez dark41 Użytkownik (760 p.)
Myślałem na początku aby stworzyć projekt sieci lan który byłby funkcjonalny a jednocześnie ekonomiczny czyli chcialem wykorzystać możliwie jak najmniej zasobów i sprzętu

Promotor nie jest zbyt pomocny interesują go najbardziej wnioski i z tym mam problem jedyny wniosek z tego projektu byłby taki że można zrobić sieć lan niewielkim kosztem np. (1 router, 1 switch, serwer, drukarka , kamera ip)

W projekcie również nie opisuje jakiegoś konkretnego mikroprzedsiębiorstwa tylko przykładową firme X zatrudniającą 5 osób zajmującą się handlem w sieci

temat wymyśliłem sam i może to jest największy problem
0 głosów
odpowiedź 21 lipca 2022 przez dark41 Użytkownik (760 p.)
Chyba zdecyduje się na zrobienie 2 projektów małych sieci LAN dla mikroprzedsiębiorstwa (router, switch, serwer plików, drukarka, kamera ip) i porównam je ze sobą projekty zrobię w packet tracer

zastanawiam się tylko co najlepiej porównywać ? myślałem żeby jedna była siecią na bogato druga budżetową ale przy takich małych sieciach nie ma to raczej sensu, wolałbym nie pisać o rozwiązaniach chmurowych bo trochę słabo je znam.
komentarz 21 lipca 2022 przez rafu007 Stary wyjadacz (12,560 p.)
Nie szedłbym tą drogą. Wykonanie projektu w emulatorze, a co dopiero w symulatorze sieci, nie da Ci żadnych miarodajnych wyników, które mógłbyś porównywać.

Podobne pytania

+2 głosów
0 odpowiedzi 150 wizyt
0 głosów
2 odpowiedzi 361 wizyt
pytanie zadane 12 lipca 2020 w C# przez Sensej Użytkownik (540 p.)
–2 głosów
2 odpowiedzi 666 wizyt
pytanie zadane 22 października 2018 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez Akante Nowicjusz (120 p.)

92,550 zapytań

141,392 odpowiedzi

319,519 komentarzy

61,935 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...