• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Technik informatyk czy mat-ang [ankieta]

VPS Starter Arubacloud
0 głosów
265 wizyt
pytanie zadane 18 lipca 2022 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez katrine9176 Nowicjusz (120 p.)
Cześć.

We wrześniu idę do 8 klasy i czas na wybranie szkoły średniej. W przyszłości chcę zostać full-stack developerem.

I tu nasuwa się pytanie:

Technik informatyk czy mat-ang/mat-inf?

Oczywiście, doskonale wiem, że takie pytanie zostało już bardzo wiele razy zadane w sieci jednak patrząc na daty większość pochodzi z 5, 10 czy nawet 15 lat temu - wiele rzeczy mogło się zmienić, a wiele osób przeszło już te profile (może podzielą się uwagami).

W mojej okolicy nie ma technika programisty. Najbliższy jest dosyć daleko, a dojeżdżanie nie wchodzi w grę ze względu na moją chorobę lokomocyjną.

Z jednej strony technikum ma o wiele wyższe wsk niż liceum i z czego się orientuję jest tam wiele konkursów, które mogą być brane przy podaniu na studia (marzą mi się zagraniczne). Np. ostatnio był konkurs, gdzie zadaniem było stworzenie strony WWW, osoby z informatyka go wygrały i drzwi najlepszych szkół stoją otworem.

Z drugiej strony nie chcę zostać informatykiem, ale konkretnie programistą i wiele informacji nie będzie mi do życia potrzebnych.

Przez to, że technikum trwa 5 lat po nim będę już pełnoletnia (co pomoże ze studiami zagranicznymi) po liceum jeszcze nie.

Jeśli chodzi o poziom mojej wiedzy:

- angielski idzie mi bardzo dobrze,

- uwielbiam matematykę i mam ją opanowaną ponadprzeciętnie,

- uczę się html, css i js (mam już niezłe podstawy) po opanowaniu mam zamiar przejść na jave.

Jeśli przeczytałeś/aś cały mój wywód to brawo - będę wdzięczna za zagłosowanie w ankiecie lub odp. ;)
Możliwe odpowiedzi:
Technik informatyk (2 głosów, 67%)
Mat-inf (1 głos, 33%)
Mat-ang (0 głosów)
3
komentarz 18 lipca 2022 przez Wiciorny Ekspert (269,120 p.)

1 odpowiedź

+1 głos
odpowiedź 18 lipca 2022 przez Whiskey_Taster Pasjonat (15,610 p.)

Technikum czy liceum - bez znaczenia. Żadna z tych szkół nie zrobi z Ciebie programisty, liczy się wkład własny. 

Z drugiej strony nie chcę zostać informatykiem, ale konkretnie programistą

Tyle, że programista jest informatykiem.  

Np. ostatnio był konkurs, gdzie zadaniem było stworzenie strony WWW, osoby z informatyka go wygrały i drzwi najlepszych szkół stoją otworem.

Coś mi się wierzyć nie chce. Że uczniowie technikum zrobili jakąś tam stronę i mają wstęp na najlepsze uczelnie w Polsce? Gdyby to było tak łatwe, to po co wszystkie olimpiady, do których trzeba sporo się napracować? Mijałoby się to z celem. 

Przez to, że technikum trwa 5 lat po nim będę już pełnoletnia (co pomoże ze studiami zagranicznymi) po liceum jeszcze nie.

Chcesz studiować za granicą? To już będzie łatwiej - poszukaj liceum, gdzie zdaje się maturę międzynarodową. Istnieje coś takiego i z tego co wiem ma nawet lepsze wskaźniki rekrutacyjne na polskie uczelnie. Taka matura będzie respektowana za granicą, a więc faktycznie będziesz mogła się załapać na uczelnie za granicą bez trudu. 

komentarz 18 lipca 2022 przez katrine9176 Nowicjusz (120 p.)
Jeśli chodzi o ten konkurs to nie sprecyzowałam, był to ogólnopolski konkurs o bardzo wysokim poziomie i ogólnie zatwierdzony przez te organy szkolnictwa.

I tak wiem żadna szkoła nie zrobi ze mnie programisty, jednak może w pewnym stopniu pomóc, skoro trzeba spędzać w niej 8h dziennie.
1
komentarz 18 lipca 2022 przez Whiskey_Taster Pasjonat (15,610 p.)

jednak może w pewnym stopniu pomóc

No, nie bardzo. Jeśli nie pójdziesz do szkoły będącej w czołówce rankingu, gdzie jest nacisk na konkursy oraz olimpiady, to nie. Mało tego, to będzie Twoja dodatkowa aktywność, a nie w ramach zajęć.

Pomóc to Ci może Twoje własne zaparcie. Czytaj jakieś poradniki, przyciśnij angielski tak, by móc - choćby z napisami - oglądać jakieś poradniki, a potem czytać dokumentacje. I wtedy przejdziesz do robienia projektów. 

Rozważ tę maturę międzynarodową, bo bez niej może być Ci ciężko dostać się na studia za granicą. 

ogólnopolski konkurs o bardzo wysokim poziomie i ogólnie zatwierdzony przez te organy szkolnictwa

A tu prosiłbym o źródło, bo jestem po prostu ciekawy formy konkursu.  

komentarz 18 lipca 2022 przez katrine9176 Nowicjusz (120 p.)
Jeśli chodzi o konkurs to był to "konkurs Geek" no i właśnie go wygrali.

A na angielski kładę coraz większy nacisk ze względu na dużą ilość materiałów w tym języku ;)
komentarz 18 lipca 2022 przez VBService Ekspert (251,210 p.)

konkurs Geek

czy czasem nie chodziło bardziej o grę "przeglądarkową" niż

ostatnio był konkurs, gdzie zadaniem było stworzenie strony WWW, osoby z informatyka go wygrały

1
komentarz 18 lipca 2022 przez Whiskey_Taster Pasjonat (15,610 p.)
Prawdopodobnie o to autorce chodzi, nic innego również nie znalazłem. Tylko wciąż by się kłóciło z dalszą częścią, jakoby "drzwi stały otworem", bo jedyne co widzę to nagrody rzeczowe.
komentarz 18 lipca 2022 przez katrine9176 Nowicjusz (120 p.)
edycja 19 lipca 2022 przez katrine9176
Tak o to mi chodziło pomyliłam się.

Jeśli chodzi o to, że nagrody rzeczowe to owszem, ale mam "znajomych znajomych" jednego z laureatów i wiem, że ten konkurs pozwolił mu na pójście na najlepsze uczelnie w Polsce.

Podobne pytania

0 głosów
0 odpowiedzi 977 wizyt
0 głosów
2 odpowiedzi 4,479 wizyt
0 głosów
2 odpowiedzi 1,421 wizyt

92,453 zapytań

141,262 odpowiedzi

319,088 komentarzy

61,854 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Akademia Sekuraka 2024 zapewnia dostęp do minimum 15 szkoleń online z bezpieczeństwa IT oraz dostęp także do materiałów z edycji Sekurak Academy z roku 2023!

Przy zakupie możecie skorzystać z kodu: pasja-akademia - użyjcie go w koszyku, a uzyskacie rabat -30% na bilety w wersji "Standard"! Więcej informacji na temat akademii 2024 znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...