• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Telekomunikacja czy informatyka - studia

VPS Starter Arubacloud
0 głosów
642 wizyt
pytanie zadane 13 lipca 2022 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez _Joker_ Nowicjusz (140 p.)
Witam wszystkich! Mam taki dylemat: prawdopodobnie dostanę się na telekomunikację na PW i na informatykę stosowaną na PŁ. Składałem też na infe na PW, ale nie sądzę, żeby wystarczyło punktów... Bardziej interesuję mnie pójście w kierunku programisty, gdyż już coś tam sobie programuję i nawet to lubię, więc bardziej pasuje tu informatyka na PŁ, ale za to PW ma wyższy poziom i pracodawcy chyba lepiej będą patrzyli na tą uczelnię, a podobno na telekomunikacji też jest trochę programowania. Dodatkowo jeśli będę uczył się dalej sam programowania to po skończeniu tele mam wtedy jakby dwa zawody. Myślałem też żeby zrobić inżyniera na telekomunikacji a później magisterkę z infy. Co o tym myślicie? Którą drogą pójść? Wolałbym chyba informatykę, ale bardzo chciałbym studiować na PW. Jest np opcja żeby przenieść się na pierwszym roku z tele na infę w obrębie tego samego wydziału czyli WEiTI?
Z góry dziękuję za pomoc

2 odpowiedzi

+4 głosów
odpowiedź 13 lipca 2022 przez Wiciorny Ekspert (269,120 p.)

pójście w kierunku programisty, gdyż już coś tam sobie programuję i nawet to lubię,

to przemyśl czy warto iść na studia, przeczytaj podobne tematy dyskusje na tym forum w zakresie tego, skorzystaj z lupki  

wyższy poziom i pracodawcy chyba lepiej będą patrzyli na tą uczelnię,

pracodawcy nie patrzą  zwykle na to, jakie studia ukończyłeś o ile w ogóle patrzą na studia i wykształcenie wyższe. Tym bardziej nikogo nie interesuje jaką uczelnie skończyłeś czy to był UJ czy Pcim Dolny. 

 

Po skonczeniu tele masz dwa zawody, no nie bardzo bo studia i dyplom nie dają Ci tytułu zawodowego, ani np. w kwestii informatyki nie dają CI papierka zapewniającego zatrudnienie... 

Kwestia przenoszeń raczej naturalnie jest możliwa, często oparta na po prostu przepisaniu ocen z podobnych lub analogicznych przedmiotów, czasami zaliczenie roku nie jest możliwe w sensie przepisania i musisz powtarzać albo pewne przedmioty albo już konkretny rok i wtedy studiujesz na nowo. 

Jeśli chcesz być programistą, zastanowiłbym się czy pójście na studia to dobre rozwiązanie, gdzie studia pochłaniają ogrom czasu, który mógłbyś poświecić na nauke programowania i własne projekty ktore sa cenione jako twoje portoflio, natomiast studia i sam papierek nie są i tym bardziej nie dają gwarancji zatrudnienia, a swoją drogą zwykle są pomijane. 
Dodatkowo nie oczekiwałbym, że uczelnia i programy tam realizowane będą CI pomagać w nauce programowania, nie sądze samego programowania bedzie tam bardzo mało, a jego poziom i okrojenie bedzie dotykac raczej podstaw językowych 

komentarz 16 lipca 2022 przez spamator12 Nałogowiec (28,230 p.)
Dokladnie. Juz pomijajac, ze niektore rzeczy sa TRUDNE, zajmuja duzo czasu, stresujesz sie przy takich laborkach, bo jest tego tyle ze nie sposob ogarnac i przygotowac sie na wszystko a potem okazuje sie, ze jest to w ogole nieprzydatne.

Praktyka, praktyka, praktyka - a ta jest oceniana po portfolio, bo nawet na firmach mozna sie przejecahc, bo sa "firmy" i firmy. Bo to, ze 5 lat pracowalem w "IT kompiuter systems" nie oznacza, ze przez 5 lat siedzialem nad zaawansowanymi projektami, tylko np poprawialem bugi UI dla ksiegowej basi w sofcie, ktory firma sprzedaje i jest prosty jak kolko i krzyzyk. W urzedach tez sa "informatycy" a reader sie krzaczy...
komentarz 22 lipca 2023 przez jankustosz1 Nałogowiec (35,880 p.)

@Wiciorny, pracodawcy patrzą głównie na doświadczenie. Studia może i w pracy nie są zbyt potrzebne. Uważam jednak, że zdecydowanie bardzo warto na nie iść. Szczególnie jak kogoś interesuje informatyka. Bardzo dużo ciekawych rzeczy się tam robi i można fajnie rozwinąć, a także poznać ludzi o podobnych zainteresowaniach w swoim wieku.

0 głosów
odpowiedź 22 lipca 2023 przez Nersi Nowicjusz (140 p.)
Mam identyczny problem. Złożyłem już papiery na PŁ, ale ciągle się zastanawiam czy nie lepiej byłoby się przenieść na telekomunikacje do PW. Gdzie zdecydowałeś się pójść? I czy mógłbyś mi cokolwiek doradzić po roku?
komentarz 24 lipca 2023 przez Statham Nowicjusz (130 p.)
Też mam problem trochę podobny rozważam infe na PŚ i teleinformatykę w poznaniu

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 2,126 wizyt
0 głosów
0 odpowiedzi 213 wizyt

92,452 zapytań

141,262 odpowiedzi

319,077 komentarzy

61,854 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Akademia Sekuraka 2024 zapewnia dostęp do minimum 15 szkoleń online z bezpieczeństwa IT oraz dostęp także do materiałów z edycji Sekurak Academy z roku 2023!

Przy zakupie możecie skorzystać z kodu: pasja-akademia - użyjcie go w koszyku, a uzyskacie rabat -30% na bilety w wersji "Standard"! Więcej informacji na temat akademii 2024 znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...