• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Sieć domowa, a dobór sprzętu (1000 zł)

Object Storage Arubacloud
0 głosów
222 wizyt
pytanie zadane 11 lipca 2022 w Sieci komputerowe, internet przez carp0 Nowicjusz (120 p.)

Cześć,
potrzebuję skompletować sprzęt sieciowy do mieszkania. Mieszkanie nie jest duże, bo zaledwie 50 m2. Najdalszy obszar, w którym potrzebny jest sygnał WiFi będzie dzielony tylko drzwiami, ew. sygnał może natknąć się na jedną ścianę (w sumie zależy od kierunku anten?). 

Podsumowując, chcę stworzyć 3 vlany odseparowane od siebie. 
"HOME" VLAN: sieć po kablu + wifi (prawdopodobnie 5GHz i 2,4GHz)
"SMART-HOME" VLAN: sieć po kablu + wifi (ze względu na kompatybilność smart urządzeń tylko 2,4 GHz)
"GUESTS" VLAN: tylko wifi (wystarczy 2,4GHz)

HOME - będzie obsługiwać 5-10 urządzeń (niektóre z nich to po prostu maszyny wirtualne),
SMART-HOME - będzie obsługiwać po wifi 10-15 urządzeń, możliwa przyszła rozbudowa o więcej
GUESTS - raczej będzie włączane tylko i wyłącznie wtedy, kiedy będą goście, zatem maks do 6-ciu urządzeń raz na jakiś czas

Zależy mi na stabilności WiFi i osiąganiu wysokich prędkości - szczególnie na vlanie HOME, stąd 5GHz. Łącze jest 1gbit.

Co byście poradzili? Pomyślałem o takim mikrotiku: RB4011iGS+5HacQ2HnD-IN, ale z drugiej strony gdzieś wyczytałem, że niezbyt sobie do WiFi radzą. 
Z drugiej strony pomyślałem o mikrotiku bez wifi i do tego dobrać AP-ki, ale sam już nie wiem.
Mogą też być inni producenci, byleby zmieścić się w podanej kwocie, konfiguracja dla mnie to nie problem.

1 odpowiedź

0 głosów
odpowiedź 14 lipca 2022 przez rafu007 Stary wyjadacz (12,560 p.)

Jeśli możesz przekroczyć budżet, to całkiem fajnym sprzętem jest:

https://eu.store.ui.com/collections/unifi-network-unifi-os-consoles/products/dream-router

Budżetowo szedłbym raczej w Hap ac3:

https://www.wisp.pl/p7838,mikrotik-hap-ac3-rbd53ig-5hacd2hnd.html

 

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 739 wizyt
0 głosów
0 odpowiedzi 783 wizyt
pytanie zadane 27 stycznia 2018 w Sieci komputerowe, internet przez daw2030 Nowicjusz (120 p.)
0 głosów
0 odpowiedzi 184 wizyt
pytanie zadane 22 listopada 2021 w Sieci komputerowe, internet przez kiXar Nowicjusz (120 p.)

92,568 zapytań

141,420 odpowiedzi

319,624 komentarzy

61,956 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...