• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Excel formuła na odmianę imion męskich i damskich

Object Storage Arubacloud
0 głosów
2,297 wizyt
pytanie zadane 11 lipca 2022 w Systemy operacyjne, programy przez wanderer Gaduła (3,710 p.)

Cześć,

potrzebowałbym podpowiedzi w jaki sposób można napisać formułę w excelu która z automatu odmieni imiona męskie i damskie na wołacze.

Próbowałem w ten sposób, że zrobiłem tabelę z odmianami z której korzysta funkcja jeżeli, czyli:

W kolumnie A imię: Tomasz, w kolumnie B funkcja 'jeżeli' dałaby wynik: Tomaszu. Tylko, że funkcja 'jeżeli' w takim kształcie korzystająca z tej tabeli z odmianami byłaby bardzo długa ponieważ imion byłoby zapewne powyżej 30, dlatego pytanie jak zrobić to optymalnie? 

Efekt finalny musiałby być taki, że mając listę imion w kolumnie A:

  • Tomasz
  • Adam
  • Katarzyna
  • Robert
  • Beata

w kolumnie B, obok tych imion miałyby być ich odmiany:

  • Tomaszu
  • Adamie
  • Katarzyno
  • Robercie
  • Beato

No i oczywiście imiona mogłyby się powtarzać.

Czy mogę prosić o podpowiedź?

  

 

1
komentarz 11 lipca 2022 przez Velta Maniak (52,010 p.)
VLOOKUP przychodziłby mi jako pierwsze jakiekolwiek rozwiązanie:

W kolumnie A imię, w kolumnie B wołacz:

WYSZUKAJ.PIONOWO(wartość_lub_komórka;Arkusz!zakres_wartości;2;FAŁSZ)
komentarz 11 lipca 2022 przez wanderer Gaduła (3,710 p.)

Tak wygląda moja tabelka:

Kolumna A                          Kolumna B

Imię Wołacz
Tomasz  
Adam  
Piotr  
Robert  
   
   
Tomaszu  
Piotrze  
Adamie  
Robercie  

 

W miejscu B2 wpisuję =WYSZUKAJ.PIONOWO

 

(wartość_lub_komórka;    ----> który zakres tutaj zaznaczyć, ten z imionami podstawowymi czy odmienionymi?

Arkusz!zakres_wartości;     ----> tego nie rozumiem, jaki tutaj zakres podać?

2;                                   ----> te 2 zostawić jak jest?

FAŁSZ)                              -----> zostawiam FAŁSZ jako 'dokładne dopasowanie'

 

Mogę prosić o podpowiedź?

 

1
komentarz 11 lipca 2022 przez Velta Maniak (52,010 p.)

(wartość_lub_komórka;    ----> który zakres tutaj zaznaczyć, ten z imionami podstawowymi czy odmienionymi?

Tutaj konkretna wartość. Adres komórki z imieniem (np. A2).

Arkusz!zakres_wartości;     ----> tego nie rozumiem, jaki tutaj zakres podać?

Zaznaczasz wszystko: w przypadku pięciu imion od A1 do B5.

2;                                   ----> te 2 zostawić jak jest?

Tak, ponieważ po wyszukaniu imienia, chcesz przeskoczyć o jedną kolumnę, żeby pobrać jej odmianę.

Czyli, podsumowując z przykładem:

Arkusz2, czyli szukane wartości używane do znalezienia odmiany. Z niego pobierasz wartość odmiany:

Arkusz 2 z odmianami

W głównym arkuszu Arkusz1 (pewnie coś w rodzaju masowej korespondencji) dla kolumny z odmianą wstawiasz formułę coś w rodzaju:

Arkusz1 (główny)

W niej powinieneś odwołać się do wszystkich wartości z tego arkusza pomocniczego. Zauważ, że odwołuję się do konkretnej wartości w pierwszym argumencie: później wystarczy po prostu przeciągnąć przez wszystkie potrzebne komórki.

komentarz 11 lipca 2022 przez wanderer Gaduła (3,710 p.)
Działa. Super dziękuję za pomoc.
komentarz 11 lipca 2022 przez wanderer Gaduła (3,710 p.)
Jeszcze wracając do tematu, zastanawia mnie jedna rzecz, w excelu desktopowym działa to bez zarzutu, natomiast w Excelu z Googla jak przeciągam formułę w dół kolumny to wywala błąd  #N/D!
1
komentarz 11 lipca 2022 przez Velta Maniak (52,010 p.)
Mój błąd, chyba zarówno w desktopowym jak i własnych webowych kanonach piękności powinno się stosować adresowanie bezwzględne. U mnie zadziałało:

WYSZUKAJ.PIONOWO(A1;Arkusz2!$A$1:$B$5;2;FAŁSZ())
komentarz 11 lipca 2022 przez wanderer Gaduła (3,710 p.)
O dzięki. Próbowałem z $ ale nie wiedziałem, że trzeba dać zarówno dla Litery jak i liczby. Dawałem przed całym np. $A1

Jest ok dziękuję
komentarz 14 czerwca 2023 przez EwaowCzarek Nowicjusz (100 p.)

Cześć też jestem zainteresowana tym tematem.

Tylko mi zależało by na odmienieniu do narzędnika (z kim, z czym).

I tu pytanie. Czy muszę utworzyć nowy arkusz z już istniejącą odmianą 

Arkusz2, czyli szukane wartości używane do znalezienia odmiany. Z niego pobierasz wartość odmiany:

Arkusz 2 z odmianami

Jeśli tak to to było by bez sensu. Przecież zamiast tworzyć mogę sobie od razu odmienić w arkuszu 1

 

komentarz 14 czerwca 2023 przez Velta Maniak (52,010 p.)
Nie do końca wiadomo, jakie miało być realne zastosowanie. Zapewnie miało to charakter masowego przetwarzania, dlatego zgadywałem o masowej korespondencji – w przypadku konieczności wysłania wiadomości do (przynajmniej kilkuset) osób ze zmienioną treścią nie chciałoby mi się za każdym razem wypisywać ręcznie odmiany imienia.

Zaloguj lub zarejestruj się, aby odpowiedzieć na to pytanie.

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 2,570 wizyt
0 głosów
1 odpowiedź 422 wizyt
0 głosów
0 odpowiedzi 195 wizyt

92,536 zapytań

141,377 odpowiedzi

319,456 komentarzy

61,922 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...