• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Nie działa komputer przy właczeniu do prądu

VPS Starter Arubacloud
0 głosów
306 wizyt
pytanie zadane 27 czerwca 2022 w Sprzęt komputerowy przez Kiki34 Nowicjusz (120 p.)
Witam

Posiadam Komputer z 2010 r firmy Dell do tej pory działał bez zarzutu  z tym że jak na swój wiek to po prostu wolniej. Natomiast dziś włączyłam go do prądu  i wywala korki zmieniłam kabel i też wywala korki. Pytanie czy on już po prostu padł całkiem że względu na swój wiek czy może być to jakaś usterka Wewnątrz. Proszę  o jakąś Podpowiedź z góry dziękuję i pozdrawiam

4 odpowiedzi

+1 głos
odpowiedź 28 czerwca 2022 przez SzkolnyAdmin Szeryf (86,280 p.)
Wygląda na zwarcie wewnątrz. W przypadku stacjonarki może być winny zasilacz lub też zwarcie we włączniku. Jeżeli to laptop, to - jak pisał sushi2021 - sprawdź baterię (uruchom laptopa bez baterii).
0 głosów
odpowiedź 27 czerwca 2022 przez MacieKap Bywalec (2,400 p.)
Myślę, że to może być zasilacz.
0 głosów
odpowiedź 28 czerwca 2022 przez sushi2021 Nowicjusz (160 p.)
Sprawdź zasilacz oraz baterię od laptopa. Spróbuj uruchomić laptop bez podłączonego zasilacza ale z baterią. Drugi raz uruchomić laptop bez baterii ale z podlaczonym zasilaczem. W ten sposób ocenisz co może być przyczyną wysadzania korków. Ewentualnie laptop mógł być zalany woda lub innym płynem
komentarz 28 czerwca 2022 przez Kiki34 Nowicjusz (120 p.)
To jest stacjonarny Komputer i odpiełam wszystkie inne kable zostawiłam tylko główny kabel uruchamiający Komputer i wywala prąd z dwóch kabli bo dawałam też inny drugi kabel dla porównania takjakby to coś ze środka komputera odbijało
komentarz 28 czerwca 2022 przez Oscar Nałogowiec (29,290 p.)
Zasilacz do wymiany, co najmniej. W trakcie awarii mogło polecieć też coś jeszcze w środku, ale zacząć trzeba od zasilacza. Skoro wytrzymał 10 lat to był dobry. Nie wiem tylko czy do kompa z przed 10lat będą pasować dzisiejsze zasilacze (wtyczki SATA, itp).

Może warto wymienić całe wnętrze komputera.
komentarz 28 czerwca 2022 przez j23 Mędrzec (194,920 p.)
Jeśli płyta jest w standardzie ATX, o problemu z wtyczkami nie będzie. Gorzej jeśli jest to taki typowy markowy biurowy desktop, wtedy może być problem z wymianą zasilacza, bo płyta jest w innym standardzie.

Między innymi dlatego te poleasingowe biurowe zestawy są tańsze.
0 głosów
odpowiedź 29 czerwca 2022 przez Kaleron Bywalec (2,840 p.)
Na pewno masz zwarcie. Korki wylatują, by chronić instalację przed Twoim sprzętem. Fajnie, że nawet nie podałeś modelu urządzenia - dzięki temu udzielenie Ci pomocy jest większym wyzwaniem. Koledzy wcześniej nawet nie wiedzieli, czy to laptop, czy stacjonarka. Skrajnie mało prawdopodobne, że zwarcie jest na włączniku. Otwórz zasilacz i zobacz, co w nim poleciało, ale prawdopodobnie nie ma co zbierać. Zwróć uwagę na stan kondensatorów na płycie głównej. Czy masz możliwość zasilenia jej innym zasilaczem?
komentarz 29 czerwca 2022 przez Oscar Nałogowiec (29,290 p.)
edycja 29 czerwca 2022 przez Oscar
Zasilacza lepiej nie otwierać, jeśli osoba zgłaszające problem i tak nie będzie wiedziała co zrobić. Z opisu wynika, że zasilacz "zdechł" gdy był wyłączony - raczej nie ma "zniszczeń", pewnie głównie mnóstwo kurzu i jakiegoś lepiszcza (sprzęt ma 10 lat).

W moim sprzęcie musiałem 2 czy 3 razy wymieniać zasilacze, a były to zasilacze firmowe, nie najtańsze, z pewnym zapasem mocy. Każdy w nich padł dość niespodziewanie, po prostu pewnego dnia się nie włączyły, jednak nie było zwarcia.
komentarz 29 czerwca 2022 przez Kaleron Bywalec (2,840 p.)
Wiesz to? Widziałeś, co jest w środku? Po prostu uwielbiam na forach takie rozwiązywanie problemów z pominięciem diagnostyki. To Ci powiem, ze to, że w Twoim przypadku nie było zwarcia, nie znaczy, że tak jest w przypadku Autora, Korków nie wywala bez powodu. Zwarcie jest i dobrze by było je zlokalizować. Zasilacze ( i inne podzespoły) nie padają tak ot sobie na  wyłączonym sprzęcie. Musiałbyś je zalać, uszkodzić mechanicznie. Musi być jakiś powód. Elektronika nie umiera we śnie.

 

Skoro często wymieniałeś zasilacze, też musiał być jakiś powód. Zasilacze były za słabe, niedopasowane do komputera, niskiej jakości albo w Twojej instalacji odbywało się jakieś szaleństwo na napięciach. Ale tego nie sprawdziłeś, bo po co? Zasilacze padają i się je wymienia, prawda?  Mam zasilacze, które pracują po kilkanaście lat, tak samo i u moich klientów (przynajmniej przestrzegających zaleceń eksploatacyjnych) zasilacze też pracują latami. A w przemyśle, medycynie i laboratoriach nieraz wciąż pracuje sprzęt klasy AT.

 

To, co podejrzewam, to wybuch wyschniętych kondensatorów przy uruchomieniu, w momencie skokowego wzrostu zapotrzebowania na prąd. Ale ja nie jestem najmądrzejszy na świecie, który wszystko wie od razu, dlatego jedynie to podejrzewam i proponuję, żeby to sprawdzić. Kiedy zamykamy oczy, to nie sprawia, że problemy znikają.
komentarz 29 czerwca 2022 przez j23 Mędrzec (194,920 p.)

Dziwne, że nie wywaliło bezpiecznika wewnątrz zasilacza, a wywala korek.

Elektronika nie umiera we śnie.

Zasilacze komputerowe nie śpią tak do końca :P

komentarz 30 czerwca 2022 przez Kaleron Bywalec (2,840 p.)
Ile zasilacz bierze w S5? A uszkodzenie bardziej wygląda na prądowe, niż przepięciowe. Co oczywiście wciąż wymaga weryfikacji.
komentarz 30 czerwca 2022 przez j23 Mędrzec (194,920 p.)

Ile zasilacz bierze w S5?

Nie wiem, ile dokładnie bierze, ale to w zasadzie bez znaczenia, bo fakt faktem, że przetwornica +5Vsb pracuje bez przerwy.  Więc można założyć, że po 10 latach pracy ma prawo zepsuć się "we śnie".

komentarz 30 czerwca 2022 przez Kaleron Bywalec (2,840 p.)
Nie musisz dokładnie - to wartości liczone w mA. Za mało, żeby zepsuć 5VSB. Elektronika psuje się przede wszystkim od przegrzania i od nieprawidłowego zasilania. Zresztą ta dyskusja jest jałowa, dopóki Autor nie podejmie dalszej diagnostyki, bo tylko w ten sposób, a nie przez teoretyczne dywagacje, można ustalić co się stało, co można naprawić, a co trzeba wymienić.

Podobne pytania

0 głosów
0 odpowiedzi 193 wizyt
+1 głos
1 odpowiedź 339 wizyt
pytanie zadane 11 kwietnia 2022 w Sprzęt komputerowy przez Pasjans Początkujący (280 p.)
0 głosów
2 odpowiedzi 250 wizyt
pytanie zadane 15 maja 2023 w Sprzęt komputerowy przez Kaduq Użytkownik (780 p.)

92,455 zapytań

141,263 odpowiedzi

319,100 komentarzy

61,854 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Akademia Sekuraka 2024 zapewnia dostęp do minimum 15 szkoleń online z bezpieczeństwa IT oraz dostęp także do materiałów z edycji Sekurak Academy z roku 2023!

Przy zakupie możecie skorzystać z kodu: pasja-akademia - użyjcie go w koszyku, a uzyskacie rabat -30% na bilety w wersji "Standard"! Więcej informacji na temat akademii 2024 znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...