• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Studia informatyka

Object Storage Arubacloud
+1 głos
590 wizyt
pytanie zadane 27 czerwca 2022 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez michalzyx Nowicjusz (130 p.)
Cześć, w tym roku pisałem maturę i zamierzam wybrać się na studia.  Moje wyniki będą oscylowały około następujących:

Mat, roz - 98%

Fiz. roz. - 92%

Ang roz. - 96%

Zastanawiam się nad wyborem miedzy informatyką na MIMUW a MINI PW. Moje doświadczenie z branżą IT jest praktycznie zerowe. Nigdy nie byłem specjalnie komputerowy ale zawsze byłem umysłem ścisłym. Od jakiegoś czasu zacząłem nauke podstaw C++. Jestem bardzo ambitny i pracowity jednak obawiam sie że mogę mieć zbyt duże braki i mimo checi nie poradze sobie na którejś z powyższych uczelni.

 2. Wybór miedzy UW a PW

Jako, że nie jestem specjalnie obeznany w branży IT to trudno mi podjąc decyzje: program której uczelni bedzie dla mnie lepszy. Pomimo że przeczytałem już wiele wątków na róznych forach wciąż nie wiem jaką przewagę ma jeden wydział nad drugim.

3. Mam też takie przemyslenia czy nie lepiej byłoby może pojsc na uczelnie z lżejszym programem zeby móc skupic sie jedynie na prktycznych i użytecznych aspektach informatyki.

Dodam tylko że nie chciałbym zostać zwykłym klepaczem kody tylko raczej usytuować sie w elicie programistów xdd

2 odpowiedzi

0 głosów
odpowiedź 27 czerwca 2022 przez jankustosz1 Nałogowiec (35,880 p.)
Wydaje mi się, że lekkim utrudnieniem, może być, że do tej pory za dużo nie programowałeś. Większość ludzi idących na takie studia już wiele potrafią, wielu olimpijczyków też tam idzie. Mój znajomy - laureat OI poszedł na UW i dostał depresję. Jest tam bardzo wysoki poziom.

Jesteś inteligentny i dobry z matmy to może jakiś Machine Learning chciałbyś robić w przyszłości? Algorytmy, matma itp. obstawiam, że będą lepsze na UW. Z drugiej strony jesteś też dobry z fizyki, a to wydaje mi się, że bardziej można wykorzystać na Politechnice.
komentarz 27 czerwca 2022 przez michalzyx Nowicjusz (130 p.)
Możesz cos wiecej o koledze napisac? Z czym miał problemy?
komentarz 27 czerwca 2022 przez jankustosz1 Nałogowiec (35,880 p.)
Jest to znajomy którego znam z OI i to, że dostał depresji wiem od mojego kolegi, więc info nie jest bezpośrednie. Z tego co pamiętam winą była nagła zmiana poziomu. Zawsze był pewnie przyzwyczajony do tego, że jest najlepszy, a tam mogło się to zmienić.

Ja mogę od siebie polecić ISIM na Uniwersytecie Wrocławskim. Jest to połączony kierunek informatyki z matematyką, dla takich ludzi jak Ty.
komentarz 27 czerwca 2022 przez J0ker Pasjonat (15,400 p.)

@jankustosz1, Tego nie da się przewidzieć. Jako absolwent MIMU powiem, że są tutaj i olimpijczycy któzy są koksami jakby "z zasady" i mają piątki ze wszystkiego robiąc 2x więcej przedmiotów niż wymagana ilość, ale są też olimpijczycy lub absolwenci XIV LO w Warszawie którzy przepadają. I w drugą stronę - są osoby które nie programowały w liceum ale ciężko pracują na studiach i zdobywają stypendia, a są ludzie którzy programowali już w liceum a potem na studiach i tak mają problemy.

Na matematyce jest tak samo, tego jak komu wyjdą studia na tym wydziale po prostu nie da się przewidzieć.

 

@michalzyx olimpijczyków jest tu "tylko" kilkanaście % na roku, to nie jest tak że tu są sami laureaci Olimpiady. I tak jak pisałem - rok temu studia zreformowano, aby zmniejszyć problemy psychiczne wśród studentów.

komentarz 27 czerwca 2022 przez michalzyx Nowicjusz (130 p.)
Ok. Wydaje mi sie w takim razie że nie ma sie czego obawiac. Bede próbował nadrobi braki cieżką pracą. Pewnie w najgorszym wypadku bede skazany ba braki czasu wolnego. Bo podobno wszytko idzie od podstaw jedynie tempo może byc zabójcze
0 głosów
odpowiedź 27 czerwca 2022 przez J0ker Pasjonat (15,400 p.)
Cześć, ukończyłem MATEMATYKĘ na MIMUW ale postaram się Ci odpowiedzieć:

- studia informatyczne na MIMUW zostały od tego roku minimalnie poluzowane, z powodu licznych problemów psychicznych wśród studentów wcześniej, zwłaszcza na drugim roku. Jednocześnie te studia zmodernizowano (np. usunięto nieistotne Metody numeryczne a wprowadzono obowiązkowy przedmiot z Machine Learning). Nadal są jednak ambitne i wymagające.

- studia na MIM są bardziej personalizowalne, ale dotyczy to 3. roku licencjatu i studiów mgr, na 1. i 2. roku licencjatu akurat jest sztywno wszędzie

- Informatyka to dziedzina "fundamentalna, główna", podobnie jak matematyka, fizyka, chemia, biologia. Ja jestem zdania, że dziedziny fundamentalne lepiej studiować na uniwersytecie, bo bardziej się uczysz sposobu myślenia, flow, przystosowania się do dziedziny, a na politechnikach generalnie bardziej jest wtłaczanie utartej wiedzy, konkretnych narzędzi. Oczywiście MINI PW to i tak jeden z lepszych wydziałow PW, ale ja zapraszam Cię na MIM :) Nie słyszałem złego słowa o MINI, słyszałem za to multum o EITI - tam nie idź choćby nie wiem co.

- uwaga: po wprowadzeniu kierunku Machine Learning na MIMie, ciężej uprawiać machine learning na studiach informatycznych, bo priorytet w rejestracjach na przedmioty z tego spektrum mają studenci kierunku ML. Ale to dotyczy bardziej wyższych lat studiów

MIM ma bardzo silne obozy algorytmiki, matematyki dyskretnej, automatów i języków. Są też tu biolodzy i bioinformatycy (bo jest na tym wydziale kierunek bioinformatyka) więc można się do nich przyczepić jak chce się robić coś stosowanego powiązanego z medycyną-biologią.

Natomiast MINI ma lepsze obozy grafiki komputerowej, metod numerycznych i kryptografii/cyberbezpieczeństwa

Jeśli chodzi o jakieś programowanie współbieżne, sieci (ogólnie High Level Programming, a nie jakąś informatykę teoretyczną) itd. to znajdziesz wiele świetnych osób na obu wydziałach.

Jeśli masz więcej pytań, pisz śmiało a ja postaram się na wszystko odpowiedzieć. Dołącz też do grupy Studenci MIMUW na Facebooku jeśli go masz.

Generalnie, oba wydziały to najwyższy poziom w Polsce, można powiedzieć, że w skali Polski to jak wybór między Oxfordem a Cambridge.
komentarz 27 czerwca 2022 przez michalzyx Nowicjusz (130 p.)
Dzieki za odpowiedz. Mam jeszcze dwa pytanka

1. Umiesz może powiedzieć w jaki sposób te rożnice wpływają na późniejsze możliwości zatrudnienia?

2. Jak sprawa wyglada w przypadku studiów II stopnia? Czy robiąc I stopien na UW moge zrobic II na PW i odwrotnie?
komentarz 27 czerwca 2022 przez J0ker Pasjonat (15,400 p.)
2. Tak. https://ww2.mini.pw.edu.pl/studia/magisterskie/informatyka/

Po prostu absolwenci inżynierki z PW mają 3-semestralną magisterkę na PW, a absolwenci licencjatu (np. z MIM) mają 4-semestralną, łącznie studia i tak trwają 5 lat niezależnie od wybranej ścieżki.

1. Kiedyś widziałem taki wykres albo tabelkę, że po Politechnice ludzie krócej szukają pierwszej pracy, ale z kolei po MIMie ludzie wiećej średnio zarabiają (w jakimś tam czasie po pracy).

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 272 wizyt
pytanie zadane 5 sierpnia 2019 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez xwww Nowicjusz (120 p.)
0 głosów
1 odpowiedź 171 wizyt
0 głosów
2 odpowiedzi 657 wizyt
pytanie zadane 7 października 2019 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez SensejChmiel Nowicjusz (180 p.)

92,568 zapytań

141,422 odpowiedzi

319,635 komentarzy

61,956 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...