• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Jak zwiększyć częstotliwość taktowania procesora

VPS Starter Arubacloud
0 głosów
250 wizyt
pytanie zadane 21 czerwca 2022 w Sprzęt komputerowy przez bazyl8796 Obywatel (1,020 p.)
No witam,

problem wygląda następująco:
1. odpalam komputer
2. włączam gierkę
3. mam 10-15 fpsów
4. uruchamiam komputer ponownie
5. wentylatory zaczynają głośno i szybko chodzić, temperatura komputera się drastycznie zwiększa
6. odpalam grę i fpsy wahają się w przedziale 80-100 na tych samych ustawieniach.
Ostatnio uzyskałem sugestię, że odpowiedzialne może być za to taktowanie procesora, czy wie ktoś może jak tym taktowaniem manipulować? (zwiększać). Ogólnie to słyszałem gdzieś, że im mniej razy się komputer włącza i wylącza tym lepiej dla niego. Jak ktoś byłby w stanie pomóc to z góry dziękuję, bo na necie dla mojego konkretnego modelu komputera odpowiedzi nie znalazłem ;(. No i też w biosie grzebałem, ale żadnych tam kontrolek do zmiany taktowania nie ma.
Pozdrawiam

Dell latitude e7450
8gb ram
Intel(R) Core(TM) i5-5300U CPU @ 2.30GHz   2.30 GHz
komentarz 22 czerwca 2022 przez j23 Mędrzec (194,920 p.)

A próbowałeś przełączyć w systemie plan zasilania na "Najwyższa wydajność"?

Ogólnie to słyszałem gdzieś, że im mniej razy się komputer włącza i wylącza tym lepiej dla niego.

W przypadku laptopów raczej bez znaczenia, a Windows lubi być od czasu do czasu zrestartowany.

komentarz 22 czerwca 2022 przez bazyl8796 Obywatel (1,020 p.)
Mam włączoną najwyższą wydajność w ustawieniach zasilania cały czas

2 odpowiedzi

+1 głos
odpowiedź 21 czerwca 2022 przez MichaelM Bywalec (2,440 p.)
wybrane 22 czerwca 2022 przez bazyl8796
 
Najlepsza
Polecam aplikacje Driver Booster i Advanced System Care. Darmowa wersja w zupełności wystarcza.
0 głosów
odpowiedź 22 czerwca 2022 przez PreZmyK Pasjonat (21,470 p.)
1. Sprawdź czy nie masz niechcianych procesów, które zabierają zasoby.

2. W jakim trybie działa laptop, max oszczędzania energii czy max wydajność.

3. Czy chłodzenie jest wydajne, nie jest zapchane, było czyszczone? Jak ustawisz taktowanie na sztywno przy za słabym chłodzeniu upieczesz sobie lapka.

Co to w ogóle za gra, bo to chyba ma tylko integrę?
komentarz 22 czerwca 2022 przez bazyl8796 Obywatel (1,020 p.)
Na max wydajność jest wszystko ustawione, procesy aplikacji w tle zmniejszone do prawie minimum. Gra to CS:GO na najniższych ustawieniach. A chłodzenie to nie jest ani zapchane ani nic, komputerek jest w środku czyściutki. Posiadam go od roku.
komentarz 22 czerwca 2022 przez PreZmyK Pasjonat (21,470 p.)
Za pierwszym razem jak włączasz komputer to go wybudzasz z hibernacji, czy normalnie włączasz i ładuje się system?
komentarz 23 czerwca 2022 przez bazyl8796 Obywatel (1,020 p.)
No normalnie go włączam odpalam. Btw jak go uruchamiam ponownie i odpalam BIOS (nawet na chwile, bo od razu jak się BIOS włączy to go wyłączam) to już wtedy się taktowanie zwiększa chyba, bo wtedy jest ten efekt wysokiej wydajności z wysoką temperaturą i szybkimi wiatrakami
komentarz 23 czerwca 2022 przez PreZmyK Pasjonat (21,470 p.)
Wygląda no włączony tryb oszczędzania energii. Ciężko stwierdzić nie mając dostępu do sprzętu. Możesz wyłączyć tryb uśpienia i hibernację, może pomoże. Przeskanuj jakimś adwcleanerem może jakiś syf się zebrał. Cleanup też nie zaszkodzi. Sprawdź też czy sterowniki dobrze ładuje, bo może dopiero po resecie je fixuje, możesz też je zaktualizować.

Podobne pytania

0 głosów
0 odpowiedzi 775 wizyt
pytanie zadane 22 kwietnia 2018 w Sprzęt komputerowy przez SimiVoid Pasjonat (19,790 p.)
0 głosów
3 odpowiedzi 1,712 wizyt

92,452 zapytań

141,262 odpowiedzi

319,085 komentarzy

61,854 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Akademia Sekuraka 2024 zapewnia dostęp do minimum 15 szkoleń online z bezpieczeństwa IT oraz dostęp także do materiałów z edycji Sekurak Academy z roku 2023!

Przy zakupie możecie skorzystać z kodu: pasja-akademia - użyjcie go w koszyku, a uzyskacie rabat -30% na bilety w wersji "Standard"! Więcej informacji na temat akademii 2024 znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...