• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Macbook air czy warto?

Object Storage Arubacloud
+1 głos
899 wizyt
pytanie zadane 15 czerwca 2022 w Sprzęt komputerowy przez Jamia Nowicjusz (170 p.)
czy, są tutaj posiadacze Apple Macbook Air M1, którzy mogliby podzielić się wrażeniami pracy na nim. Planuje zakup i chciałbym usłyszeć opinie na jego teamt.
komentarz 17 czerwca 2022 przez doskanoness Obywatel (1,240 p.)
Słyszałem że obudowa, klawiatura, głośność pracy nawet spoko. Jak ci pasuje Mac OS to bierz. Mnie nie podchodzi ekosystem apple i najbardziej czuję się komfortowo na arch linux z KDE. Pojedź do sklepu Saturn, Media Markt, Media Expert pobaw się i zobacz czy ci pasuje :-)
komentarz 22 września 2022 przez NIMuser Stary wyjadacz (11,030 p.)
To ciekawe bo zwykle MacOS nie podoba się Windowsiarzom, a Linuxiarze czują się w MacOS niemal jak w domu - system Apple jest oparty na BSD / Unix. Stąd bliska droga do GNU Linuxa.

4 odpowiedzi

+2 głosów
odpowiedź 15 czerwca 2022 przez Shun Początkujący (420 p.)
Jeżeli chodzi o konfigurację z 8GB RAMu, to dopóki chcesz pracować tylko na ekranie od laptopa jest całkiem okej, chyba że posiadasz odpalone parę projektów, programów, zakładek. Wtedy MacBook potrafi zacząć mocno przycinać. Mając odpalonego IntelliJ z np. Zoomem i przeglądarką i podłączając w tym momencie drugi monitor. Laptop automatycznie ma ścinki i nie da się pracować. Może u innych to lepiej wygląda i można coś ustawić ale na ten moment jeżeli już to tylko z 16GB, mniej nie warto
komentarz 17 czerwca 2022 przez manjaro Nałogowiec (37,390 p.)
8 GB RAM było modne 10 lat temu.
komentarz 22 września 2022 przez NIMuser Stary wyjadacz (11,030 p.)

Tylko, ze 8 GB RAM w MACU M1 to mniej więcej jak 16-24+ GB w PC z x86.

Tam jest pamięć współdzielona i to wszystko działa nieco inaczej niż w PC-tach.

Swoją drogą procesory też są z innej bajki, bo są w architekturze CISC a nie RISC. Zupełnie inne działanie - wysoka wydajność i znikome zużycie energii. Mac M1 przy 80-procentowym obciążeniu zużywa 5W mocy !!! To tyle co energooszczędna żarówka na biurku :)

Czy warto brać MAC-a? - absolutnie TAK !!! Ale tylko z M1 (ew. M2, który jest sporo droższy). Brałbym "konfig" 16/256 jako optymalny, bo jak dysku zabraknie to kupisz zewnętrzny SSD, a RAM-u wlutowanego nie rozszerzysz !

 

 

 

+1 głos
odpowiedź 16 czerwca 2022 przez Jankarpat Nowicjusz (200 p.)

Mam od lutego. To mój pierwszy macbook. Wcześniej standardowe lapki z windowsem. Używam na studiach, maile, netflixe itp. I sprawdza się w 100% z baterii jestem mega zadowolony. Posiadam standardowe 8/256 https://ispot.pl/macbook-air-m1-8gb

Na plus na pewno

dobra bateria oraz mobilność

szybkie działanie

poza tym zauważyłem, ze macbooki z czasem nie tracą mocno na wartości tak wieć mozna bez problemu odsprzedać. Jeśli akurat chcialbyś kupić jakiś inny model. 

komentarz 22 września 2022 przez Uzytkownik1111 Nowicjusz (100 p.)
Do jakich studiów uzywasz?

Idę na informatykę stosowaną i mocno zastanawiam się nad macbookiem
+1 głos
odpowiedź 16 czerwca 2022 przez Kamil Naja Nałogowiec (27,410 p.)
Posiadam wersję 16 GB. Na plus - jakość wykonania, czas pracy na baterii, brak wiatraka (mimo to, jest zimny).

Na minus, niestandardowy układ klawiatury (brak PageDown itd), ekran mocno błyszczy się.
–1 głos
odpowiedź 16 czerwca 2022 przez manjaro Nałogowiec (37,390 p.)
13 cali za 7k?  Nie, nie warto.
komentarz 22 września 2022 przez NIMuser Stary wyjadacz (11,030 p.)
Bzdura, sorry, ale IMO trochę nie masz racji :). Dobre lapkl od ASUS-a czy HP też podchodzą pod 5-6k i więcej. Ale nie przeliczaj GB czy GHz w obu 1:1 - porównaj prędkość aplikacji na obu laptopach.

Widziałem testy kompilacji programów, które na M1 były o kilkadziesiąt procent szybciej wykonane niż na lapku z Intel 12-Core i 32 GB RAM. Zobacz w sieci jest sporo testów i porównań. Nie zawsze M1 jest szybsze, zależy od zastosowania i od przygotowania kodu pod nowe procki (optymalizacja). Ale czasami wyniki potrafią zszokować właścicieli AMD i Intela :)

Ja też nie brałem nigdy pod uwagę MAC-ów z prockami Intela, ale procki Apple Sillicon to wręcz rewolucja. System MacOS też jest dużo lepszy niż 8-10 lat temu, na poziomie najlepszych distro Linuxa i tu wszystko masz skonfigurowane przez producenta od początku. Wyjmujesz komputer z pudełka instalujesz appki i wszystko działa super, zupełnie inaczej jak w Window$.

Polecam zapoznać się z Macami M, żeby sobie wyrobić zdanie.
komentarz 22 września 2022 przez manjaro Nałogowiec (37,390 p.)

Widziałem testy kompilacji programów, które na M1 były o kilkadziesiąt procent szybciej wykonane niż na lapku z Intel 12-Core i 32 GB RAM.

Jak pod Windowsem to nie ma się co dziwić ;)

BSD zrobi to samo dużo szybciej niż Mac

Podobne pytania

0 głosów
0 odpowiedzi 307 wizyt
pytanie zadane 31 marca 2022 w Sprzęt komputerowy przez Bish0p Obywatel (1,940 p.)
0 głosów
1 odpowiedź 1,532 wizyt
pytanie zadane 21 stycznia 2021 w Sprzęt komputerowy przez Michał Krupa Nowicjusz (180 p.)
0 głosów
1 odpowiedź 307 wizyt
pytanie zadane 11 sierpnia 2021 w Sprzęt komputerowy przez Karson Obywatel (1,000 p.)

92,551 zapytań

141,393 odpowiedzi

319,523 komentarzy

61,936 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...