• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Inżynier Informatyki - co dalej?

VPS Starter Arubacloud
0 głosów
363 wizyt
pytanie zadane 14 czerwca 2022 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez gorgonkowa Obywatel (1,810 p.)
Hejka!

Chciałabym Was poprosić o pomoc w dużym dylemacie. Ukończyłam studia I-go stopnia inżynierskie, na kierunku informatycznym. Z pracy dyplomowej mam ocenę 5.0, jednak... nic po tym kierunku nie umiem. Czy studia do czegoś się przydają? Chciałabym w przyszłości zostać wykładowczynią na uczelni, a żeby to osiągnąć, muszę mieć tytuł mgr. Idąc za tym ciosem, można wybrać kierunek ten sam lub pochodny, a przez całe te studia, to była mordęga niesamowita i kompletnie nie umiem nic programować. Jedynie czego się nauczyłam (amatorsko) to zrobić stronę www na Wordpressie, ale też w wersji nie wymagającej używania PHP, czy CSS. Oczywiście - we własnym zakresie. Studia mi w tym nie pomogły w żadnym stopniu. Dlatego, nie mam pojęcia, co byłoby najlepszym wyjściem. Czy zakończyć edukację na etapie inżyniera, czy może jednak zmusić się do dowolnego kierunku (jeśli już - to jaki kierunek byłby delikatny na mgr?), czy może jednak porobić kursy z wykonywaniem stron www? Uwielbiam tłumaczyć i przekazywać wiedzę również z matematyki. :) Jednak... w obecnej sytuacji, nie wiem, w którą stronę mogłabym się rozwinąć. Na pewno nie czuję informatyki jako tako w programowaniu, ale chętnie mogę wykonać jakąś wizytówkę, logo, baner, stronkę. Oczywiście, gwarancja pracy po studiach informatycznych jak najbardziej jest (tak, jak mówili na początku), ale nie dodali, że trzeba już mieć do tego smykałkę zanim się poszło na studia lub odkryło się ją w trakcie studiowania. A co, jeśli byłam perfekcjonistką i tylko uczyłam się na pamięć tego wszystkiego? Czy da się mnie w jakiś sposób "uratować" od zguby? :D Gdybym miała wypisać konspekt, to wyglądałby on tak:
1. Studia magisterskie lub wyżej.
2. Kursy doszkalające.
3. Powiązanie kursów i/lub studiów oraz gwarancja pracy po nich.
Byłabym ogromnie zobowiązana za wszelkie wskazówki i pomoc. :D
Pozdrawiam :))
komentarz 14 czerwca 2022 przez manjaro Nałogowiec (37,390 p.)
Widzę tu małą sprzeczność.

Studia nic Cię nie nauczyły...

...ale sama chcesz to ciągnąć i wykładać na studiach to czego się nie nauczyłaś? ;)
komentarz 15 czerwca 2022 przez gorgonkowa Obywatel (1,810 p.)
Aaa, racja :D Matmy mnie nauczyły na studiach i chciałabym ją wykładać ;) Również zaczęłam udzielać korepetycji z nich, jak tworzyć kursy matematyczne, więc... tutaj chciałbym uderzyć :) Tylko... nie wiem, co dałoby w tym momencie gwarancję pracy lub ewentualnie... jaki kierunek w życiu mogłabym teraz obrać :P
komentarz 16 czerwca 2022 przez jankustosz1 Nałogowiec (35,880 p.)

@gorgonkowa, trudne pytanie. Ty wiesz najlepiej co cię interesuje a co nie. Skoro przez 3.5 roku studiowania nic cię mocniej nie zainteresowało,  uważasz studia za męczarnię i nie są dla ciebie ciekawe to zastanów się czy chcesz je kontynuować. 

Każdy jest inny i pasjonuje się różnymi rzeczami, a informatyka to wielka gałąź, nie każdy musi być programistą, potrzebni są także ludzie że skillami miękkimi, scrum masterzy, product ownerzy do kontaktu z klientem itp. 

1 odpowiedź

+2 głosów
odpowiedź 14 czerwca 2022 przez Whiskey_Taster Pasjonat (15,610 p.)

Czy studia do czegoś się przydają?

W większości przypadków nie bardzo, zależy co faktycznie chcesz robić.

Chciałabym w przyszłości zostać wykładowczynią na uczelni, a żeby to osiągnąć, muszę mieć tytuł mgr.

No to studia będą Ci potrzebne. Tylko jedna sprawa - czemu tytuł magistra? U siebie na wydziale nie znam ani jednego magistra, który prowadzi ćwiczenia, a co dopiero wykłada cały przedmiot. Jedynie "najniżsi stopniem" ludzie, którzy prowadzili ćwiczenia uczęszczają (lub w tym momencie uczęszczali) na studia doktorskie. I jest to krok dalej, już po magisterce. A tam zapewne rozwija się dalej interesujące Cię przedmioty i w tym konkretnym kierunku się kształcisz. 

 Czy zakończyć edukację na etapie inżyniera, czy może jednak zmusić się do dowolnego kierunku (jeśli już - to jaki kierunek byłby delikatny na mgr?)

Zakończenie edukacji na tym poziomie będzie równoważne temu, że na pewno nie będziesz pracować na uczelni. Delikatny kierunek na magisterce? Może jakieś filozoficzne? Niestety, ale jak chcesz zostać na uczelni (pracować), to tu nie ma za bardzo drogi na skróty. Jeśli studia Cię męczyły, to najzwyczajniej w świecie nie ma co się dalej męczyć. 

Uwielbiam tłumaczyć i przekazywać wiedzę również z matematyki.

Na jakim poziomie ta wiedza? Materiał z głębin matematyki, a może materiał z pierwszego roku studiów? A może liceum? Ma to znaczenie, bo do uprawnień nauczycielskich wystarczy licencjat + magisterka (choć dokładnie się nie orientuję), ale coś "wyżej" to już znowu studia doktorskie. 

Na pewno nie czuję informatyki jako tako w programowaniu, ale chętnie mogę wykonać jakąś wizytówkę, logo, baner, stronkę.

To najprędzej coś związanego z grafiką komputerową. Pole do popisu jest duże. 

A co, jeśli byłam perfekcjonistką i tylko uczyłam się na pamięć tego wszystkiego?

To zależy. Jeśli uczyłaś się na pamięć programowania, to powodzenia - istnieją tysiące bibliotek, w nich tysiące klas, funkcji i tak dalej. Po prostu nie idzie tego zapamiętać, tu liczy się praktyka. Oczywiście, są też gałęzie, gdzie ważniejsza jest teoria, ale to już nieznane mi wody. 

Czy da się mnie w jakiś sposób "uratować" od zguby?

Wszystko zależy od Ciebie. Nikt z nas tego nie stwierdzi, bo nikt Cię nie zna osobiście, Twoich możliwości i faktycznych motywacji. Ja jedynie mogę radzić przemyśleć, czy faktycznie chcesz wykładać na uczelni, bo do tego droga jeszcze trochę daleka. 

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 250 wizyt
+4 głosów
5 odpowiedzi 997 wizyt
pytanie zadane 20 czerwca 2017 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez Tpk Nałogowiec (40,100 p.)
+1 głos
2 odpowiedzi 213 wizyt
pytanie zadane 20 czerwca 2017 w C i C++ przez Modferno Początkujący (400 p.)

92,452 zapytań

141,262 odpowiedzi

319,080 komentarzy

61,854 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Akademia Sekuraka 2024 zapewnia dostęp do minimum 15 szkoleń online z bezpieczeństwa IT oraz dostęp także do materiałów z edycji Sekurak Academy z roku 2023!

Przy zakupie możecie skorzystać z kodu: pasja-akademia - użyjcie go w koszyku, a uzyskacie rabat -30% na bilety w wersji "Standard"! Więcej informacji na temat akademii 2024 znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...