• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Wyjaśnij czym URL różni się od bezwzględnej ścieżki dostępu do zasobu w systemie Windows.

VPS Starter Arubacloud
+1 głos
377 wizyt
pytanie zadane 11 czerwca 2022 w Hostingi, domeny, usługi przez Witek_500 Nowicjusz (160 p.)
Jak w temacie: Wyjaśnij czym URL różni się od bezwzględnej ścieżki dostępu do zasobu w systemie Windows.

Moja odpowiedź:

Bezwzględna ścieżka dostępu do zasobu jest elementem URL znajdującym się w jego części zależnej po adresie serwera.

 

Dobrze?

2 odpowiedzi

+1 głos
odpowiedź 11 czerwca 2022 przez SzkolnyAdmin Szeryf (86,280 p.)
Nie bardzo, ścieżka bezwzględna w systemie Windows zaczyna się od litery dysku. Możesz przyjąć, że litera ta "zastępuje" część "serwerową" URL-a (pomijając protokół).
komentarz 11 czerwca 2022 przez Witek_500 Nowicjusz (160 p.)

W takim razie nie wiem czy z dobrego źródła ale zasugerowałem się poniższą definicją, że bezwzględna niejako zaczyna się od ukośnika.. i w sumie zaraz po adresie serwera mam ukośnik. 
W książce niestety nic nie znalazłem o tym.

komentarz 11 czerwca 2022 przez SzkolnyAdmin Szeryf (86,280 p.)
Masz zapis w definicji: Bezwzględna ścieżka dostępu rozpoczyna się od folderu głównego. Folder główny jest pojedynczym folderem, od którego rozpoczyna się cała hierarchia.

BTW. Powinno być katalog, folder to trochę co innego.

W systemie Linux jest to katalog root oznaczony właśnie ukośnikiem /. W systemie Windows nie masz w ścisłym znaczeniu katalogu głównego tylko katalogi główne poszczególnych dysków. Możesz pominąć literę dysku z separatorem (:) i zacząć ścieżkę bezwzględną od ukośnika odwrotnego \, ale wtedy działasz na dysku bieżącym.
komentarz 12 czerwca 2022 przez Witek_500 Nowicjusz (160 p.)
Dzięki w takim razie. Zrozumiałem odpowiedź.
+1 głos
odpowiedź 11 czerwca 2022 przez Comandeer Guru (599,730 p.)

To nie jest do końca prawda, bo są dwa rodzaje URL-ów:

  1. bezwzględne (absolutne), czyli zaczynające się od scheme'y (często błędnie nazywanej protokołem), np. https://www.comandeer.pl/images/custom/comandeer.jpg – o tych zapewne myślałeś, udzielając odpowiedzi,
  2. względne (relatywne), czyli będące de facto tożsame ze ścieżką do pliku, np. /images/custom/comandeer.jpg.

Zatem ścieżki do plików są równocześnie rodzajem URL-a (o czym wspomina specyfikacja). Twist tutaj polega na tym, że relatywne URL-e zapisuje się przy pomocy składni ścieżek linuksowych/POSIX-owych, czyli zamiast C:\whatever\image.png będzie /C:/whatever/image.png (zauważ / na początku oraz zamianę \ na /).

Również dla URL-ów absolutnych istnieje taka zasada i plik C:\whatever\image.png zamieni się wówczas w file:///C:/whatever/image.png (a zatem dojdzie jedynie dodatkowo scheme'a file:).

Podobne pytania

+1 głos
1 odpowiedź 516 wizyt
pytanie zadane 26 kwietnia 2017 w Hostingi, domeny, usługi przez amiluke Obywatel (1,120 p.)
0 głosów
2 odpowiedzi 410 wizyt
0 głosów
1 odpowiedź 337 wizyt

92,451 zapytań

141,261 odpowiedzi

319,073 komentarzy

61,853 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Akademia Sekuraka 2024 zapewnia dostęp do minimum 15 szkoleń online z bezpieczeństwa IT oraz dostęp także do materiałów z edycji Sekurak Academy z roku 2023!

Przy zakupie możecie skorzystać z kodu: pasja-akademia - użyjcie go w koszyku, a uzyskacie rabat -30% na bilety w wersji "Standard"! Więcej informacji na temat akademii 2024 znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...