• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Matematyka , Fizyka pod OI

VPS Starter Arubacloud
+2 głosów
269 wizyt
pytanie zadane 10 czerwca 2022 w Algorytmy przez pasjonat_algorytmiki Pasjonat (19,540 p.)
edycja 10 czerwca 2022 przez pasjonat_algorytmiki
Cześć,

Mam zamiar za rok wystartować w OI. Znam już podstawy algorytmiki, (OIJ) - wiem że głównie jest tam rozwiązywanie problemów strikte na pomysł / algorytm, ale wiem też że w niektórych zadaniach (sam się przekonałem robiąc zadania) przewija się bardziej skomplikowana matematyka/fizyka niż na OIJ.

Więc jakie tamaty z matematyki/fizyki polecalibyście przerobić? I jak znacie jakieś dobre źródła filmiki/książki/kursy itp.

Co umiem: (wiem że to są totalne podstawy. Ale pod OIJ wystarczają na wszystkie etapy, pomijam trywialne):

suma ciągu arytmetycznego, wzór na odległośc z tw Pitagorasa, tw Talesa, tw Pitagorasa, uciekanie przed sobą dwóch ciał - kiedy się dogonią(prędkośc,droga,czas itp), iloczyn wektorowy, iloczyn skalarny, układy równań liniowe, trójkąty podobne - ich własności, równania i nierówności kwadratowe. I pewnie jeszcze zapomniałem o czymś, ale w dużym skrócie tyle.

Ps. Chodzi mi głównie o materiały, żebym miał się z czego uczyć (Jestem świadomy, że nauka tego zajmie dużo czasu. I trzeba wszystko powoli od podstaw.)

1 odpowiedź

0 głosów
odpowiedź 10 czerwca 2022 przez Whistleroosh Maniak (56,900 p.)

Na OI to głównie potrzebna jest matematyka dyskretna, może też jakieś podstawy geometrii jak np. równania prostych przechodzących przez 2 punkty, kąt między prostymi.

Z matematyki dyskretnej na pewno ważne są takie tematy jak arytmetyka modularna, pierwszość i faktoryzacja liczb (w tym na pewno tw. Eulera i funkja Eulera), kombinatoryka i oczywiście cała teoria o grafach.

Ale nawet ważniejsza powiedziałbym jest znajomość algorytmów matematycznych. Czyli np. powinieneś wiedzieć jak zaimplementować roszerzony algorytm Euklidesa, szybkie potęgowanie, sprawdzanie pierwszości liczby, faktoryzacje liczby, liczenie funkcji Eulera, dwumianu newtona, liczenie pola figury, sprawdzanie czy odcinki się przecinają, sprawdzanie czy punkt jest wewnątrz figur i jeszcze wiele innych.

Ogólnie na cp-algorithms jest tak naprawde wszystko czego powinieneś umieć.

komentarz 10 czerwca 2022 przez Whistleroosh Maniak (56,900 p.)

Na pewno znajomość matematyki licealnej też pomaga. Tu masz materiały do nauki matematyki dyskretnej, tylko to jest dla studentów, więc pewnie jeszcz trochę za trudne dla Ciebie.

komentarz 10 czerwca 2022 przez Whistleroosh Maniak (56,900 p.)
Czasami zdarza się też, że przydaje się znajomość wartości oczekiwanej
komentarz 10 czerwca 2022 przez pasjonat_algorytmiki Pasjonat (19,540 p.)

@Whistleroosh, 

Dzięki, biorę się do nauki.

Podobne pytania

+1 głos
4 odpowiedzi 6,247 wizyt
+1 głos
1 odpowiedź 390 wizyt
pytanie zadane 20 listopada 2015 w Offtop przez Macek Kolo Mądrala (5,480 p.)
+1 głos
2 odpowiedzi 1,366 wizyt

92,451 zapytań

141,261 odpowiedzi

319,073 komentarzy

61,853 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Akademia Sekuraka 2024 zapewnia dostęp do minimum 15 szkoleń online z bezpieczeństwa IT oraz dostęp także do materiałów z edycji Sekurak Academy z roku 2023!

Przy zakupie możecie skorzystać z kodu: pasja-akademia - użyjcie go w koszyku, a uzyskacie rabat -30% na bilety w wersji "Standard"! Więcej informacji na temat akademii 2024 znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...