• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

kierunki informatyki

Object Storage Arubacloud
+1 głos
324 wizyt
pytanie zadane 8 czerwca 2022 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez Hubert731 Obywatel (1,650 p.)
Czym różnią się te kierunki: informatyka, informatyka techniczna i informatyka stosowna

2 odpowiedzi

0 głosów
odpowiedź 8 czerwca 2022 przez Milesq Nałogowiec (32,020 p.)
Zerknij na sylabus każdego z tych kierunków. Ja studiowałem informatykę stosowaną. W teorii, stosowana oznaczało, że skupiamy się na programowaniu. W praktyce poziom materiału był żenujący, profesorowie stosowali ostry mobbing, niektórzy co mieli nas uczyć programowania nie znali się na podstawach. Poza tym czasochłonne, źle skonstruowane zadania i przestarzałe podejscie do nauki i edukacji
2
komentarz 8 czerwca 2022 przez Zaqu93 Gaduła (4,850 p.)
To co napisałeś jest niezależne od kierunku
komentarz 8 czerwca 2022 przez Milesq Nałogowiec (32,020 p.)

@Milesq, ktoś mi dał -1. Ciekawe czemusurprise

komentarz 8 czerwca 2022 przez Hubert731 Obywatel (1,650 p.)

@Milesq, w takim razie lepiej nie studiować? 

Nie mam innego pomysłu niż studia, bo nawet nie mam pojęcia w jakiej specjalizacji chciałbym się kształcić.

3
komentarz 8 czerwca 2022 przez marcin99b Szeryf (82,080 p.)
na studia warto pójść jak jesteś za słaby na znalezienie pracy w zawodzie (skoro o to pytasz to tak jest)

poznasz ludzi z podobnymi zainteresowaniami i będziesz sie "otaczać tematem", a w wolnym czasie rzeczywista nauka

nie traktuj studiów jako miejsce które ma cie czegoś nauczyć, bo tylko stracisz czas, skup sie na realnych korzyściach -> przykładowo poznasz kogoś kto później może ci polecić jakąś firme, albo znajdziesz kolege do wspólnej nauki itd

papierek sam w sobie ma ledwo zauważalną wartość jeśli chcesz być specjalistą, to ma sens tylko jeśli masz tragiczny poziom umiejętności, nie masz dosłownie nic w cv (nawet jakichś open source) i szukasz pierwszej pracy - wtedy papierek sprawia że jest jakakolwiek szansa że cie nie skreślą na start

jeśli masz już jakieś doświadczenie komercyjne albo ciekawe projekty hobbystyczne na które poświęciłeś sporo czasu, najlepiej kilka miesięcy (czyli nie bezmyślne kopiowanie z poradnika) to wątpie żeby ktoś cie oceniał na podstawie papierka
komentarz 8 czerwca 2022 przez Milesq Nałogowiec (32,020 p.)

@Hubert Wajda, dokadnie tak jak napisał marcin99b. Jeśli jesteś zdecydowany, że chcesz być programistą i będziesz miał zacięcie, żeby się tego nauczyć to możesz to osiągnąć bez studiów. Jest to wręcz prostsze. To nie znaczy, że studia są zawsze złym pomysłem, ale dobrze jest przed wybraniem uczelni pójść i porozmawiać ze studentami, może pójść na jakiś wykład, posprawdzać opinie o profesorach oraz ich dorobek naukowy, to czy udzielali się na różnych normalnych konferencjach itp

komentarz 9 czerwca 2022 przez jankustosz1 Nałogowiec (35,880 p.)
Studia informatyczne to nie jest coś co ma cię przygotować do pracy. Na studiach uczysz się głównie rzeczy których nie uczyłbyś się samemu. Często te rzeczy są mocno teoretyczne/skomplikowane/materiały są trudno dostępne. Tak naprawdę większość nauki na informatyce to matematyka.

 Na informatyce poznasz dużo ciekawych ludzi z podobnymi zainteresowaniami. Studia bardzo rozwiną twoje myślenie, stworzą pewne intuicje i nawet jak coś zapomnisz to będziesz wiedział czego możesz szukać by dany problem rozwiązać.

Studiuję na Uniwersytecie Wrocławskim i u mnie wszyscy wykładowcy i ćwiczeniowcy mają ogromna wiedzę i dobrze ją przekazują. Być może na innych uczelniach jest z gorzej, nie wiem.
komentarz 10 czerwca 2022 przez Hubert731 Obywatel (1,650 p.)
na jakim kierunku studiujesz? Mógłbyś coś więcej powiedzieć o wrocławiu w porównaniu do studiowaniu w innych miastach (np. z opinii znajomych)?
1
komentarz 10 czerwca 2022 przez marcin99b Szeryf (82,080 p.)

Na studiach uczysz się głównie rzeczy których nie uczyłbyś się samemu. Często te rzeczy są mocno teoretyczne/skomplikowane/materiały są trudno dostępne

mógłbyś podać jakiś przykład? bo zazwyczaj jak ludzie mówią o "tajemnej wiedzy której nikt normalny by nie dotknął" to mają na myśli jakieś drzewa binarne, algorytmy znajdowania najkrótszej ścieżki, podstawy sieci neuronowych, proste algorytmy genetyczne, wiedza jak działa pamięć ram

czyli w sumie rzeczy które nie są żadną elitarną wiedzą, bo jeśli ktoś sie nie chce specjalizować w zmienianiu kolorów guzików w html (a takich osób jest dużo i te osoby nie potrzebują za dużo wiedzy z programowania), to prędzej czy później i tak sam z siebie sprawdza o co z tym chodzi 

jak zaczynałem z programowaniem to racja, sprawdzanie jak działa przykładowo garbage collector było dla mnie czymś kompletnie niepotrzebnym i było ostatnią rzeczą na liście "do nauki", ale po pewnym czasie ja i koledzy którzy uczyli się sami, i tak sprawdzaliśmy takie rzeczy, bo a może sie przyda taka wiedza (i rzeczywiście posiadanie świadomości z tyłu głowy, czasami potrafi być przydatne)

komentarz 11 czerwca 2022 przez jankustosz1 Nałogowiec (35,880 p.)
edycja 11 czerwca 2022 przez jankustosz1

Przykładowo masz takie przedmioty jak:

  • Analiza numeryczna - uczysz się interpolacji, błędów obliczeń, obliczania całek funkcji których się np. nie da scałkować, funkcji beziera (jak działa grafika wektorowa) itd.
  • Algebra - macierze, grupy, pierścienie itp.
  • Rachunek prawdopodobieństwa i statystyka - sama nazwa mówi
  • Architektury systemów komputerowych - uczysz się asemblera, jak działa procesor, ram, cachowanie, hackowanie przez przepełnienie bufora itp.
  • Sieci komputerowe - implementujesz własny protokół tcp, ogólnie niskopoziomowe rzeczy

Jest tego znacznie więcej wypisałem jakieś przykładowe, są jeszcze np. Systemy operacyjne(samemu na pewno byś się materiału z tego nie nauczył, bo zwyczajnie materiałów nie ma), można także wybierać własne przedmioty które kogoś interesują np. ja sztuczną inteligencję, gdzie się np. nauczyłem algorytmu MCTS, normalnie bym nawet nie wiedział że takie coś jest, więc tym bardziej bym się tego nie uczył.

Myślę, że rozumiesz w czym rzecz.

komentarz 12 czerwca 2022 przez marcin99b Szeryf (82,080 p.)
To znaczy, ja rozumiem to tak że ktoś może mieć nieodkrytą ogromną pasję do przykładowo programowania robotów, ale przez to jak programowanie jest przedstawiane na filmach na youtube, prawdopodobnie nigdy nie wyjdzie poza klepanie frontendu (bo na każdym kroku jest straszony że wszystko jest mega trudne i sobie nie poradzi), ewentualnie spróbuje zrobić proste rzeczy na bazie danych

Tak samo ktoś kto interesuje się robieniem gier, może nie dotknąć nigdy webówki bo będzie wydawała mu się nudna

Dużo osób boi się tematu optymalizacji, bo jest przedstawiana jako coś mega skomplikowanego

Ale poza takimi przypadkami, myśle że mimo wszystko ludzie mają pewną ciekawość i mając już jakieś doświadczenie, sprawdzają o co chodzi z niektórymi rzeczami. Przykładowo teoretycznie osoba która chce się specjalizować w tworzeniu gier w jakimś Unity, nie będzie potrzebowała wiedzy jak działają mechanizmy wewnątrz silnika... ale po pewnym czasie, z ciekawości, zacznie sprawdzać temat

Raczej w przypadku pierwszego roku samodzielnej nauki, większość osób nie będzie "z ciekawości" sprawdzać jak to się dzieje że przykładowo procesor działa tak jak działa, ale jeśli ktoś już zdobędzie wymaganą wiedzę w swoim obszarze i będzie czuł się komfortowo, pewnie zacznie "z ciekawości" sprawdzać takie rzeczy
komentarz 13 czerwca 2022 przez Hubert731 Obywatel (1,650 p.)
a czy mógłby ktoś się wypowiedzieć jak wygląda sprawa z językami obcymi na studiach?
komentarz 13 czerwca 2022 przez marcin99b Szeryf (82,080 p.)
Na jednych kierunkach są, na innych nie (to chyba bardziej decyzja uczelni a nie jakiś odgórny wymóg)

Masz normalne przedmioty tak jak wszystkie inne
komentarz 14 czerwca 2022 przez jankustosz1 Nałogowiec (35,880 p.)

@Hubert Wajda, np. na UWr jest na starcie test i jak się go dobrze napisze to można od razu zdać egzamin na B2 i nie chodzić na angielski. Ale wszystko zależy od uczelni, bo możesz mieć obowiązek chodzić nie ważne co.

Nie twierdzę, że bez studiów nie da się pracować w IT. Uważam tylko, że opłaca się je brać, bo bardzo rozwijają na wielu płaszczyznach i w dodatku są darmowe - w innych krajach musiałbyś wyłożyć kupę kasy. 

Ok. Ja patrzę z perspektywy moich studiów, ale jak się zastanowię to rzeczywiście jest masa gówno uczelni na których ludzie zwyczajnie marnują czas, w dodatku zamiast coś zrobić to jeszcze zlecają zadania innym. W takim przypadku uważam, że być może lepiej wogóle nie iść.

0 głosów
odpowiedź 9 czerwca 2022 przez MateuszRus Obywatel (1,060 p.)
Informatyka to taki kierunek ogólny, gdzie nacisk będziesz mieć na ogólne aspekty informatyki.

 

informatyka stosowana to coś bardziej specjalistycznego, np. w fizyce, chemii czy automatyce. Stosujesz informatykę z inną dziedziną nauki.

 

Informatyka techniczna bardziej tu się przyda osobom, które mają smykałkę do elektroniki. Chcą bawić się bardziej niskopoziomowo.

 

To tak w skrócie i dobrze byś ogarnął opis kierunków na kilku uczelniach oraz zerknął na Sylabus

Podobne pytania

0 głosów
2 odpowiedzi 964 wizyt
pytanie zadane 30 kwietnia 2015 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez Nolandosky Bywalec (2,110 p.)
+1 głos
1 odpowiedź 309 wizyt
0 głosów
0 odpowiedzi 282 wizyt
pytanie zadane 10 lutego 2022 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez BobiO.o Nowicjusz (120 p.)

92,555 zapytań

141,402 odpowiedzi

319,544 komentarzy

61,939 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...