• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Automatyka i robotyka studia i praca

VPS Starter Arubacloud
+1 głos
770 wizyt
pytanie zadane 7 czerwca 2022 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez jakub1211 Nowicjusz (130 p.)
Witam, chciałbym zadać pytanie osobom studiującym kierunek automatyka i robotyka lub już pracującym po  nim.

Czy wada wzroku korygowana okularami może być przeszkodą w przypadku tego kierunku i pracy po nim?

Chciałabym rozpocząć studia na tym kierunku, ale obawiam się czy przejdę badania lekarkie mając wadę wzroku. Dodam, że mam tylko krótkowzroczność choć jest ona niestety z tych większych :/. Nie mam innych schorzeń wzroku typu daltonizm, astygmatyzm itp.

Szukałem po różnych stronach i forach, ale nie znalazłem jasnej odpowiedzi, dlatego pytam jak to wygląda w praktyce, aby po ewentualnym zakwalifikowaniu się na kierunek lub po ewentualnym ukończeniu tegoż, mocno się nie rozczarować na obowiązkowych badaniach lekarskich czy to przed studiami czy podjęciem pracy.
komentarz 7 czerwca 2022 przez Whiskey_Taster Pasjonat (15,610 p.)
To jaką masz wadę wzroku, że uważasz ją za coś uniemożliwiającego rozwój w danym kierunku?
komentarz 7 czerwca 2022 przez jakub1211 Nowicjusz (130 p.)
-8.0 D i -8.25 D, już raczej z tych wyższych, bez okularów czy szkieł nie ma życia xD. Może trochę przesadzam, ale wolę się upewnić, tym bardziej, że z moją wadą są zawody w których nie mam czego szukać typu służby mundurowe czy kierowca zawodowy, stąd jestem lekko wyczulony na tym punkcie.
1
komentarz 7 czerwca 2022 przez Whiskey_Taster Pasjonat (15,610 p.)
No to wiem, jak żyjesz, bo mam identyczną wadę :)

Na Twoim miejscu zapytałbym po prostu na uczelni, kiedy są robione takie badania, o ile są potrzebne. Bo jak przed rekrutacją, no to problemu nie ma - zrobisz badania i wtedy się dowiesz konkretnie.

Co do pracy, to nie wiem, jakie są po takim kierunku możliwe ścieżki kariery, więc ciężko przewidzieć, czy wzrok czegoś Ci tam nie zablokuje. Ogółem bym się tym nie zrażał za bardzo i po prostu spróbował. Lepiej tak, niż sobie potem w brodę pluć.
1
komentarz 7 czerwca 2022 przez jakub1211 Nowicjusz (130 p.)
Dzięki za odpowiedź, pytałem trochę na uczelni i wśród studentów powiedziano mi, że jeżeli wada wzroku może być skorygowana okularami lub soczewkami to nie powinno być problemu.

Napisze jeszcze może czego się dowiedziałem o sprawdzaniu przeciwwskazań do pracy czy studiów, może komuś się kiedyś przyda przed badaniami do konkretnej pracy czy na uczelnię.

Na skierowaniu na badania są wyszczególnione wszystkie czynniki ryzyka zawodowego, a na internecie są dostępne tabele z medycyny pracy, przy danym czynniku ryzyka są przeciwwskazania np. przy pracy na wysokości ponad 3 metrów okulary są niewskazane.

Porównując czynniki ryzyka na skierowaniu z tymi tabelami, można zobaczyć czy stan zdrowia pozwala na podjęcie pracy czy studiów. W niektórych zawodach np. policjant, kierowca zawodowy są dodatkowe przepisy co do stanu zdrowia, ale są one również dostępne do wglądu na internecie.

2 odpowiedzi

+1 głos
odpowiedź 9 czerwca 2022 przez MateuszRus Obywatel (1,060 p.)
Myśle, że nie powinno być problemu. Akademicko działam i działałem na kilku uczelniach i byli ludzie niepełnosprawni, bez jednego oka, z dużą wadą na drugim oku. Kierunki takie jak informatyka czy AiR dają wiele możliwości.

Nie musisz zajmować się w przyszłości pracą wymagającą „sokolego wzroku”.

 

Możesz programować na niższym poziomie, a tam już okulary skorygują Twoje problemy ze wzrokiem. Miej też świadomość tego, że stawki w branży IT są wysokie i prędzej czy później skończysz na B2B, a tu juz badań medycyny pracy nie potrzebujesz prowadząc działalność :)
1
komentarz 9 czerwca 2022 przez Wiciorny Ekspert (269,120 p.)

Widać, że nie byłem na AIR :D, to malo ma wspólnego z informatyką 

Kierunki takie jak informatyka czy AiR dają wiele możliwości.

co nie zmienia faktu, że dają wiele możliwości. 
Nie wpisuje wszedzie w każdym temacie uczelni odniesienia do programowania, bo nie każdy informatyk - chce zostać programistą, a na AIR wcale nie musisz programować .
AIR - skończyłem na AGH, to głównie fizyka, matematyka stosowana, teorie automatów i tak naprawdę MECHANIKA, programowanie jest bardzo zautomatyzowane z użyciem narzędzi, więc nie do końca. 

Czy ja wiem czy skończy B2B? Nie widzę po pierwsze takiego powodu, po drugie 
Nie, zawsze b2b wiąże się z większym zyskiem [ chyba, że mowa o tej samej osobie], ale nie zawsze się opłaca kwestia co się robi i jakie się ma podejście.

komentarz 9 czerwca 2022 przez MateuszRus Obywatel (1,060 p.)
No fakt nie byłem, ale mam kumpla na projekcie po AiR na PWr i on coś już na studiach programował, dziś ciśnie w .NET aż miło  zreszta umówmy się, studia nijak się mają do tego, co dzieje się w branży IT
0 głosów
odpowiedź 7 czerwca 2022 przez pvalue Dyskutant (8,720 p.)
Można pracować w kilku gałęziach przemysłu, od inż. handlowca (uczysz się teorii i jest konsultantem sprzedawcą), można też pójść w inną drogą np. systemy embbeded, pracować jako elektronik urządzeń automatyki jeżeli jest się po technikum elektronicznym gdyż na studiach elektronika na tym kierunku jest po macoszemu wykładana. Można iść w programowanie język uzależniony od uczelni, dotyczy też sterowników PLC.
komentarz 7 czerwca 2022 przez jakub1211 Nowicjusz (130 p.)
Dziękuję za odpowiedź, choć nie do końca odpowiada na moje pytanie, czy wada wzroku może być przeszkodą w studiowaniu tego kierunku i pracy po nim :p. Może faktycznie powinienem inaczej napisać temat :/
komentarz 7 czerwca 2022 przez pvalue Dyskutant (8,720 p.)

@pvalue, kolega jest głuchy a skończył, ale teraz gra na trójącie, wiesz musisz wybrać pomiedzy elektryką elektroniką a mechaniką...

Podobne pytania

0 głosów
0 odpowiedzi 408 wizyt
0 głosów
4 odpowiedzi 5,069 wizyt
+1 głos
3 odpowiedzi 2,965 wizyt

92,452 zapytań

141,262 odpowiedzi

319,079 komentarzy

61,854 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Akademia Sekuraka 2024 zapewnia dostęp do minimum 15 szkoleń online z bezpieczeństwa IT oraz dostęp także do materiałów z edycji Sekurak Academy z roku 2023!

Przy zakupie możecie skorzystać z kodu: pasja-akademia - użyjcie go w koszyku, a uzyskacie rabat -30% na bilety w wersji "Standard"! Więcej informacji na temat akademii 2024 znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...