• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

question-closed Czemu program nie znajduje pliku.txt?

Object Storage Arubacloud
0 głosów
198 wizyt
pytanie zadane 5 czerwca 2022 w C i C++ przez wasiu Nowicjusz (140 p.)
zamknięte 5 czerwca 2022 przez wasiu

Hej, nie wiem kompletnie co jest nie tak, wkleje cały kodzik bez bibliotek dla ułatwienia. Chce żeby c++ wczytał mi dane z pliku txt ale on tego pliku wgl nie znajduje.. ciągle zwraca komunikat z ifa, że taki plik nie istnieje a na pewno istnieje i nie jest jakiś ukryty. Jak podaje pełną ścieżkę do pliku jest to samo, jak podaje przed nazwą pliku.txt tylko dysk to też twierdzi, że on nie istnieje. Czy w kodzie jest jakiś błąd, który sprawia, że program nie jest wstanie takiego pliku znaleźć?

 

using namespace std;

string imie, nazwisko;
int telefon;

int main()
{


    fstream plik;
plik.open("test.txt" , ios::in);


if (plik.good()==false);
{
    cout<<"Nie ma takiego pliku";
    exit(0);
}

string linia;
int numer=1;


while (getline(plik, linia))

switch(numer)
{
case 1: imie = linia; break;
case 2: nazwisko = linia; break;
case 3: telefon = atoi(linia.c_str()); break;

}

numer = numer+1;


     plik.close();

   cout <<imie << endl;
     cout << nazwisko << endl;
     cout <<telefon << endl;



    return 0;
}

 

komentarz zamknięcia: znalezione rozwiązanie

1 odpowiedź

+1 głos
odpowiedź 5 czerwca 2022 przez Wiciorny Ekspert (269,710 p.)

Zacznijmy od tego że twoja pętla nie ma klamry, nie obejmuje ... niczego 

while (getline(plik, linia))

jednocześnie wykonujesz jakieś operacje, tzn masz zamiar wykonywać operacje np w pętli, to nie zamykaj pliku wewnąrz, dopiero po analizowaniu całego pliku umieść 

plik.close();

nie widzę importów, ale czy masz zaimportowane 

#include <fstream>

Czy plik znajduje się w takim samym katalogu co program wykonywalny ?
I teraz pytanie: czy twój PLIK nazywa sie  adekwatnie? 
Jeśli próbujesz otworzyć "test.txt", w  bieżącym katalogu roboczym. Upewnij się, że właśnie tam znajduje się plik. Jeśli używasz ścieżki bezwzględnej lub względnej, upewnij się, że używasz '/'lub '\\'jako separatora ścieżki.

komentarz 5 czerwca 2022 przez wasiu Nowicjusz (140 p.)
bilbioteke <fstream>już miałem

dodałem klamre do pętli fakt - zapomniałem o niej.. choć zasadniczo to nic nie zmienia, program dalej nie działa.

A plik jest w tym samym miejscu co cały projekt baa. żeby mieć pewność skopiowałem go praktycznie w każdy możliwy folder codeblocksa a nazwa pliku "test.txt" oczywiście sie zgadza, jakieś inne pomysły?
komentarz 5 czerwca 2022 przez Wiciorny Ekspert (269,710 p.)
wiesz no u mnie działa, więc jak skonfigurowałeś projekt to jest pytanie, i czy twój plik przypadkiem nie nazywa się "nazwa.txt.format" , lub faktycznie ma taki format.
Generalnie problem może leżeć że konfigurowalna ścieżka do katalogu projektu nie ma tej lokalizacji  co metoda główna int main()
komentarz 5 czerwca 2022 przez wasiu Nowicjusz (140 p.)
edycja 5 czerwca 2022 przez wasiu

Edit: nagrałem filmik jak to wygląda może ktoś dopatrzy na nim czy coś nie bangla

https://www.youtube.com/watch?v=XnFM5aiAWR0

 

mój plik nazywa sie po prostu "test" a te .txt to po prostu rozszerzenie pliku bo to notatnik. jak kopiuje cały projekt na pulpit i tam wrzucam też w każdy możliwy folder ten plik test.txt to i tak konsola nie znajduje pliku tak więc co może być przyczyną?

 

tego zdania nie do końca rozumiem, Generalnie problem może leżeć że konfigurowalna ścieżka do katalogu projektu nie ma tej lokalizacji  co metoda główna int main()

to jak sprawdzić gdzie ten int main() ma swoją lokalizację może gdzieś się postanowiła ukryć na komputerze??

Edit: jak tworze nowy projekt kopiując kod to też nie działa :( ejj no co może być nie tak, co za głupi problem

2
komentarz 5 czerwca 2022 przez wasiu Nowicjusz (140 p.)
Dobra znalazłem problem...

if (plik.good()==false);

miałem ";" po uwarunkowaniu tego ifa. eh

Dzięki wielkie za próbę pomocy, dziwne że mi nie wywalił kompilator błędu w sumie

Podobne pytania

0 głosów
0 odpowiedzi 686 wizyt
pytanie zadane 15 kwietnia 2017 w Java przez plkpiotr Stary wyjadacz (12,420 p.)
0 głosów
1 odpowiedź 864 wizyt
pytanie zadane 18 lutego 2017 w Java przez plkpiotr Stary wyjadacz (12,420 p.)
0 głosów
2 odpowiedzi 1,466 wizyt
pytanie zadane 14 maja 2016 w C i C++ przez Evelek Nałogowiec (28,960 p.)

92,556 zapytań

141,403 odpowiedzi

319,560 komentarzy

61,942 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...