• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Wskaż adres IPv4 urządzenia pracującego w sieci o adresie 192.168.64.0/20

Object Storage Arubacloud
0 głosów
981 wizyt
pytanie zadane 29 maja 2022 w Egzaminy zawodowe przez alcaliawoda5 Nowicjusz (170 p.)

Witam, mam problem z zadaniem z egzaminu zawodowego ee.11 

Utknąłem, zamieniłem adres ip na postać binarną i nie jestem w stanie sam tego połączyć; pójść dalej a zależy mi na tym by zrozumieć to zadanie. Proszę o pomoc, pozdrawiam.

2
komentarz 29 maja 2022 przez Oscar Nałogowiec (29,320 p.)
Naturalnym kolejnym krokiem będzie zamiana na bin tych 4 podanych adresów IPv4 i sprawdzenie które po wymnożeniu przez maskę dają taką samą sieć.

Dla ułatwienia można ograniczyć się do trzeciego oktetu - bo tutaj się wszystko rozstrzyga. Pierwsze 2 są wszędzie takie same, a czwarty jest cały zamaskowany.

Widać, że ten z .65. powinien się załapać.
komentarz 29 maja 2022 przez Comandeer Guru (601,110 p.)

@Oscar, proszę nie zamieszczać odpowiedzi jako komentarzy (regulamin, pkt. II.4).

1 odpowiedź

+5 głosów
odpowiedź 30 maja 2022 przez profesorek96 Szeryf (91,420 p.)
wybrane 2 czerwca 2022 przez alcaliawoda5
 
Najlepsza

Pierwszy krok do udzielenia odpowiedzi na to pytanie już zrobiłeś. Tym właśnie krokiem była zamiana adresu IPv4 na jego reprezentacje w systemie binarnym.

Poniższa grafika prezentuje właśnie ten etap:

Dla ułatwienia kolorami zaznaczyłem każdy z oktetów. Pod adresem IP znajduje się maska bitowa, składa się ona z 20 jedynek.

W tego typu zadaniach kiedy pytając cię czy jakiś adres IP należy do danej podsieci wymagane jest wyznaczenie adresu sieciowego jak i rozgłoszeniowego. Właśnie te dwa adresy stanowią swego rodzaju granicę. Pomiędzy nimi znajdują się adresy hostów należących do danej podsieci. Ty już masz podany adres sieciowy więc nie musisz go wyznaczać, wystarczy rozgłoszeniowy. Ja jednak dla porządku przedstawię Ci jak wyznaczyć adres siecowy, następnie rozgłoszeniowy.

Spójrz na grafikę poniżej:

Adres sieciowy wyznaczamy przez operację bitowe and bit po bicie adresu IP oraz maski.

Wyznaczenie adresu rozgłoszeniowego jest nie co trudniejsze. Musisz dokonać negacji maski bitowej. Czyli jeśli na początku maski było 20 jedynek to teraz będzie 20 zer, zaś 12 zer zamieniamy na 12 jedynek. Innymi słowy zamieniamy jedynki na zera, zaś zera na jedynki. Ilustruje to grafika poniżej:

Następnie tak zanegowaną maskę podpisujemy pod adresem IP w postaci binarnej. Teraz wystarczy że wykonasz bit po bicie operację bitową or na bitach adresu IP oraz zanegowanej maski. Przedstawia to poniższa ilustracja:

Dzieli cię już tylko krok od poznania adresu rozgłoszeniowego. Wystarczy że zamienisz bity powstałe z operacji bitowej or na postać dziesiątkową. Zatem adres rozgłoszeniowy to 192.168.79.255

Zatem mamy już wyznaczone dwa graniczne adresy, adres sieciowy 192.168.64.0 oraz adres rozgłoszeniowy 192.168.79.255. Zatem pierwszy komputer w sieci ma adres 192.168.64.1 zaś ostatni 192.168.79.254.

Więc poprawną odpowiedzią dla tego zadania będzie odpowiedź C czyli 192.168.65.1, adres ten mieści się w podanym powyżej zakresie.

Polecam zerknąć sobie na tą stronkę:

https://42.pl/ipcalc/?a=192.168.64.0&m=20

Podobne pytania

0 głosów
0 odpowiedzi 1,465 wizyt
pytanie zadane 4 maja 2020 w Sieci komputerowe, internet przez ss10100 Nowicjusz (120 p.)
0 głosów
1 odpowiedź 366 wizyt
pytanie zadane 24 marca 2017 w Sieci komputerowe, internet przez kamil3344 Nowicjusz (120 p.)
0 głosów
1 odpowiedź 2,080 wizyt
pytanie zadane 5 stycznia 2016 w C i C++ przez Konrad Nabożny Stary wyjadacz (13,460 p.)

92,573 zapytań

141,423 odpowiedzi

319,645 komentarzy

61,959 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...