• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

[REST API] Pobieranie statystyk o zasobie

Object Storage Arubacloud
0 głosów
214 wizyt
pytanie zadane 26 maja 2022 w Java przez wanttobeanengineer Obywatel (1,120 p.)
[REST API]

Cześć, w jaki sposób najlepiej pobierać statystyki o zasobie/zasobach.

Dla przykładu piszę system wypożyczalni książek i chcę pobrać następujące statystyki:
1) Książki i ilości ich wypożyczeń w danym okresie oraz jak procentowo wyglądają wypożyczenia rozbijając je na gatunek książki
3) Ilość wypożyczeń książek z wszystkich gatunków dla konkretnego użytkownika (oraz wynik w %)
4) Ilość wypożyczeń ksiązek z konkretnego gatunku dla konkretnego użytkownika (oraz wynik w %)

Ja mam pomysł na takie endpointy
1) [GET] /stats/books?fromDate=XXX&toDate=YYY
2) [POST] /stats/books?fromDate=XXX&toDate=YYY
   oraz body {  userId : 1, genreId : 1 }
   i teraz jak chcę pobrać wszystkie gatunki użytkownika to w body przekazuję tylko userId, a jak chcę pobrać konkretny gatunek użytkownika to i userId i genreId.

Drugi pomysł jest taki:
1) [GET] /books/stats?fromDate=XXX&toDate=YYY
2) [GET] /users/{id}/books/stats?fromDate=XXX&toDate=YYY&genreId=999 - i tutaj jeśli nie podamy w parametrze genreId to pobiera dla wszystkich gatunków, natomiast jeśli podamy to tylko dla konkretnego gatunku

Jak to powinno wyglądać, żeby jak najlepiej spełniało założenia RESTa?
1
komentarz 26 maja 2022 przez CubeStorm Pasjonat (15,020 p.)
Poczytaj trochę o restful api, pobieranie danych nie powinno odbywać się metodą post.

Do wchodzenia bardziej w "szczególiki" danych, filtrowanie etc chyba lepiej sprawdziłby się graphql, osobiście nigdy nie korzystałem.
komentarz 26 maja 2022 przez Wiciorny Ekspert (269,710 p.)
edycja 27 maja 2022 przez Wiciorny
o REST. nie o REST-API. Co do baz grafowych vs typowych relacyjnych - to swojądrogą w kwestii filtrowania i szczegółów to za bardzo nie ma, Ergo zależy o jakiś szczegółach mowa, na pewno nie tych związanych ze szczegółowościa informacji czy danych

1 odpowiedź

0 głosów
odpowiedź 26 maja 2022 przez wanttobeanengineer Obywatel (1,120 p.)
Oczywiście, że się nie powinno, ale w niektórych przypadkach zasady restowe są naginane - GraphQL odpada bo nie mam czasu tego implementować a nie mam w ogóle doświadczenia. Jeśli chodzi o resta i "naginanie" zasad to dlatego dałem dwie możliwości i pytam która z nich lepsza, czy ta naginająca zasady czy ta z parametrami (a parametrów może być docelowo więcej), jeśli żadna z powyższych (czego mogę się spodziewać, bo to moje pierwsze REST API), to proszę o informacje w jaki inny sposób powinienem to osiągnąć - nie proszę o gotowe rozwiązanie tylko o przykłady endpointów.

O REST API się wystarczająco naczytałem i nie widzę nigdzie odpowiedzi jednoznacznej, dlatego pytam na forum o wasze zdanie.. głównie tych bardziej doświadczonych programistów, którzy już kilka lat klepią api.

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 183 wizyt
pytanie zadane 17 lutego 2020 w Java przez HakerHakerski Nowicjusz (160 p.)
0 głosów
1 odpowiedź 213 wizyt
pytanie zadane 25 listopada 2019 w JavaScript przez varespol Użytkownik (710 p.)
0 głosów
1 odpowiedź 309 wizyt

92,555 zapytań

141,402 odpowiedzi

319,540 komentarzy

61,938 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...